Головна Усі новини Облік та звітність Звітність

Декларація з ПДВ – знайомимось із новою редакцією

Вже за червень 2018 року платники ПДВ звітуватимуть за оновленою формою декларації. Які саме зміни було внесено до цього звіту і як вони застосовуватимуться на практиці?

Коли вперше звітуємо за новою формою?

Зміни до форми декларації з ПДВ були внесені Наказом №381. Цей наказ набрав чинності з 1 червня 2018 року, але був оприлюднений у травні 2018 р. Тож, за нормою п. 46.6 ПКУ  виходить, що оновлену форму декларації з ПДВ слід буде застосовувати вже при звітуванні за червень 2018 року.  Про це ми писали тут, а тепер це підтвердили і податківці. Ті ж, хто звітує з ПДВ щоквартально, застосовуватимуть нову форму декларації, починаючи зі звітного періоду ІІІ квартал 2018 року. Ми про це зазначили тут>>

Втім, додамо від себе, що виправлення помилок в декларації з ПДВ правило, встановлене п. 46.6 ПКУ, не стосується. Для цього випадку існує спеціальне правило: за п. 50.1 ПКУ, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. 

Отже, якщо уточнюючий розрахунок подаватиметься починаючи з 1 червня 2018 року, то він має враховувати зміни, внесені Наказом № 381.

 

Що саме змінилося?

Насправді, змін відбулось небагато. По суті, це невеличкі зміни, внесені до трьох додатків до декларації. Саме тому Наказ №381 не наводить нову редакцію усієї декларації та додатків до неї. Він містить лише зміни до Порядку складання декларації з ПДВ і нову редакцію додатків 1, 5 та 9.

Але, звісно, оскільки додатки до декларації з ПДВ є її невід'ємною частиною, то змінюватиметься по факту уся така декларація (її електронна форма). Тож слідкуйте уважно за оновленнями, щоб не помилитися.

Основну увагу змінам слід приділити двом категоріям платників ПДВ:

  • cільськогосподарським товаровиробникам, що бажають отримувати дотацію з бюджету;
  • тим платникам ПДВ, у яких є задекларовані, але не зареєстровані в ЄРПН, податкові зобов’язання.

 

Додаток 1

У разі коригування податкових зобов’язань у зв’язку зі збільшенням суми компенсації за звітний (податковий) період на підставі розрахунків коригування, складених у звітному (податковому) періоді та не зареєстрованих в ЄРПН на дату подання декларації, заповнюється таблиця 1.1 нового додатку 1.

Крім цього, відомості про коригування ПЗ у разі збільшення суми компенсації за минулі звітні (податкові) періоди на підставі РК до ПН, складених з 1 липня 2015 року та не зареєстрованих в ЄРПН, зазначаються у таблиці 1.2 додатку 1, крім тих РК, що зазначені у таблиці 1.1 цього додатку. Докладніше про все це далі.

 

Додаток 5

 Як говорить оновлений Порядок складання декларації, у разі формування суми ПЗ  за звітний (податковий) період на підставі ПН, не зареєстрованих в ЄРПН на дату подання декларації, відомості про такі податкові накладні зазначаються у таблиці 1.1 (Д5) (додаток 5).

Відомості про суми ПДВ, вказані в ПН, складених з 1 липня 2015 року та не зареєстрованих  в ЄРПН на дату подання декларації, включені до суми ПЗ за минулі звітні (податкові) періоди, зазначаються у таблиці 1.2 (Д5) (додаток 5), крім ПН, які складені у звітному (податковому) періоді, за який подається така декларація, та які не зареєстровані в ЄРПН, що зазначені у таблиці 1.1 (Д5) (додаток 5).

 

Що це все означає на практиці?

Правило перше:  Таблиці 1.1 додатків 1 та 5 можуть заповнюватися у кожному звітному періоді, починаючи з червня 2018 року, якщо у вас є показник ΣПеревищ

Усе про бланки і звітність – 
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

ПІДПИСАТИСЬ

Хочете подивитись,як це виглядає?

Приклад 1. Поширена ситуація – платник ПДВ має перевищення задекларованих у розділі І декларації ПЗ з ПДВ над тими, що були зареєстровані в ЄРПН за звітний період. Зверніть увагу: йдеться про перевищення, яке виникло саме у поточному звітному періоді! 

За п. 200-1.3 ПКУ один з показників, що зменшує реєстраційний ліміт, має назву ΣПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН.

Але загальна сума такого показника рахується наростаючим підсумком ще з 1 липня 2015 року, а у прикладі 1 ми розглядаємо перевищення, що виникло у певному місяці (наприклад, у червні або в липні 2018 року). 

Тепер такий показник доведеться обраховувати і розшифровувати самому платнику ПДВ. При цьому, оскільки він розраховується і з даних ПН, і з даних РК, а вони відображаються в декларації у різних додатках, цей показник визначатиметься сумарно з двох таблиць:

  • з таблиці 1.1 додатку 5 в частині ПЗ, що мала бути підтверджена податковими накладними, які не були зареєстровані;
  • з таблиці 1.1 додатку 1 в частині ПЗ, що мала бути підтверджена розрахунками коригування, які не були зареєстровані.

