Главная Все новости Труд и социальная защита Трудовые отношения

Можно ли установить неполный рабочий день при сокращенном рабочем времени врачу-стоматологу?

Возможно ли установить неполную занятость, если врач-стоматолог работает на условиях сокращенного рабочего времени? От какой нормы считать неполное рабочее время: от 40-часовой рабочей недели или с учетом сокращенного рабочего времени?

Коментар до листів Мінсоцполітики від 18.04.2019 р. №460/0/204-19 та МОЗ від 10.05.2019 р. №10.1-18/К-5333/5536-зв

Суть запиту

Лікарю-стоматологу відповідно до ст. 51 КЗпП встановлюється скорочена тривалість робочого часу (33 години на тиждень).

Питання:

  1. Якщо цей працівник працює на умовах неповного робочого часу, то чи застосовується до нього скорочена тривалість робочого часу?

  2. Яка норма годин на тиждень застосовується даному працівнику при неповному робочому часі 40 або 33? Скільки годин на день йому потрібно відпрацювати, щоб отримати 1/2 від посадового окладу?

 

Скорочена тривалість та неповний робочий час

Насамперед слід зауважити, що скорочена тривалість робочого часу та неповна зайнятість – це різні поняття й регулюються різними статтями КЗпП.

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40-годинного робочого тижня (ст. 50 КЗпП).

Усе про зарплату і кадри – 
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Скорочена тривалість робочого часу регулюється ст. 51 КЗпП, й встановлюється для певної категорії працівників, а саме:

  • для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) – 24 години на тиждень;

  • для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, – не більш як 36 годин на тиждень.

Крім того, законодавством встановлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших). За рахунок власних коштів - на підприємствах і в організаціях для жінок, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю.

Встановлення неповного робочого часу регулюється ст. 56 КЗпП. За угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватися як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

Скорочена тривалість робочого часу означає, що час, протягом якого працівник повинен виконувати трудові обов’язки, скорочується на певну кількість годин, проте працівник має право на оплату праці в розмірі повної тарифної ставки/окладу. Це одна з основних відмінностей скороченого робочого часу від неповного (лист Мінсоцполітики від 22.03.2006 р. №1993/0/14-06/13).

 

Чи можна встановити неповний робочий час при скороченій тривалості робочого часу?

Норми робочого часу для працівників закладів та установ охорони здоров’я (крім тих, які працюють у шкідливих умовах) затверджені Наказом №319.

Згідно з п. 1.2 Наказу №319, норма робочого часу, зокрема для лікарів, зайнятих виключно амбулаторним прийомом хворих, становить 33 години. Тобто для лікарів-стоматологів нормальна тривалість робочого часу становить 33 години на тиждень.

Графіки роботи затверджуються керівником закладу за погодженням з профспілковим комітетом та складаються на підставі КЗпП та Наказу №319, виходячи з місячної та річної норми тривалості робочого часу, що розраховується щорічно Мінсоцполітики залежно від законодавчо встановленої тривалості робочого тижня і доводиться до галузей відповідним листом (лист МОЗ від 10.05.2019 р. №10.1-18/К-5333/5536-зв).

Тривалість щоденної роботи (зміни), графіки змінності встановлюються на основі чинного законодавства з додержанням установленої тривалості робочого часу власником.

Згідно з нормами ст. 7 Закону про колективні договори, питання режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку визначається сторонами в межах їх компетенції у колдоговорі.

Також фахівці Мінсоцполітики посилалися у коментованому листі на ст. 56 КЗпП про встановлення неповного робочого часу.

 

Висновки

Отже, як зрозуміло із вищезгаданих листів:

  1. у лікарів-стоматологів нормальна тривалість робочого часу 33 години;
  2. тривалість щоденної роботи та графіки змінності встановлюються роботодавцем;
  3. неповний робочий час ймовірно встановлювати за скороченої тривалості робочого часу.

Тож, якщо лікар-стоматологу необхідно встановити половину від його норми робочого часу, то це має становити 16,5 год. (33 год/2). Відповідно слід проводити оплату пропорційно до відпрацьованого часу. Наприклад, якщо всі години за таким неповним робочим часом відпрацьовані, то половину місячного окладу 5000,00 грн (10000,00 грн/33 год х 16,5 год.).

Доступ к полному тексту этой новости возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Труд и социальная защита / Трудовые отношения
Теги:
Ответственность , Трудовые отношения

Обратите внимание: новостная лента «Дебет-Кредит» содержит не только редакционные материалы, но также статьи сторонних авторов, разъяснения сотрудников фискальной службы и т.п.

Данные материалы, а также комментарии к ним, отражают исключительно точку зрения их авторов и могут не совпадать с точкой зрения редакции.

Редакция не идентифицирует лица комментаторов, а не модерирует тексты комментариев и не несет ответственности за их содержание.

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме

Встигніть придбати
Податковий кодекс-2020!
закрити +