Головна Усі новини «Дебет-Кредит» Новини партнерів

Первинка у ФОПа – чому її варто мати: «7 хвилин» з Мар'яною Кавин

Які ФОПи зобов’язані вести товарний облік? Які ризики відсутності товарного обліку? Чи повинні "єдинники" мати витратні документи?


ФОП - неплатники ПДВ (крім тих, які торгують «ризиковими» товарами) не зобов’язані вести товарний облік. 

При цьому у нас змішалися різні норми. Тож давайте спробуємо розібратися. 

Стаття 121 ПКУ говорить про штрафну санкцію за відсутність первинних документів, а також облікових регістрів, на підставі яких заповнена декларація (1020 грн).

А є ще Закон про РРО, стаття 20 якого зобов’язує вести товарний облік, зберігати первинку на місці продажу. Але яких випадків вона стосується? Тоді, коли йдеться про розрахункові операції. Тому що це ж Закон про РРО і стосується він суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції. Що таке розрахункові операції? Це прийом готівки або платіжних карт за місцем здійснення реалізації. Ось на це дивимось: насамперед, чи це є розрахункова операція. Якщо є, тоді відкриваємо статтю 20 і дивимось, що дійсно там пише «товарний облік». 

Що таке товарний облік для ФОПа? Невідомо. Ніхто не знає. Це, напевно, залишок на початок, прихід, розхід і залишок на кінець. Ми можемо тільки здогадуватися, але це точно ніякий не стандарт. 

Відсутність товарного обліку – які ризики? Теж невідомо. За відсутності документів, за яким видом діяльності отримано дохід. Так? Це ризики, які є.

Далі другий ризик – усталена практика податківців трактувати, що товар значить безкоштовно отриманий. А безкоштовно отримані товари вони включаються до доходу і оподатковуються єдиним податком. Якщо ви ФОП третьої групи, то вам можуть про це сказати. Якщо ви є ФОП другої групи або першої, вам не скажуть, що це безкоштовно отримані. Вам інше скажуть: а це ж ви мабуть купили у фізособи і при цьому були суб’єктом підприємницької діяльності, ви ж податковий агент (п. 14.1.180 ПКУ каже, що ви зобов’язані під час виплати утримати ПДФО 18%, військовий збір 1,5% і прозвітувати). Тоді ви скажете: якщо немає документа, це ж не значить що у фізичної особи я купував? Так, це не означає. Але коли таке написано в акті і коли є донарахування, то єдиний спосіб довести – це йти до суду.

А знаєте звідки норма така? Чому так? У нас в ПКУ є стаття 44.1, якою забороняється формувати показники податкової звітності, які не підтверджені первинними документами, обліковими регістрами, обов’язковість яких є запроваджена законодавством України. І «єдинники» кажуть: я ж в декларації показую дохід, а від нього показую суму єдиного податку, то все що стосується надходжень у мене є (виписка банку). Не пише про те, що я маю мати підтвердні витрати. Але насправді це так не працює. І добро там «безкоштовно отримане», «куплене у фізичних осіб» – це те, що можуть трактувати. 

Та подивіться на це ще глибше. І знаєте, де перший ризик коли немає первинних документів? Це фінмоніторинг. Якщо є нормальні доходи, банк не те що має право, він зобов’язаний підприємця запитати, звідки гроші. У них така штрафна санкція, якщо вони належним чином не проведуть фінансовий моніторинг, що в них просто ліцензію заберуть. І це не найгірше, бо іноді ще така штрафна санкція, що вона в принципі не сумісна зі життєдіяльністю пізніше цього банку. Тож не дивуйтеся. Їм легше з вами попрощатися як з клієнтом, ніж закритися банку.

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело
7eminar.com
Рубрика:
«Дебет-Кредит» / Новини партнерів
Теги:
Підприємці , Первинні документи , «7 хвилин» від 7eminar.com

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 1

Новини по темі