• Посилання скопійовано

Криміналізація недостовірного митного декларування може зашкодити навіть чесному бізнесу

За позицією бізнесу, з контрабандою, як і будь яким економічним злочином, варто боротися аналітичними, а не силовими методами, впроваджуючи фіскалізацію ланцюгів постачання замість імітації тотального, але неефективного контролю

Криміналізація недостовірного митного декларування може зашкодити навіть чесному бізнесу

ЕВА зазанчає, що 13 липня Верховна Рада схвалила у першому читанні ініційований Президентом законопроєкт №5420, яким запроваджується кримінальна відповідальність за контрабанду товарів, зокрема, підакцизних, а також за їх недостовірне декларування.

Саме через запровадження кримінальної відповідальності за «недостовірне декларування» позиція Європейської Бізнес Асоціації щодо цього законопроєкту була негативна. Враховуючи спірні ситуації, які часом виникають у бізнесу з митними органами щодо визначення митної вартості, визначення коду УКТ ЗЕД та інших відомостей, що вказуються в декларації, бізнес побоюється, що дана норма потенційно може призвести до проблем навіть в роботі чесного бізнесу. Виходячи з цих міркувань, Асоціація ще в травні звернулася до Голови Верховної Ради з проханням сприяти суттєвому доопрацюванню законопроєкту з обов’язковим залученням експертів Асоціації до цієї роботи.

Змінами до статті 2014 КК України пропонується встановлення кримінальної відповідальності за внесення до митної декларації недостовірних відомостей або ненадання точних і достовірних відомостей про товари чи транспортні засоби комерційного призначення. На думку експертів Асоціації, використання таких неконкретних формулювань допускає можливість притягнення декларантів компаній до кримінальної відповідальності за ненавмисні помилки в митних деклараціях та призведе до необхідності 100% попереднього огляду вантажів. Ситуація з донарахуванням митних платежів за результатами митного пост аудиту взагалі виглядає катастрофічною.

Поріг відповідальності за митні правопорушення – 147 тис. несплачених платежів – необґрунтовано низький. Для порівняння, відповідальність за ухилення від сплати податків настає за умови несплати близько 3 млн грн. Проєкт закону передбачає надто широкий діапазон у виборі покарання (відносно невеликий штраф 17 тис. грн або позбавлення волі на тривалий термін до 11 років). Це несе за собою можливі корупційні ризики.

При цьому Європейська Бізнес Асоціація, зважаючи на ситуацію, що склалась з контрабандою підакцизних товарів в Україні, зокрема тютюнових виробів, концептуально підтримує встановлення кримінальної відповідальності за це правопорушення. Акцизний податок має суттєве значення в складі доходів держави, а його несплата внаслідок нелегального переміщення та збуту товарів зумовлює цілу низку негативних економічних наслідків та сприяє поширенню недобросовісних практик.

Окрім того, контрабанда тютюнових виробів з України наносить шкоду репутації нашої держави у відносинах із міжнародними партнерами. За даними дослідження KPMG, Україна є однією із країн топ-постачальників нелегальної тютюнової продукції на територію Європейського Союзу. При цьому в ЄС вже передбачена кримінальна відповідальність за контрабанду тютюнових виробів на рівні законодавства.

На думку бізнесу, наявна нині відповідальність за махінації з підакцизними товарами є недостатньою та неефективною, але не варто запроваджувати ще гірші норми законодавства аби поставити чергову галочку напроти проблеми боротьби з контрабандою. Прийняття законопроекту №5420 призведе до нівелювання більшості досягнень в спрощенні процедур торгівлі. Європейська Бізнес Асоціація в черговий раз зазначає, що з контрабандою, як і будь яким економічним злочином, варто боротися аналітичними, а не силовими методами, впроваджуючи фіскалізацію ланцюгів постачання замість імітації тотального, але неефективного контролю.

***

Читайте також: Мільйонні штрафи за контрабанду: ВРУ схвалила за основу закон Зеленського

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

 

Джерело: Європейська Бізнес Асоціація

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЗЕД»