• Посилання скопійовано

НБУ збільшив ліміт на видачу готівкової гривні

Національний банк України з 4 червня пом'якшує деякі обмеження на грошово-кредитному та валютному ринку

НБУ збільшив ліміт на видачу готівкової гривні

Національний банк України з 4 червня пом'якшує деякі обмеження на грошово-кредитному та валютному ринку, повідомив сьогодні заступник глави НБУ Олег Чурій.

За його словами, регулятор підвищує ліміт на видачу готівкової гривні через каси та банкомати в 2 рази - до 300 тис. грн на добу з 150 тис. грн на добу, встановлених раніше постановою НБУ від 3 березня №160 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному і валютному ринках».

Також регулятор спрощує покупку валюти у банків для клієнтів-юридичних осіб, підвищуючи максимальний поріг залишку власних валютних коштів на рахунку цього клієнта, при якому купівля валюти заборонена, до 25 тис. дол. з 10 тис. дол., встановлених раніше.

Крім цього, НБУ спрощує порядок документального підтвердження клієнтами справедливості цін на товари та послуги за зовнішньоекономічними контрактами (довідка Держзовнішінформу). Тепер таке підтвердження буде вимагатися банком за контрактами на суму 50 тис. дол. і вище, а не 25 тис. дол., як це було раніше.

Нагадаємо, Національний банк України констатує наявність серйозних передумов для стабілізації ситуації на фінансовому ринку, що дає регулятору підстави для поетапної лібералізації валютного та депозитного ринків та ослаблення деяких адміністративних обмежень.

Згідно з повідомленням, найближчим часом регулятор внесе зміни до постанови правління НБУ №160, якою встановлювалося обмеження граничного терміну розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами в 90 днів, обмеження максимальної суми продажу готівкової валюти фізичній особі в один день у межах 3 тис. грн у одному банку та інші.

«Представники банківської спільноти погодилися, що ситуація на грошово-кредитному ринку, в тому числі його валютному сегменті, демонструє ознаки стабілізації. А також підтвердили готовність системи в цілому до впровадження заходів щодо лібералізації», - зазначається в повідомленні.

Як повідомлялось, НБУ з 4 березня подовжив дію норми про обов'язковий продаж 75% валютної виручки для експортерів, обмеження щодо 90-денного граничного терміну розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами, а також підвищив облікову ставку до 30% річних.

Також регулятор подовжив на 3 місяці низку обмежень для юридичних осіб, включаючи заборону резидентам на дострокове погашення валютних кредитів нерезидентам, а також заборону на купівлю та перерахування валюти для повернення за кордон іноземних інвестицій і виплати дивідендів інвесторам.

Крім цього, НБУ подовжив обмеження для фізосіб, включаючи граничний обсяг продажу готівкової валюти в один день у 3 тис. грн, видачі гривневої готівки через каси та банкомати - у 150 тис. грн на добу, готівкової валюти або банківських металів із поточних і депозитних рахунків - у межах еквівалента 15 тис. гривень на добу на одного клієнта. Крім того, подовжувалася вимога до банків видавати валютні вклади громадян достроково у гривні та обмеження переказів за кордон до 15 тис. грн на день, але не більше ніж 150 тисяч гривень на місяць.

Раніше, з 24 лютого цього року регулятор запровадив низку додаткових обмежень на валютному ринку, включаючи обов'язкову перевірку імпортних контрактів на суму понад 50 тис. дол., що передбачають передоплату, обов'язкове оформлення акредитива для виконання імпортного контракту з передоплатою на суму понад 500 тис. дол., а також заборону на операції з кредитування для купівлі валюти.

Останнім рішенням НБУ з 4 березня пом'якшив вимоги для операцій критичного імпорту, відтермінувавши на один місяць запровадження обов'язкової акредитивної форми розрахунків за контрактами з передоплатою понад 500 тис. дол. Одночасно регулятор розширив перелік документів для погодження платежів за імпортними контрактами з передоплатою на суму понад 50 тис. дол., зобов'язавши банки надавати довідки фіскальної служби про відсутність у клієнта-імпортера заборгованості за податками, зборами і платежами.

Запроваджені обмеження були покликані зупинити стрімку девальвацію гривні, яка з моменту переходу НБУ до гнучкого курсоутворення на валютному ринку за 2014 рік і два місяці 2015 року знецінилася до долара США за офіційним курсом у 3,8 раза до нового історичного мінімуму на рівні 30,01 грн/дол. Останнє значення офіційного курсу НБУ до долара, встановлене 3 червня, становить 21,07 грн/дол.

 

На підставі: УНІАН

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Валюта і цінні папери»