Главная Все новости Труд и социальная защита Трудовые отношения

Ненормированное и неполное рабочее время: возможно ли сочетание?

Что такое ненормированное рабочее время? Когда его можно устанавливать? Как вести его учет и оплачивать? Возможно ли сочетание ненормированного и неполного рабочего времени?

Коментар до листа Мінекономіки від 06.08.2021 р. №4712-06/40372-09

Слід зазначити, що у КЗпП й досі нічого не згадується про ненормований робочий час. Та існують Рекомендації щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджені наказом Мінпраці від 10.10.1997 р. №7 (далі – Рекомендації №7). Звідти й прийшов до нас цей термін.

Одразу зауважимо, що Рекомендації не реєструються в Міністерстві юстиції у встановленому порядку, а тому не є нормативно-правовими актами. Але роботодавці можуть їх застосовувати, якщо на це є бажання та згода працівника.

 

Ненормований робочий день – що це?

Ненормований робочий день – це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. У разі потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною). Міра праці у цьому випадку визначається не тільки тривалістю робочого часу, але також колом обов'язків і обсягом виконаних робіт (навантаженням) (п. 1 Рекомендацій №7).

Відповідно до п. 6 Рекомендацій міністерства та інші центральні органи виконавчої влади за погодженням з відповідними галузевими профспілками можуть затверджувати орієнтовні переліки робіт, професій і посад працівників з ненормованим робочим днем.

Таким чином, підприємство, установа, організація самостійно в колективному договорі визначає перелік професій і посад, до яких може застосовуватися ненормований робочий день (з урахуванням орієнтовного переліку, якщо такий є). Про це йшлося ще у листі Мінсоцполітики від 24.09.2013 р. №825/13/156-13. Та відповідно встановлює тривалість щорічної додаткової відпустки за ненормований робочий день за кожним видом робіт, професій, посад, враховуючи періодичність виконання робіт понад встановлену тривалість робочого часу, коло обов'язків і обсяг виконаних робіт.

Ненормований робочий день на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від форми власності, може застосовуватись для керівників, спеціалістів і робітників, а саме:

  • осіб, праця яких не піддається точному обліку в часі;
  • осіб, робочий час яких за характером роботи поділяється на частини невизначеної тривалості (сільське господарство);
  • осіб, які розподіляють час для роботи на свій розсуд.

 

Облік ненормованого робочого часу треба вести!

Хоча, як зазначено вище, ненормований робочий день встановлюється для працівників, праця яких не піддається точному обліку в часі, насправді вимогу вести такий облік (щодо тих працівників, яким робота оплачується почасово) не скасовано!

Отже, працівників, яким встановлено ненормований робочий день, все одно треба табелювати. І уважно стежити за тим, щоб за місяць відпрацьована ними кількість робочих годин не перевищувала норму.
Повинні бути у таких працівників і вихідні, і відпустки, а також можливість відпочивати у святкові та неробочі дні.

Тобто ненормований робочий час не означає, що працівник працює більше за інших. Ні, він працює стільки ж годин (усі перевищення норми мають бути незапланованими і мати поважну причину), просто розподіляє їх або на власний розсуд (сам вирішує, коли йому працювати), або це вирішує так звана виробнича необхідність (в якісь дні працівник працює більше годин – всі знають про таке явище як «аврал», у якісь менше або взагалі не працює).

 

Табелювання роботи

Щодо табелювання роботи таких працівників, то відбувається воно в загальному порядку відповідно до кількості відпрацьованих годин. Оплата таких годин відбувається відповідно до окладу (тарифної ставки) працівника пропорційно до відпрацьованого часу. На цьому наполягала Держпраці, про що ми повідомляли тут.

При цьому діють два правила:

  1. у разі потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною, а отже не підлягає подвійній оплаті);
  2. роботодавець не має права систематично залучати працівників, які працюють за таким режимом, до роботи понад встановлену тривалість робочого часу. І кількість годин перепрацьованого часу при такій роботі визначається у колективному договорі.

 При цьому на додаткову відпустку та доплату такі працівники мають право пропорційно до часу, відпрацьованого у режимі неповного робочого дня за певною посадою.

Наприклад, як роз’яснює Мінсоцполітики у листі від 19.09.2013 р. №805/13/155-13, фактично відпрацьованим водієм часом вважаються години, проставлені у табелі обліку робочого часу. Але якщо водій у робочий час не виїжджав та знаходився на роботі, доплата за ненормований робочий час за цей період не здійснюється.

Форма табеля, затверджена Наказом №489, має рекомендаційний характер і складається з мінімальної кількості показників, необхідних для заповнення форм державних статистичних спостережень. Рекомендаційний характер полягає в тому, що за необхідності він може бути доповнений іншими показниками, потрібними для обліку робочого часу на підприємстві. Водночас слід пам’ятати, що в табелі повинні відображатися всі позиції, які застосовуються на підприємстві для працівників.

Така форма табеля не містить умовних позначень для часу, відпрацьованого в режимі ненормованого робочого часу. Але у разі потреби можна застосовувати й іншу форму табеля  або ж придумати своє умовне позначення для такого часу.

 

Ненормований робочий день та надурочні роботи – не тотожні

Залучення до роботи на умовах ненормованого робочого дня не слід ототожнювати зі залученням до надурочної роботи, адже:

  • для надурочних робіт потрібні підстави, визначені ст. 62 КЗпП, а для залучення до роботи на умовах ненормованого дня потрібна виробнича необхідність, яка визначається у кожному окремому випадку;
  • встановлена ст. 63 КЗпП заборона на залучення до надурочних робіт певних категорій осіб не поширюється на залучення до роботи на умовах ненормованого робочого дня;
  • гранична тривалість застосування надурочних робіт визначена у ст. 65 КЗпП, а тривалість роботи при ненормованому робочому дні – ні.

 

Ненормований робочий день та неповний робочий час

Пунктом 2 Рекомендацій не рекомендується застосовувати ненормований робочий день для працівників, зайнятих на роботі з неповним робочим днем.

Але в коментованому листі фахівці Мінекономіки зазначають, що чинне законодавство не містить заборони застосування ненормованого робочого дня для працівників, зайнятих на роботі з неповним робочим днем. З чим автор абсолютно погоджується.

Докладно можливість такого поєднання ми розглядали тут.

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ к полному тексту этой новости возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 64 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Труд и социальная защита / Трудовые отношения
Теги:
Трудовые отношения

Обратите внимание: новостная лента «Дебет-Кредит» содержит не только редакционные материалы, но также статьи сторонних авторов, разъяснения сотрудников фискальной службы и т.п.

Данные материалы, а также комментарии к ним, отражают исключительно точку зрения их авторов и могут не совпадать с точкой зрения редакции.

Редакция не идентифицирует лица комментаторов, а не модерирует тексты комментариев и не несет ответственности за их содержание.

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме