• Посилання скопійовано

Перевірка банками сплати ЄСВ при виплаті зарплати під час війни

Мінфін вирішив допомогти роботодавцям, які прагнуть вчасно виплачувати зарплату. Адже ті з них, хто має переплату з ЄСВ, але не можуть під час війни це довести довідкою від ДПС, мають проблеми з банками

Перевірка банками сплати ЄСВ при виплаті зарплати під час війни

Коментар до листа Мінфіну № 11220-04-10/6143 від 15.03.2022

Коментований лист Мінфіну було складено ще на початку війні, у березні 2022 року. Проте, проблема, яка в ньому розглядається, не вирішена на нормативному рівні й досі. Тож, цим листом, адресованим НБУ, роботодавці, за потреби, можуть скористатися і зараз.

 

В чому зміст проблеми?

Існує два документи, які вимагають від банків контролювати не лише факт, а і суму сплати ЄСВ роботодавцями.

Відповідно до статті 24 Закону № 2464 банки приймаютьплатіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум.

Процедура підтвердження наявності переплати та контролю банками за сплатою єдиного внеску при виплаті заробітної плати визначена наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 453 «Про затвердження Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати» (далі – Порядок № 453).

І якщо вимогу про контроль сплати ЄСВ ще можна якось зрозуміти, то із Порядком існують проблеми. Адже, він застарів і не враховує проблем, з якими останніми роками стикаються роботодавці, від пандемії до війни.

Порядком № 453 встановлено, що банк приймає від платника єдиного внеску платіжне доручення на переказ коштів на виплату заробітної плати одночасно з:

  • оригіналом довідки-розрахунку, погодженим з органом доходів і зборів за місцем взяття на облік платника єдиного внеску у разі, якщо сума єдиного внеску зазначена в розрахункових документах (документах на переказ готівки) про перерахування коштів для сплати сум єдиного внеску менша, ніж 1/5 (з урахуванням листа ДФСУ від 15.01.2016 № 526/5/99-99-17-03-01-16) суми коштів для виплати заробітної плати;
  • довідкою про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску (далі – довідка без перевірки сум сплати єдиного внеску). Строк дії довідки без перевірки сум сплати єдиного внеску, що надається платнику єдиного внеску для пред’явлення банку, не повинен перевищувати одного року;
  • документальним підтвердженням раніше сплаченого єдиного внеску. Усі ці документи згідно з Порядком № 453 подаються до банку виключно на паперовому носії.

Разом з тим Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено військовий стан, що унеможливлює здійснення контролюючим органом процедури погодження/видання зазначеної довідки для пред’явлення її до банку, що створює соціальну напругу серед населення України.

 

Що пропонує Мінфін?

Мінфін наголошує на тому, що війна це форм-мажор. Як для роботодавців, так і для податківців.

Враховуючи це, ТПП України підтверджено, що зазначені обставини
з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Таким чином,  з метою зняття соціальної напруги в умовах воєнного стану і створення сприятливих умов для своєчасної виплати заробітної плати Мінфін вносить пропозицію.

Але не припинити контроль банків за сплатою ЄСВ, звісно - це можна зробити лише законом, а не листом.

Мінфін пропонує роботодавцям в реквізиті «Призначення платежу» платіжного доручення на виплату заробітної плати зазначати суму сплаченого єдиного внеску, якщо вона менша ніж 1/5 суми коштів для виплати заробітної плати.

При цьому строк дії раніше виданої довідки без перевірки сум сплати єдиного внеску вважатиметься продовженим до закінчення воєнного стану!

Крім того, для підтвердження раніше (авансом) сплаченої суми єдиного внеску, у тому числі з рахунку в іншому банку, платнику єдиного внеску в реквізиті «Призначення платежу» платіжного доручення на виплату заробітної плати рекомендується вказати, що єдиний внесок сплачено раніше (авансом) із зазначенням місяця сплати та суми єдиного внеску, дати та номера платіжного доручення, яким таку суму єдиного внеску будо сплачено.

***

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Пенсії

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Пенсії»