Главная Все новости Налогообложение НДС

Досрочное расторжение договора финлизинга: какие последствия по НДС?

Налоговики рассказали о налоговых последствиях по НДС в случае досрочного расторжения договора финансового лизинга. Рассмотрим их разъяснение

Коментар до ІПК ДПС від 24.10.2019 р. №969/ІПК/04-36-04-01-16

Нагадаємо, що нарахування та сплата процентів або комісій у складі орендного (лізингового) платежу у межах договору фінансового лізингу не є об'єктом оподаткування ПДВ (пп. 196.1.2 ПКУ).

При цьому згідно з пп. «г» пп. 14.1.206 ПКУ, відсотки – це платіж за користування майном згідно з договорами фінансового лізингу (оренди) (без урахування частини лізингового платежу, що надається в рахунок компенсації частини вартості об'єкта фінансового лізингу).

Під фінансовим лізингом (орендою) розуміється господарська операція, що здійснюється фізичною або юридичною особою і передбачає передачу орендарю майна, яке є основним засобом згідно з ПКУ і придбане або виготовлене орендодавцем, а також усіх ризиків та винагород, пов'язаних з правом користування та володіння об'єктом лізингу.

Своєю чергою, податківці у ІПК від 24.10.2019 р. №969/ІПК/04-36-04-01-16 зазначили, що у разі дострокового розірвання договору фінансового лізингу сплата процентів або комісій лізінгоодержувачем (орендарем) лізингодавцю (орендодавцю) втрачає статус складової орендного (лізингового) платежу у межах договору фінансового лізингу.

Крім того, зважаючи на пп. 14.1.185 ПКУ, такі проценти або комісії підпадають під визначення складової послуг за користування майном (оперативної оренди), яка оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку.

Тобто якщо після розірвання договору фінансового лізингу власнику майна здійснюється будь-яка компенсація за подальше використання такого майна, такий платіж буде вважатись наданням послуг з оренди і оподатковуватися ПДВ на загальних підставах за ставкою 20%.

Водночас коригувати раніше нараховані лізингові платежі, які не були об’єктом оподаткування, не потрібно, оскільки у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни (ч. 3 ст. 653 ЦКУ).

 

Які наслідки з ПДВ при поверненні об’єкта лізингу?

При поверненні лізингоотримувачем – платником ПДВ об'єкта фінансового лізингу лізингодавцю – платнику ПДВ, лізингоотримувач зобов'язаний:

  • нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ за ставкою 20% на вартість такого об'єкта;
  • скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН на лізингодавця – платника ПДВ (така операція для цілей ПДВ за пп. 14.1.191 ПКУ розглядається як операція з постачання).

Лізингодавець при отриманні такого об'єкта фінансового лізингу включає суми ПДВ, визначені за такою операцією, до складу податкового кредиту на підставі податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН.

***

Читайте також:

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / НДС
Теги:
Основные средства , НДС , Лизинг

Обратите внимание: новостная лента «Дебет-Кредит» содержит не только редакционные материалы, но также статьи сторонних авторов, разъяснения сотрудников фискальной службы и т.п.

Данные материалы, а также комментарии к ним, отражают исключительно точку зрения их авторов и могут не совпадать с точкой зрения редакции.

Редакция не идентифицирует лица комментаторов, а не модерирует тексты комментариев и не несет ответственности за их содержание.

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?