 

Правило друге: Таблиці 1.2 додатків 1 та 5 заповнюються лише у декларації за червень 2018 року – одноразово. В них розшифровується (в розрізі ПН та РК) показник ΣПеревищ за період з 1 липня 2015 р. по 31 травня 2018 р. (дані за червень 2018 року – ні!).

Приклад 2. А як треба зазначати в декларації з ПДВ дані про ПЗ, не підтверджені зареєстрованими ПН за попередні звітні періоди – таблиця 1.2?

На це питання відповідає сам Наказ №381. За його текстом, таблиця 1.2 додатку 1та таблиця 1.2 додатку 5 заповнюються одноразово за звітний (податковий) період, за який вперше подається декларація з ПДВ,  з урахуванням змін, внесених цим наказом.

Тобто заповнювати ці дві таблиці доведеться лише в декларації за червень 2018 року, і лише за наявності показників, які слід в них відобразити. Таким чином, у декларації за червень 2018 року платники ПДВ мають розшифрувати загальну суму показника ΣПеревищ, який  використовується податківцями при реєстрації їх ПН та РК. Цей показник не відповідатиме даним поточної декларації з ПДВ і наводитиметься довідково.

Для додатку 5 це означатиме розшифрування задекларованих, але не зареєстрованих у ЄРПН у минулих періодах на дату складання декларації за червень 2018 р. податкових зобов’язань з ПДВ. Починати розшифрування слід з липня 2015 року по травень 2018 року (включно).   І робити це слід у Таблиці 1.2. 

Аналогічно, але вже за РК, складеними з липня 2015 року і не зареєстрованими в ЄРПН, треба буде заповнити Таблицю 1.2 додатку 1. 

Звісно, що значення показника ΣПеревищ, який  платник може отримати за запитом у податківців, це контрольна цифра для складання декларації за червень 2018 року. Її значення має відповідати зазначеним сумам ПЗ у таблиці 1.2 додатків 1 та 5. Але цифра, визначена податківцями, не обов’язково є вірною. Помилки податківців ніхто не відміняв, тому орієнтуватися на неї треба, але головне – правильно самому порахувати суму такого показника. 

 

Логічне питання: а навіщо воно платнику ПДВ треба і на що це вплине?

Адже розшифрування навіть поточних даних - це додаткова робота бухгалтеру. А що говорити про аналіз показника ΣПеревищ за три роки?

Чіткої відповіді на це немає, навіть, в самому Наказі №381. Ліміт реєстрації ПН/РК, як і раніше, визначають самі податківці і роблять це в автоматичному режимі. Тобто розшифрування платником ПДВ одного з таких показників не повинно вплинути на його розмір або на розмір реєстраційного ліміту.

Нововведені таблиці 1.1 та 1.2 до додатків 1 та 5 не прив’язані до жодного з рядків декларації. Інформація в них, навіть та, що стосується поточного звітного періоду, наводиться довідково і не впливає на значення ПЗ з ПДВ, яке декларується. Отже, формально виходить, що незаповнення цих таблиць не повинно призводити до визнання самої декларації неподаною. 

Однак не радимо про них забувати. Вочевидь, із визначенням показника ΣПеревищ у податківців є проблема, тож вони намагаються перекласти її вирішення на плечі самих платників. Отже, щоб надалі ваш реєстраційний ліміт визначався правильно, слід в цій «акції» хоча б одноразово взяти участь.

Надалі визначений показник ΣПеревищ дозволить вам понад суму реєстраційного ліміту реєструвати ПН та РК, за якими він виник. Таке право дано платникам п. 200-1.9 ПКУ  (ми про нього докладно писали тут), але воно й досі майже не використовується через поганий механізм реалізації, який мали забезпечити податківці. 

 

Додаток 9

Згідно з оновленим Порядком складання декларації, у таблиці 1 (ДС9) (додатку 9) тепер зазначатиметься обсяг ПЗ з ПДВ з постачання товарів за результатами діяльності за операціями, визначеними п. 16-1.3 Закону "Про державну підтримку сільського господарства України", розрахований за даними ПН за відповідний звітний (податковий) період, зареєстрованих у ЄРПН.

Попередня форма Таблиці 1 містила три рядки: із сумою ПЗ, із сумою ПК і із сумою позитивної різниці між значеннями ПЗ та ПК. Адже у 2017 році в межах такої позитивної різниці (суми сплаченого до бюджету ПДВ за певними сільськогосподарськими операціями) і надавалася дотація сільгосптоваровиробникам.

Тепер вона надається в межах ПЗ з ПДВ (тобто без зменшення на суму ПК), але тільки за тими ПЗ з ПДВ, які підтверджені зареєстрованими у ЄРПН ПН.  Тому і виникла потреба в змінах до Таблиці 1. Тепер вона містить лише два рядки:

                                                                                                                

І в них, як очевидно з назв, міститься вже не лише сума ПДВ. У першому відображатиметься саме сума без ПДВ – обсяг операцій, які дають право на отримання дотації. У другому – сума ПЗ з ПДВ, які виникли за такими операціями.

А що як ПЗ було визнано в декларації, а ось ПН не було вчасно зареєстровано? Ось для цього у додатку 5 є Таблиця 1.1. Але такі ПЗ (принаймні до реєстрації відповідних ПН) права на дотацію не дадуть.    

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Бикова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
Звітність , ПДВ , Податкова звітність , Декларація

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 27

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?