Головна Усі новини Праця та соціальний захист Трудові відносини

Робоче місце та його атестація: які особливості?

Робоче місце працівника ― це певна зона, де працівник перебуває та працює зі застосуванням у процесі роботи різних технічних або інших засобів. Робочі місця характеризуються за часом знаходження працівника на них: постійні та непостійні

Роз’яснює головний державний інспектор сектору експертизи умов праці Управління Держпраці у Рівненській області Світлана Нагорна.    

Відповідно до Методичних рекомендацій №41 робоче місце працівника характеризується наявністю:

  • закріпленої зони;
  • технічних засобів (основних виробничих і невиробничих фондів, інструменту, приладів, інвентарю) або їх сукупності, необхідної для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт або установчих функцій.

Робоче місце працівника ― це певна зона, де працівник знаходиться і працює із застосуванням у процесі роботи різних технічних або інших засобів.

Робочі місця характеризуються за часом знаходження працівника на них:

  • постійні, де працівник проводить більше п’ятдесяти відсотків свого робочого часу або понад 2 години безперервно;
  • непостійні, де працівник знаходиться менше п’ятдесяти відсотків свого робочого часу.

Якщо робота здійснюється в різних пунктах робочої зони, постійним робочим місцем вважається вся робоча зона. Робочою зоною, є простір, обмежений по висоті до 2 м над рівнем підлоги чи майданчика, на якому знаходиться місце постійного або не постійного перебування працівників.

Атестацію робочих місць необхідно проводити тоді, коли на підприємстві є роботи, професії(посади), зазначені у:

  • Списку виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість, в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою КМУ від 24.06.2016 №461;
  • Списку виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників, в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затверджені постановою КМУ від 17.11.1997 №1290;
  • Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2001 № 163.

Атестація робочих місць за умовами праці – комплексна оцінка всіх  факторів виробничого середовища і трудового процесу, які впливають на здоров’я і працездатність працівників як тепер так і в майбутньому.

Атестацію робочих місць за умовами праці проводять відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.1992 №442 та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 №41.

На основі комплексної оцінки робочі місця відносяться до одного з видів умов праці:

  • з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці;
  • зі шкідливими і важкими умовами праці;
  • зі шкідливими умовами праці.

Атестація відіграє основну роль у встановленні об’єктивних показників умов праці на робочому місці працівника.

За результатами атестації встановлюють пільги і компенсації за роботу із шкідливими та важкими умовами праці, а також вживають заходів, щоб поліпшити умови праці.

Основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником і працюючим у сфері реалізації прав на здорові і безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестацію необхідно провести на робочих місцях, на яких зайняті працівники, що мають право хоча б на одну з пільг і компенсацій за роботу із шкідливими й важкими умовами праці.

***

Читайте також:

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело
Держпраці у Рівненській області
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі