• Посилання скопійовано

Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ при консервації або простої ОЗ?

Податківці розглянули питання необхідності нарахування ПЗ з ПДВ у разі здійснення операцій з тимчасового призупинення експлуатації виробничого обладнання з огляду на відсутність замовлень на виробництво певного типу продукції

Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ при консервації або простої ОЗ?

Коментар до ІПК ДПСУ від 23.03.2020 р. №1195/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

Питання консервації ОЗ (її обов’язковості, порядку та податкових наслідків), зокрема, на час карантину, ми детально розглядали у нашій нещодавній аналітиці. Тож лише коротко нагадаємо основні моменти:

  • для госпрозрахункових підприємств та тих, які не мають стратегічного значення для економіки і безпеки держави, консервація проводиться за їх бажанням;
  • короткострокове (до 12 місяців) зберігання ОЗ не є консервацією;
  • якщо консервуємо ОЗ, амортизацію припиняємо нараховувати з місяця, наступного за місцем консервації;
  • якщо рішення про консервацію не приймалося, то амортизацію нараховуємо як в податковому, так і у бухгалтерському обліку.

Щодо нарахування ПДВ при консервації ОЗ (за п. 198.5 ПКУ як на негосподарське їх використання), то, на нашу думку, розглядати консервацію основних засобів як переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих немає підстав. Оскільки вони залишаються виробничими та після розконсервування використовуватимуться саме як виробничі об'єкти.

У коментованій ІПК ДПСУ висловила аналогічну позицію. Податківці вважають, що оскільки при здійсненні операції з призупинення експлуатації виробничого обладнання таке обладнання не використовується в операціях, перерахованих у п. 198.5 ПКУ, а як і раніше продовжує перебувати у статусі призначеного для використання в оподатковуваних ПДВ операціях у межах господарської діяльності платника податку, то податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ не нараховуються.

Тобто незалежно від того, чи здійснив платник податку консервацію ОЗ, на час невикористання такого ОЗ ПЗ з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ не нараховуються, оскільки такі ОЗ продовжують призначатись для використання в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності платника податків (після їх розконсервування або продовження використання).

Водночас варто звернути увагу, що таке роз’яснення надано лише в ІПК. Тобто це трактування закону, а не пряма норма ПКУ. А позиція податківців може змінюватись, тому без ризиків для себе цю консультацію зможе застосовувати лише той платник ПДВ, який її замовив та отримав. Якщо ви застосовуєте консервацію ОЗ та бажаєте захистити себе під час наступних податкових перевірок, вам варто отримати власну ІПК з цього приводу.

А ще у ІПК від 12.03.2018 р. №938/ІПК/05-99-12-01-13 (яку ми коментували тут) податківці розглянули питання використання придбаних з ПДВ товарів (робіт, необоротних активів) для консервації або обслуговування ОЗ, що простоює.

І ось тут вони відповіли доволі загальною фразою. Так, ПДВ за п. 198.5 ПКУ не нараховуються, якщо вартість товарів (послуг), що придбані з метою обслуговування непрацюючих ОЗ, включається до витрат платника ПДВ та відповідно до вартості товарів/послуг, операції з постачання яких є об'єктом оподаткування та пов'язані з отриманням доходів.

Тому платнику податків, який не бажає визнавати ПЗ з ПДВ у придбаних товарах (послугах, необоротних активах), що використовуються для обслуговування ОЗ, що простоюють або законсервовані, треба включити їх вартості до вартості товарів (послуг), операції з постачання яких є об'єктом оподаткування та пов'язані з отриманням доходів.

***

Читайте також:

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»

  • Чи сплачують ФОПи ПДВ при продажу товарів/послуг через закордонні маркетплейси?
    Якщо послуги, що надаються ФОПу закордонним маркетплейсом, класифікуються як е-послуги, – місце їх постачання визначається на митній території України і вони є об’єктом оподаткування ПДВ. Але нарахування і сплата ПДВ здійснюються залежно від статусу ФОПа
    Сьогодні 10:02400
  • Як розблокувати ПН/РК: правила і поради
    Враховуючи останні зміни щодо оскарження реєстрації ПН/РК в ЄРПН, варто нагадати про важливі моменти взаємодії з податковими органами та використання механізмів з розблокування, наведених у ПКУ, із зразками документів та порадами
    23.04.20242 6191
  • На яку суму БЕБ запобігло незаконному відшкодуванню ПДВ за І квартал?
    Загалом за І квартал 2024 року аналітики БЕБ надіслали 210 рекомендацій до державних органів та розпорядників державних коштів щодо недопущення втрат бюджетних коштів. Частина з них стосувалась незаконного відшкодування ПДВ на суму 575 млн грн
    22.04.202455
  • Як сплачувати штраф з ПДВ: з СЕА ПДВ чи з рахунку банку?
    Сплата до бюджету узгоджених ПЗ з ПДВ, задекларованих у поданій звітності з ПДВ, здійснюється з рахунку у СЕА ПДВ платника, а сплата штрафних санкцій – з рахунку у банку або небанківському надавачу платіжних послуг до відповідного бюджету
    22.04.2024217
  • Підприємство продає БПЛА: які наслідки з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ?
    22.04.202465