• Посилання скопійовано

Подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника: у запитаннях і відповідях

Федерація профспілок роз’яснила порядок подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника

Подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника: у запитаннях і відповідях

Враховуючи актуальність проблеми подання державному реєстратору відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи професійними спілками, їх організаціями та об'єднаннями, а також неодноразові зміни у законодавстві з окресленого питання, наводимо відповіді на найпоширеніші запитання, що надходять до ФПУ з цього приводу.

Яка мета подання юридичними особами відомостей про своїх кінцевих бенефіціарних власників (контролерів), або про їх відсутність?

Основною метою Закону є зменшення рівня корупції в Україні, а також запобігання легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом.

Ця мета досягається шляхом покладення обов’язку на орган управління юридичної особи розкривати інформацію про реального (кінцевого) власника відповідного підприємства, установи, організації, тобто особу, яка фактично здійснює контроль та володіє даною юридичною особою.

Чи існують у професійних спілок, їх організацій та об'єднань кінцеві бенефіціарні власники (контролери)?

Ні, не існують, оскільки засади створення та мета діяльності профспілок не передбачає отримання будь-якої вигоди чи доходів її членами.

Чи повинна первинна профспілкова організація, яка має статус юридичної особи, подавати державному реєстратору відомості про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, або про їх відсутність?

Ні, не повинна, оскільки згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1701 у редакції від 26.05.2015 р. зазначені відомості не подаються:

1) юридичними особами, до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації яких інформація про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) не включається відповідно до частини першої статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців";

2) юридичними особами, засновниками (учасниками) яких є виключно фізичні особи, якщо кінцеві бенефіціарні власники (контролери) таких юридичних осіб збігаються з їх засновниками (учасниками). У такому разі засновники (учасники) - фізичні особи є бенефіціарними власниками (контролерами) такої юридичної особи.

Чи повинні подавати державному реєстратору відомості про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) інші організації профспілки, визначені Статутом профспілки, які мають статус юридичних осіб? Як це відбувається?

Професійні спілки, їх організації, засновниками (учасниками) яких є юридичні особи, повинні подавати відомості про відсутність кінцевого бенефіціарного власника (контролера) шляхом подання заяви довільної форми (супровідного листа) та заповненої реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР (форма 4).

Куди подаються зазначені відомості?

Зазначені відомості подаються до Міністерства юстиції України, відповідного структурного підрозділу головного територіального управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (за місцем легалізації).

Яким чином можна з'ясувати склад засновників конкретної профспілкової організації?

Відомості про склад (перелік) засновників (учасників) юридичної особи, можна з’ясувати за допомогою електронного сервісу, розміщеного на веб-сторінці Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємці , у розділі «Безкоштовний запит», обравши критерій пошуку «Юридична особа» та зазначивши у графі «Запит» повне найменування або код ЄДРПОУ відповідної організації.

У виведених в таблиці результатах пошуку навпроти профспілкової організації, яка розшукується, необхідно натиснути кнопку «Детальніше» та переглянути відомості, що містяться у графі «Перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі прізвище, ім'я, по батькові, якщо засновник – фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи, якщо засновник – юридична особа».

Таким чином, можна з’ясувати чи зазначені серед засновників організації виключно фізичні особи, або її засновниками є юридичні особи.

Яка відповідальність настає за невиконання вимог Закону № 1701 стосовно подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи?

Відповідно до частини 5 статті 166-11 Кодексу про адміністративні правопорушення України неподання юридичною особою державному реєстратору, передбаченої Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» інформації про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи - тягне за собою накладення на керівника юридичної особи або особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Слід зазначити, що чинним законодавством не встановлено відповідальності за неподання відомостей про відсутність кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи.

Чи може первинна профспілкова організація «підстрахуватися» та також подати державному реєстратору відомості про відсутність у неї кінцевого бенефіціарного власника (контролера)?

Зважаючи на відсутність офіційних роз’яснень та практики застосування положень Закону № 1701 (оскільки термін подання відомостей збігає тільки 25.09.2015 р.), з метою уникнення випадків покладення за формальними ознаками на керівників профспілкових організацій адміністративної відповідальності за невиконання вимог Закону № 1701, а також для забезпечення презумпції добросовісності профспілкова організація, яка має статус юридичної особи, має право подати до відповідного органу Міністерства юстиції України за місцем легалізації (реєстрації) супровідний лист та заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (форма 4) із зазначенням відомостей про відсутність кінцевого бенефіціарного власника).

Існує думка, що реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР (форма 4) видається надто незрозумілою та важкою для сприйняття.

Які поля мають бути заповнені, якщо відомості про відсутність кінцевого бенефіціарного власника (контролера) подаватимуться державному реєстратору?

Зразок заповнення реєстраційної картки наведений у додатку.

Заповнюються лише сторінки 1 та 4 (за зразком). Спосіб отримання повідомлення про результати розгляду державним реєстратором поданих документів у картці відмічений для прикладу. Підпис керівника на заповнених сторінках реєстраційної картки засвідчується печаткою організації.

Додаток: Приклад заповнення 1, 4 сторінок реєстраційної картки про відсутність кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) >>>

Джерело: Федерація профспілок України

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»