Головна Усі новини Праця та соціальний захист Трудові відносини

Листок непрацездатності надано після відпустки: що робити з відпускними?

Якими мають бути дії бухгалтера, якщо листок непрацездатності надано після надання відпустки, а період, зазначений у цьому листку, припадає на розрахунковий період для визначення відпускних? На це питання відповіло Мінсоцполітики на запит від редакції "Дебету-Кредиту"

Коментар до листа Мінсоцполітики від 24.11.2017 р. №2796/0/101-17

Особливу увагу слід звернути на це питання бухгалтерам, яким працівники спочатку надавали довідки замість листків непрацездатності (оскільки тривалий період лікарям бракувало бланків), а потім робили їх обмін. Про цю складну ситуацію ми писали тут. Також ось тут наводили роз’яснення від Держпраці, згідно з яким виплачувати лікарняні за такими довідками не можна.

За частиною 5 ст. 33 Закону №1105, допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (або, як її часто називають, лікарняні) виплачується, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності. Виходячи з цього, працівник може надати листок непрацездатності протягом 12 місяців після відновлення працездатності. Саме тоді цій особі буде призначено суму такої допомоги.

Але що робити з тим періодом, який припадає на таку тимчасову втрату працездатності?

Листок непрацездатності (або його копія відповідно до норм ст. 31 Закону №1105) є не лише документом, який підтверджує право на отримання лікарняних. Це  документ, що підтверджує звільнення працівника від виконання ним трудових обов’язків (на зазначений у такому листку період).

Отже, якщо працівник відсутній на роботі, він повідомляє про причину відсутності роботодавця і той табелює його тимчасову відсутність. Але сума лікарняних, нарахована за листком непрацездатності, потрапить до витрат того періоду, у якому його буде надано працівником.

Якщо ж під час тимчасової втрати працездатності працівник про неї роботодавця не повідомляв, і на роботу виходив, але листок непрацездатності оформив, лікарняні він вже не отримає. Адже чинним законодавством не передбачено одночасної виплати зарплати та лікарняних за один і той самий період. Тому роботодавець (комісія/уповноважений з соцстрахування) мають відмовити такому працівнику в оплаті наданого ним листка непрацездатності (або його копії).

Припустимо, що лікарняні були нараховані через деякий період після періоду непрацездатності. Але протягом цього періоду працівнику було надано відпустку (і виплачено відпускні). Що робити в такому випадку роботодавцю?

Усе про зарплату і кадри
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Мінсоцполітики у коментованому листі роз’яснило:

1) Якщо нарахування відпускних проводиться тоді, коли працівник ще не надав листка тимчасової непрацездатності, обчислення середньої зарплати буде проводитися, виходячи з нарахувань зарплати, які були проведені працівнику у розрахунковому періоді на момент надання відпуски.

2) Після надання листка непрацездатності слід провести перерахунок середньої зарплати та донарахувати середню зарплату за час відпустки.

Як це зробити, покажемо на прикладі.

 

Приклад. Працівник хворів з 27.06.2017 р. по 31.08.2017 р. (66 календарних днів). Він приступив до роботи, не надавши листок тимчасової непрацездатності, своєчасно. Через брак бланків таких листків йому була надана довідка. Її працівник пізніше обміняв на листок непрацездатності і надав його роботодавцеві 10.10.2017 р. З 11.09.2017 р. до 27.09.2017 р. (17 календарних днів) працівнику було надано щорічну відпустку. 

Проведемо перерахунок відпускних після нарахування допомоги з тимчасової втрати працездатності.

Нараховані виплати працівника у розрахунковому періоді вересень 2016 – серпень 2017 р.  становлять умовно 100 000,00 грн (без врахування лікарняних виплат). Лікарняні, нараховані в жовтні за червень 2017 – серпень 2017 р., становлять 21999,78 грн.

1. Визначимо у вересні 2017 р. відпускні, які слід виплатити не пізніше ніж за три дні до початку відпустки:

Середньоденна зарплата становить 100000,00 грн/(365к.дн.-11к.дн.) х 17 к.дн. = 282,49 грн. Сума відпускних становить: 282,49 грн *17 к.дн. (11.09.2017 р. – 27.09.2017 р.) = 4802,33 грн.

2. Донараховуємо суму відпускних після надання листка тимчасової непрацездатності:

Середньденна зарплата становитиме (100 000,00 грн +21999,78 грн )/(365 к.дн. – 11 к.дн.) = 344,63 грн. Відповідно сума відпускних становила би 344,63 грн * 17.к.дн.   = 5858,71 грн.

Як бачимо, слід доплатити працівнику 1056,38 грн (5858,71 - 4802,33)

Доступ до повного тексту цієї новини можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Відпустки , Лікарняні , Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?