• Посилання скопійовано

Дострокове розірвання договору фінлізингу: які наслідки з ПДВ?

Податківці розповіли про податкові наслідки з ПДВ у разі дострокового розірвання договору фінансового лізингу. Розглянемо їх роз’яснення

Дострокове розірвання договору фінлізингу: які наслідки з ПДВ?

Коментар до ІПК ДПС від 24.10.2019 р. №969/ІПК/04-36-04-01-16

Нагадаємо, що нарахування та сплата процентів або комісій у складі орендного (лізингового) платежу у межах договору фінансового лізингу не є об'єктом оподаткування ПДВ (пп. 196.1.2 ПКУ).

При цьому згідно з пп. «г» пп. 14.1.206 ПКУ, відсотки – це платіж за користування майном згідно з договорами фінансового лізингу (оренди) (без урахування частини лізингового платежу, що надається в рахунок компенсації частини вартості об'єкта фінансового лізингу).

Під фінансовим лізингом (орендою) розуміється господарська операція, що здійснюється фізичною або юридичною особою і передбачає передачу орендарю майна, яке є основним засобом згідно з ПКУ і придбане або виготовлене орендодавцем, а також усіх ризиків та винагород, пов'язаних з правом користування та володіння об'єктом лізингу.

Своєю чергою, податківці у ІПК від 24.10.2019 р. №969/ІПК/04-36-04-01-16 зазначили, що у разі дострокового розірвання договору фінансового лізингу сплата процентів або комісій лізінгоодержувачем (орендарем) лізингодавцю (орендодавцю) втрачає статус складової орендного (лізингового) платежу у межах договору фінансового лізингу.

Крім того, зважаючи на пп. 14.1.185 ПКУ, такі проценти або комісії підпадають під визначення складової послуг за користування майном (оперативної оренди), яка оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку.

Тобто якщо після розірвання договору фінансового лізингу власнику майна здійснюється будь-яка компенсація за подальше використання такого майна, такий платіж буде вважатись наданням послуг з оренди і оподатковуватися ПДВ на загальних підставах за ставкою 20%.

Водночас коригувати раніше нараховані лізингові платежі, які не були об’єктом оподаткування, не потрібно, оскільки у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни (ч. 3 ст. 653 ЦКУ).

 

Які наслідки з ПДВ при поверненні об’єкта лізингу?

При поверненні лізингоотримувачем – платником ПДВ об'єкта фінансового лізингу лізингодавцю – платнику ПДВ, лізингоотримувач зобов'язаний:

  • нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ за ставкою 20% на вартість такого об'єкта;
  • скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН на лізингодавця – платника ПДВ (така операція для цілей ПДВ за пп. 14.1.191 ПКУ розглядається як операція з постачання).

Лізингодавець при отриманні такого об'єкта фінансового лізингу включає суми ПДВ, визначені за такою операцією, до складу податкового кредиту на підставі податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН.

***

Читайте також:

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»

  • Як розблокувати ПН/РК: правила і поради
    Враховуючи останні зміни щодо оскарження реєстрації ПН/РК в ЄРПН, варто нагадати про важливі моменти взаємодії з податковими органами та використання механізмів з розблокування, наведених у ПКУ, із зразками документів та порадами
    23.04.20242 1901
  • На яку суму БЕБ запобігло незаконному відшкодуванню ПДВ за І квартал?
    Загалом за І квартал 2024 року аналітики БЕБ надіслали 210 рекомендацій до державних органів та розпорядників державних коштів щодо недопущення втрат бюджетних коштів. Частина з них стосувалась незаконного відшкодування ПДВ на суму 575 млн грн
    22.04.202453
  • Як сплачувати штраф з ПДВ: з СЕА ПДВ чи з рахунку банку?
    Сплата до бюджету узгоджених ПЗ з ПДВ, задекларованих у поданій звітності з ПДВ, здійснюється з рахунку у СЕА ПДВ платника, а сплата штрафних санкцій – з рахунку у банку або небанківському надавачу платіжних послуг до відповідного бюджету
    22.04.2024203
  • Підприємство продає БПЛА: які наслідки з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ?
    22.04.202460
  • Чи обовʼязково мати витяг з Реєстру платників ПДВ?
    Ви зареєстровані платником ПДВ. Це означає, що дані про вас податківці внесли до Реєстру платників цього податку. Чи обовʼязково отримувати витяг з цього Реєстру?
    19.04.2024180