Головна Усі новини Облік та звітність Звітність

Майже 70% фінзвітності учасників фондового ринку не відповідає вимогам МСФЗ

За словами НКЦПФР, фінансова звітність професійних учасників фондового ринку має масштабні помилки та недоліки

НКЦПФР констатує масштабні помилки та недоліки в фінансовій звітності професійних учасників фондового ринку. Невідповідність вимогам міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) зафіксовано в звітності майже 70% учасників ринку. Близько половини порушили вимоги міжнародних стандартів аудиту.

НКЦПФР провела вибірковий аналіз – близько 40% оприлюдненої річної фінансової звітності та звітів незалежних аудиторів компаній з управління активами (КУА) і торговців цінними паперами (ТЦП) за 2017 рік.

Зокрема, серед КУА найбільш поширеними помилками є:

  • невідповідність річної фінансової звітності вимогам МСФЗ – 67% КУА;
  • аудиторські звіти КУА не в повній мірі відповідають Міжнародним стандартам аудиту або складені не у відповідності до передбаченої МСА структури – 51% КУА;
  • невідповідність аудиторських звітів вимогам рішення №991 – 13%;
  • звіти незалежного аудитора містять немодифіковану думку, висловлену аудитором, за наявності суттєвих невідповідностей річної фінансової звітності МСФЗ – 10%.

НКЦПФР зафіксувала також кілька випадків, коли КУА взагалі не оприлюднила на власному сайті річну фінансову звітність та звіт незалежного аудитора, або оприлюднила, але не засвідчену підписом керівника КУА та без підпису аудитора.

Серед торговців цінними паперами найбільш поширеними є помилки наступного характеру:

  • невідповідність річної фінансової звітності МСФЗ – 60% ТЦП;
  • звіти незалежного аудитора не відповідають вимогам Рішення №160 – 51% ТЦП;
  • аудиторські звіти містять підставу для висловлення думки, яка, на думку НКЦПФР, не в повній мірі відповідає МСА, або укладені не у відповідності до передбаченої МСА структури – 45%;
  • звіти незалежного аудитора містять немодифіковану думку, висловлену аудитором, за наявності суттєвих невідповідностей річної фінансової звітності МСФЗ – 13%;
  • не оприлюднили на своєму сайті річну звітність та звіт аудитора 10% ТЦП.

НКЦПФР закликає учасників ринку відповідально поставитися до складання своєї фінансової звітності та проведення її незалежного аудиту, щоб уникнути можливих санкцій. За невідповідність фінансової звітності застосованій концептуальній основі та аудиторського звіту – вимогам регулятора НКЦПФР застосовує до учасників фондового ринку санкції у вигляді попередження. Крім того, у разі виявлення повторного порушення – вчинення ліцензіатом протягом двох років повторного порушення законодавства щодо ринку цінних паперів після застосування санкцій за аналогічне порушення – регулятор може позбавити порушника ліцензії.

Коментар Голови НКЦПФР Тимура Хромаєва:

«До 70% звітності не відповідає стандартам МСФЗ — це ознака того, що професійні учасники в своїй більшості або недостатньо кваліфіковані, або недостатньо вмотивовані. Обидва варіанти дуже погано характеризують національний фондовий ринок. Якщо одним словом – він непрозорий. Тому що помилкова звітність не може слугувати обгрунтованою підставою для вибору партнера на фондовому ринку. Адже неможливо оцінити їхній фінансовий стан, їхній професіоналізм.

Цим гравцям партнери не потрібні? Їм не потрібна репутація, їм не потрібна довіра? Як вони працюють? Єдине пояснення — вони кептивні, тобто є інструментами чи учасниками схематозу. І постраждати за такої якості ринку може не тільки державний бюджет чи безпосередні жертви фінансових зловмисників. Постраждати можуть всі, оскільки таке середовище не тільки погано реагуватиме на будь-які кризи, воно саме продукуватиме ці кризи.

Змінити ситуацію може тільки кардинальний перезапуск ринку. Ми підготували потрібні законодавчі зміни. Всі вони на різних стадіях розгляду в парламенті. Без їх ухвалення український фондовий ринок залишатиметься бідною схематозною лакуною серед багатих та ефективних ринків розвинутих країн-сусідів».

Джерело
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
МСФЗ , Фінансова звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?