• Посилання скопійовано

Помилково занизили суму ПДВ в ПН: як виправити помилку?

Податківці навели роз’яснення, яким чином платник податку повинен виправити помилку у разі, якщо ПН було складено не на всю суму операції, а лише на її частину

Помилково занизили суму ПДВ в ПН: як виправити помилку?

Позиція податківців

ДФСУ у консультації від 07.05.2019 р. №1999/6/99-99-15-03-02-15/ІПК нагадує, що податкова накладна складається окремо на кожне повне або часткове постачання товарів (послуг), а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) – в залежності від дати виникнення податкових зобов’язань.

При цьому, у разі якщо платником податку на дату першої події за операцією постачальником було складено податкову накладну не на всю суму операції, а лише на її частину (помилково), така помилка виправляється наступним шляхом:

  1. на дату виявлення помилки складається розрахунок коригування до такої податкової накладної, складеної не на всю суму операції з постачання товару. У такому розрахунку коригування мають бути виведені в нуль показники цієї податкової накладної;
  2. датою виникнення податкових зобов’язань складається нова податкова накладна на усю суму операції.

Тобто, виходячи з позиції податківців, виправлення помилки за рахунок складання РК на збільшення на дату виявлення такої помилки є неправильним і порушує вимоги ПКУ в частині відповідності фактичної суми ПЗ, що виникли та відображеної суми ПДВ у податковій накладній на таку операцію.

 

Право на податковий кредит у покупця

Що ж до покупця, то згідно роз’яснення право на податковий кредит у нього виникне лише після реєстрації в ЄРПН нової податкової накладної на повну суму податкових зобов’язань.

Водночас, складена на дату відвантаження товару, але не на всю суму операції, а також розрахунок коригування до неї, складений на дату виявлення помилки, яким суму податкових зобов’язань приведено у відповідність до суми, на яку здійснено постачання товару, є такими, що складені з порушенням норм ПКУ, а тому обидва документи не можуть бути підставою для віднесення покупцем сум ПДВ, зазначених у них, до податкового кредиту.

 

Чи варто погоджуватись з податківцями?

Від себе зазначимо, що такий фіскальний підхід податківців доволі спірний. Фактично ані Кодексом ані Порядком №1307 алгоритм виправлення такої помилки не передбачено. Та більше, у абз. 6 п. 192.1 ПКУ чітко зазначене право на складання розрахунку коригування до податкової накладної у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів (послуг).

Проте у разі якщо постачальник-платник податку все ж таки виправлятиме помилку всупереч роз’ясненням податківців (наприклад, через зміну вартості або кількості товарів/послуг в податковій накладній), йому необхідно бути готовим відстоювати свою позицію в судовому порядку.

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»

  • Як розблокувати ПН/РК: правила і поради
    Враховуючи останні зміни щодо оскарження реєстрації ПН/РК в ЄРПН, варто нагадати про важливі моменти взаємодії з податковими органами та використання механізмів з розблокування, наведених у ПКУ, із зразками документів та порадами
    Сьогодні 07:052 0431
  • На яку суму БЕБ запобігло незаконному відшкодуванню ПДВ за І квартал?
    Загалом за І квартал 2024 року аналітики БЕБ надіслали 210 рекомендацій до державних органів та розпорядників державних коштів щодо недопущення втрат бюджетних коштів. Частина з них стосувалась незаконного відшкодування ПДВ на суму 575 млн грн
    22.04.202452
  • Як сплачувати штраф з ПДВ: з СЕА ПДВ чи з рахунку банку?
    Сплата до бюджету узгоджених ПЗ з ПДВ, задекларованих у поданій звітності з ПДВ, здійснюється з рахунку у СЕА ПДВ платника, а сплата штрафних санкцій – з рахунку у банку або небанківському надавачу платіжних послуг до відповідного бюджету
    22.04.2024202
  • Підприємство продає БПЛА: які наслідки з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ?
    22.04.202459
  • Чи обовʼязково мати витяг з Реєстру платників ПДВ?
    Ви зареєстровані платником ПДВ. Це означає, що дані про вас податківці внесли до Реєстру платників цього податку. Чи обовʼязково отримувати витяг з цього Реєстру?
    19.04.2024179