• Посилання скопійовано

Які регулятори найчастіше перевіряють новий бізнес?

З серпня 2017 року по серпень 2019 року найбільше перевірок нових бізнесів проводили Державна архітектурно-будівельна інспекція, Держпраці та Держслужба з надзвичайних ситуацій

Які регулятори найчастіше перевіряють новий бізнес?

VoxUkraine розповідає про перевірки нових бізнесів в Україні.

 

Перевірки нових бізнесів

Обов’язковий етап роботи підприємства – це його перевірка державними регуляторами.

Які підприємства перевіряються та скільки часу проходить від реєстрації підприємства до його перевірки?

З 686 379 нових підприємств потрапили у коло уваги регуляторів 2 099 (0,3% від загальної кількості), а  проходили перевірку та отримали висновок по ній тільки 1 203 товариства з обмеженою відповідальністю.

Ми відібрали тільки ті сфери, де за період з серпня 2017 по серпень 2019 було зареєстровано понад 100 бізнесів, і порахували, яку частку з них  перевірили.

Середнє співвідношення частоти перевірок до загальної кількості зареєстрованих бізнесів у певній сфері становить 5,1%. Найчастіше на підприємстві проводиться одна перевірка (мода), але є і винятки.

Найчастіше перевірки проходили нові підприємства за КВЕД «роздрібна торгівля пальним» (38% від загальної кількості нових підприємств у цій сфері) та сфери медичних послуг (27%) – рис. 1.

Рис. 1 Частка перевірених нових бізнесів у їх загальній кількості

Натомість у сферах, де зареєстрована найбільша кількість підприємств, майже не проводяться перевірки. У всіх ТОП-3 сферах за кількістю реєстрацій частота перевірок не більше 1%: у сфері будівництва житлових і нежитлових будівель було здійснено 67 перевірок на 4 702 нових бізнеси (1,4%), у сфері надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна – 55 на 5 376 (1%), у сфері неспеціалізованої оптової торгівлі було проведено 48 перевірок на 28 379 підприємств.

Однак, при такій порівняно невеликій кількості перевірок вони зафіксували доволі багато порушень. Найбільше – у сфері надання житла в оренду – 650 порушень, тобто майже по 12 порушень на підприємство. Найбільше з них зафіксувало Головне управління ДСНС (435 порушень) та Головне управління Держпраці у Донецькій області (91).

На підприємствах сфери будівництва державні регулятори знаходили по 3 порушення на 1 підприємство, а для неспеціалізованої оптової торгівлі співвідношення перевірок та порушень 1:1.

Загалом на першому місці за кількістю порушень – сфера роздрібної торгівлі пальним. Тут державні регулятори виявили 1400 порушень (в середньому по 12 на одне підприємство) при середньому значенні за всіма галузями у 3 порушення на підприємство.

 

Хто перевіряє бізнес?

Найбільше перевірок проводили Державна архітектурно-будівельна інспекція України (545 перевірок), Державна служба України з питань праці (274 перевірки), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (235 перевірок).

Серед регіональних регуляторів найсуворішими виявилась Дерспоживслужба у Житомирській області – вона за 2,5 роки провела їх 187. Наступними за цим параметром є Держспоживслужба м.Києва (137 перевірок) та київське відділення Пенсійного фонду (52 перевірки).

 

Терміни перевірок

Після визначення того, хто з державних регуляторів проводить найбільше перевірок, ми вирішили перевірити, хто з них приходить першим та до підприємств яких галузей. Щоб це зробити, для всіх державних регуляторів ми визначили середній термін між датою реєстрації підприємства та датою перевірок та визначили топ-3 регулятори, які проводять перевірки найпершими. Ми брали до уваги тільки ті випадки, коли перевірок було більше 3, щоб виключити поодинокі виключні випадки.

В середньому перевірки товариств з обмеженою відповідальністю починаються трохи менше, ніж за рік – за 326 днів з дати реєстрації підприємства. Медіана початку перевірок співпадає з середнім, тобто однакова кількість підприємств проходила перевірки раніше середнього терміну та пізніше.

Майже чверть так званих ранніх перевірок (які починаються менш ніж за 326 днів) проходять на підприємствах сфери охорони здоров’я (145 перевірок з 608). При цьому сфера медичних послуг лідирує також і за кількістю перевірок у перший місяць після реєстрації: 52 підприємства з 86 (62%) були перевірені у перший місяць Держспоживслужбою.

В середньому найшвидше перевірки проводить Держспоживслужба. Вона була виведена з-під дії мораторію на перевірки у перші 2 місяці після реєстрації підприємства. Відповідно, цей регулятор приходить на профільні підприємства першим, в середньому через 9 місяців з початку їх діяльності. Найбільшу увагу цього державного регулятора привертають заклади охорони здоров’я, середній строк початку перевірки після відкриття яких становить менше, ніж півроку (150 днів). За медзакладами йдуть підприємства оптової (середній строк початку перевірок 8 місяців) та роздрібної торгівлі (11 місяців).

Після Держспоживслужби перевіряти підприємства приходить Пенсійний Фонд України. У середньому він починає перевірки бізнесів за 10 місяців з початку їх діяльності. Найшвидше ПФ приходить до підприємств роздрібної торгівлі (в середньому за 5 місяців після початку діяльності), оптової торгівлі автотранспортними засобами (7 місяців) та операцій з нерухомим майном (8 місяців).

Візиту МВС можна чекати трохи більше, ніж за рік – в середньому за 13 місяців після відкриття підприємства. МВС перевірило всі нові бізнеси в галузі діяльності охоронних служб та проведення розслідувань.

Державна служба з питань праці  не поспішає проводити перевірки. Вона починає їх в середньому за 15 місяців з моменту відкриття підприємств.

Джерело: VoxUkraine

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»