• Посилання скопійовано

Підприємець на навчальних зборах: що з ЄСВ?

Чи поширюється звільнення від виконання обов’язків щодо сплати ЄСВ та звітування з нього на період перебування підприємця на навчальних зборах? Про це розповімо, ґрунтуючись на роз’ясненні ДФС у своєму листі

Підприємець на навчальних зборах: що з ЄСВ?

Коментар до листа ДФСУ від 07.12.2017 р. №2869/Я/99-99-13-02-01-14/ІПК

Пільги з ЄСВ для мобілізованих підприємців, які не є роботодавцями

Під час АТО, платники ЄСВ, визначені ст. 4 Закону про ЄСВ, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених п. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ. Але ця пільга діє для підприємців, які не є роботодавцями. Вона дозволяє під час мобілізації не подавати звітність щодо ЄСВ, не сплачувати ЄСВ, не проходити перевірки щодо ЄСВ тощо.  

Відповідні норми є і в п. 7 розділу VI Інструкції №449. При цьому підприємці звільняються від виконання обов’язків платника ЄСВ, якщо вони не є роботодавцями, з першого календарного дня місяця призову на військову службу під час мобілізації платника до останнього календарного дня місяця, в якому платника було демобілізовано або завершено його лікування (реабілітацію).

Підставою для такого звільнення є заява підприємця за формою додатку 1 до Інструкції №449 та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. 

Ці документи подаються до податкового органу протягом 10 днів після демобілізації або після закінчення лікування (реабілітації) 

Отже, навіть якщо в період мобілізації податківці й нараховують ЄСВ та штрафи, пеню за його несплату, то при наданні після демобілізації підприємцем відповідної заяви і документів, усе зайво нараховане має бути списане.  На жаль, процедури припинення нарахування таких платежів і санкцій протягом періоду мобілізації законодавством не встановлено. 

 

Правила сплати ЄСВ мобілізованими підприємцями-роботодавцями

Такі  підприємці  є як страхувальниками, так і застрахованими особами (коли сплачують ЄСВ за себе) та одночасно — страхувальниками для найманих працівників. І для них Інструкція №449 встановлює інші правила. 

У пп. 8 п. 3 розділу VI Інструкції №449 для чіткого розуміння норм законодавства детальніше розписано норми щодо мобілізованих осіб із числа фізосіб — підприємців, які є роботодавцями, чи наймають людей для роботи за ЦПД (крім випадку укладання ЦПД з фізособами-підприємцями).

Зазначені роботодавці під час АТО, які призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби не звільняються від виконання своїх обов’язків платників ЄСВ.

Однак сплата ЄСВ має бути здійснена демобілізованою особою протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації або після закінчення її лікування (реабілітації) без нарахування штрафних і фінансових санкцій.

Роботодавці на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, уповноважують іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів.

Протягом 10 днів після демобілізації або після закінчення лікування (реабілітації) роботодавці подають до органів ДФС заяву та копію військового квитка або копію іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

 

Наслідки з ЄСВ при призиві підприємця на навчальні збори

З аналізу вищезазначених пільг стає зрозуміло - ці пільги стосуються випадків, коли підприємців мобілізовано. Під час участі підприємців у навчальних зборах ці пільги не діють. Про це зазначили й податківці у своєму листі від 07.12.2017 р. №2869/Я/99-99-13-02-01-14/ІПК. 

Тобто зазначені особи мають виконувати обов’язки з нарахування, обчислення і сплати ЄСВ на загальних підставах. Без жодних пільг і перенесення строків. 

Нагадаємо, що за ч. 7 ст. 29 Закону про військовий обов’язок, загальний строк виконання обов’язків служби у військовому резерві не може перевищувати трьох місяців на рік, якщо інше не визначено законом.

Тож може виникнути ситуація, що підприємець не буде встигати сплатити ЄСВ своєчасно чи відзвітувати за нього. У такому разі виходом є: або завчасна сплата ЄСВ та звітування з нього до дати початку навчальних зборів, або призначення уповноваженої особи для цих функцій на час навчальних зборів 

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»