Головна Усі новини Право і відповідальність Відповідальність, санкції і штрафи

Відповідальність у галузі обігу тютюнових виробів пропонують посилити

У Раді зареєстровано законопроект щодо посилення відповідальності та підвищення інформованості громадян у галузі обігу тютюнових виробів з метою збереження здоров'я нації

23 вересня у Верховній Раді зареєстровано законопроект №2052-1 "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення відповідальності та підвищення інформованості громадян у галузі обігу у тютюнових виробів з метою збереження здоров'я нації". 

Законопроектом, зокрема, пропонується суттєво збільшити розмір штрафів за роздрібну торгівлю, оптову торгівлю та імпорт тютюнових виробів із порушеннями вимог законодавства.

 

На скільки можуть зрости штрафи?

У ст. 17 Закону №481/95 пропонують передбачити таку відповідальність у разі:

  • виробництва спирту етилового, коньячного і плодового та зернового дистиляту, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, дистиляту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, біоетанолу, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії - 200% вартості виробленої продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менше 170 000 грн (зараз 85 000 грн);
  • виробництва алкогольних напоїв з використанням інших видів спирту (крім етилового, коньячного і плодового та зернового дистиляту, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового) - 200% вартості виробленої продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менше 34000 грн (на сьогодні 15 000 грн);
  • роздрібної торгівлі тютюновими виробами, трав’яними виробами для куріння або електронними сигаретами та заправними контейнерами без медичних попереджень - 10 000 грн; 
  • роздрібної торгівлі тютюнових виробів в упаковках, що містять менш ніж 20 сигарет або цигарок, тютюном для самокруток в упаковках, що містять менше 30 г тютюну - 10 000 грн;
  • роздрібної торгівлі сигаретами, у яких вміст продуктів, що виділяються перевищує встановлені цим Законом максимальні рівні, - 20 000 грн;
  • роздрібної торгівлі тютюновими виробами з порушенням вимог пунктів 4 – 6, 8 частини першої статті 15-4 цього Закону, - 10 000 гривень;
  • оптової торгівлі на території України тютюновими виробами, трав’яними виробами для куріння або електронними сигарами та заправними контейнерами без медичних попереджень, - 50000 тисяч гривень;  
  • оптової торгівлі сигаретами, у яких вміст продуктів, що виділяються перевищує встановлені цим Законом максимальні рівні, - 50000 гривень;
  • оптової торгівлі тютюновими виробами з порушенням вимог пунктів 4 – 6, 8 частини першої статті 15-4 цього Закону, - 50000 гривень;
  • імпорту, виробництва з метою введення в обіг на території України тютюнових виробів, трав’яних виробів для куріння або електронних сигарет та заправних контейнерів без медичних попереджень, - 200 000 гривень;
  • імпорту, виробництва з метою введення в обіг на території України сигарет, у яких вміст продуктів, що виділяються перевищує встановлені цим Законом максимальні рівні, - 200000 гривень;
  • імпорту, виробництва з метою введення в обіг на території України тютюнових виробів з порушенням вимог пунктів 4 – 6, 8 частини першої статті 15-4 цього Закону, - 200000 гривень;
  • ненадання у визначений законом термін виробником або імпортером тютюнових виробів, трав’яних виробів для куріння або електронних сигарет та заправних контейнерів органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, інформації щодо зазначених виробів, які призначені для реалізації на митній території України, відповідно до вимог цього Закону, - 200 000 гривень;
  • виробництва (крім виробництва для експорту), імпорту для реалізації на території України або торгівлі тютюновими виробами для перорального застосування, - 200 000 гривень;
  • виробництва, експорту, імпорту, зберігання, транспортування або торгівлі насваєм, - 200 000 гривень;
  • виробництва, імпорту та введення в обіг на території України електронних  сигарет або заправних контейнерів з порушенням вимог частини дев’ятої статті 15-4 цього Закону, - 50 000 тисяч гривень.
  • порушення вимог частини четвертої статті 15-4 цього Закону - 6800 гривень.

 

Що ще пропонується законопроектом?

1) Заборонити виробництво (крім виробництва для експорту), оптову та роздрібну торгівлю, а також імпорт для реалізації на території України (нова ст. 15-4 Закону №481/95):

  • тютюнових виробів для перорального застосування;
  • сигарет і тютюну для самокруток з характеризуючим ароматом;
  • тютюнових виробів, що містять встановлені законопроектом добавки;
  • сигарет і тютюну для самокруток, що містять ароматизатори у визначених законопроектом компонентах;
  • сигарет і тютюну для самокруток, фільтри, папір або капсули яких містять тютюн або нікотин;

2) Комплексно врегулювати особливості виробництва та обігу трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет і заправних контейнерів, включаючи необхідні обмеження та відповідальність за їх недотримання.

3) Встановити жорсткіші, ніж передбачені чинними законодавством, вимоги щодо звітності про інгредієнти тютюнових виробів і продукти, що виділяються. Крім того, заповнити наявну у чинному законодавстві прогалину щодо подання звітності про інгредієнти трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет і заправних контейнерів.

4) Встановити максимальний показник вмісту монооксиду вуглецю у димі однієї сигарети, зменшити (у порівнянні з чинним законодавством) максимальні показники вмісту смоли та нікотину в димі однієї сигарети. Передбачити вимогу щодо нанесення на пачки сигарет відомостей про вміст монооксиду вуглецю;

5) Запровадити механізм запобігання нелегальному обігу тютюнових виробів, який передбачає можливість відстеження руху тютюнових виробів.

6) Заборонити рекламу тютюнових виробів у мережі Інтернет на веб-сайтах, призначених для повнолітніх осіб, обов'язковою умовою доступу до яких є попередня ідентифікація віку користувачів.

7) Поширити передбачену КУпАП відповідальність за порушення правил торгівлі тютюновими виробами, а також введення в обіг тютюнових виробів з порушенням вимог законодавства щодо медичних попереджень на трав’яні вироби для куріння, електронні сигарети та заправні контейнери.

8) Виокремити у спеціальну статтю законодавчі обмеження щодо здійснення діяльності, пов'язаної з виробництвом, оптовою та роздрібною торгівлею, експортом і імпортом тютюнових виробів, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет і заправних контейнерів.

9) Заборонити виробництво, експорт, імпорт, зберігання, транспортування та торгівлю насваєм, встановити фінансову (для суб’єктів господарювання) та адміністративну (для фізичних осіб) відповідальність за зазначені дії.

 

Коли можуть набрати чинності ці зміни?

У разі прийняття цей Закон набере чинності через два роки з дня його опублікування, крім положень щодо заборони виробництва та обігу тютюнових виробів з характеризуючим ароматом, які набирають чинності через три роки з дня опублікування цього Закону.

Автор:
Волос Наталія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Право і відповідальність / Відповідальність, санкції і штрафи
Теги:
Відповідальність , Законопроекти , Тютюнові вироби

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?