• Посилання скопійовано

Реформа законодавства у сфері соціальних відпусток: законопроєкт від Мінекономіки

Мінекономіки розробило законопроєкт, яким пропонує реформувати законодавство у сфері соціальних відпусток. Зокрема, відпустка для догляду за дитиною до трьох років буде надаватися як матері, так і батькові дитини та може бути використана ними одночасно

Реформа законодавства у сфері соціальних відпусток: законопроєкт від Мінекономіки

17 січня 2022 року Мінекономіки оприлюднило проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо реформування законодавства у сфері соціальних відпусток)».

Текст проєкту можна завантажити тут, а порівняльну таблицю ось тут.

Нормами проєкту забезпечується індивідуальне право кожного з батьків дитини на безперешкодне (необмежене зовнішніми обставинами) отримання соціальних відпусток. Необхідність використання такого права, період реалізації (одночасне використання відпустки чи іншим чином) визначається за узгодженням між батьками дитини, на їх розсуд. 

У проєкті акта наведено визначення терміну «одинока мати»/«одинокий батько», якими слід користуватися при застосуванні норм законодавства про працю та відповідно вичерпний перелік категорій осіб, які слід до них віднести:

  • одинокою матір’ю є мати дитини, у актовому записі та/або свідоцтві про народження якої відомості про чоловіка як батька внесені в установленому порядку за її вказівкою; мати дитини, батько якої помер, відповідно до рішення суду позбавлений батьківських прав, визнаний безвісно відсутнім або оголошений померлим, якщо ця дитина не була усиновлена іншим чоловіком;
  • одинокий батько - батько дитини, матір якої померла, відповідно до рішення суду позбавлена батьківських прав, визнана безвісно відсутньою або оголошена померлою, якщо ця дитина не була усиновлена іншою жінкою.

За бажанням матері, батька дитини надаватиметься відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Така відпустка може бути використана батьками одночасно.

Ця відпустка може бути використана також бабою, дідом або законним представником дитини, яка є сиротою, позбавлена батьківського піклування та/або мати чи батько якої є одинокими. Тобто проєктом Закону пропонується передбачити право на відпустку для догляду за дитиною «законних представників дитини, разом з якими вона проживає» замість неоднозначного терміну «інші родичі дитини». Адже на практиці непоодинокими є випадки, коли через відсутність визначення терміну «інші родичі» та переліку документів на підтвердження фактичного догляду за дитиною, працівникам відмовляли у праві на таку відпустку. Перелік законних представників дитини відображений у ЦКУ.

Згідно з проєктом оновленої ст. 179 КЗпП, баба, дід або законний представник дитини під час подання заяви про надання відпустки повинні будуть надати:

  • свідоцтво про народження дитини;
  • заяву одинокої матері/батька, в якій засвідчується невикористання нею/ним такої відпустки або документ, що засвідчує наявність у дитини статусу дитини-сироти чи дитини, що позбавлена батьківського піклування.

Законний представник дитини також має подати документ на підтвердження свого статусу.

Батьки дитини або вищезазначені особи повинні повідомити власника або уповноважений ним орган про початок та дострокове припинення такої відпустки не пізніше як за 14 календарних днів (раніше 10) до дня її початку чи дострокового припинення.

Визначається законопроєктом й право бабусі, дідуся чи законного представника дитини на відпустку для догляду за дитиною, яка є сиротою, позбавлена батьківського піклування та/або мати чи батько якої є одинокими.

Також чітко регламентовано порядок і умови надання (компенсації при звільненні) батьківської відпустки, конкретизовано та розмежовано підстави її надання, наведено визначення спірних термінів. 

У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його офіційного  опублікування. За працівниками, які на день набрання чинності цим Законом мають право на додаткову відпустку, але не використали її, зберігатиметься право на її отримання або на грошову компенсацію при звільненні за всі невикористані дні цієї відпустки на умовах, що діяли до набрання чинності цим Законом.

***

Автор: Волос Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»