Головна Усі новини Спрощена система Фізособи — підприємці на єдиному податку

Як підприємцю-«єдиннику» визначити суму доходу, отриманого в іноземній валюті?

Підприємець отримав дохід в іноземній валюті. Коли та в якій сумі визнавати дохід? Чи потрібно включати до доходу курсові різниці? А як бути з обов'язковим продажем валюти? Відповідь на це питання в консультації податківців

Коментар до листа ДФСУ від 06.06.2018 р. №2484/Г/99-99-13-01-02-14/ІПК

Дохід підприємця платника ЄП

Відповідно до пп. 292.1 ПКУ, доходом платника єдиного податку для ФОП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ

У свою чергу, дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ПКУ).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ПКУ).

А тепер покроково розберемо операції, що виникають при  надходженні валютної виручки.

 

Валютні кошти зараховуються на розподільчий рахунок

Податківці нагадують, що розподільчі рахунки використовуються банківськими установами при перерахуванні певних видів доходів в іноземній валюті на поточні рахунки клієнтів як транзитні.

Тому кошти, що зараховуються на розподільчий рахунок, не включаються до доходу підприємця. На дату такого зарахування дохід у підприємця не виникає. 

 

Банк здійснив обов'язковий продаж частини валюти

Розглянемо, що відбувається в такому випадку:

  • валютні кошти списуються з розподільчого рахунку;
  • та частина коштів, що підлягає обов'язковому продажу (зараз і до кінця 2018 року це 50% надходжень), продається, а виручка від продажу зараховується на гривневий рахунок підприємця;
  • інша частина зараховується на валютний рахунок підприємця.

Дохід при цьому також визнається відповідними частинами:

  • виручка від продажу валюти визнається доходом у повній сумі зарахованої гривні (з врахуванням комісії);
  • непродана частина виручки визнається доходом, виходячи з добутку курсу НБУ на дату зарахування валютних коштів та суми зарахованої на валютний рахунок підприємця валюти.

Відповідно до цього заповнюється книга обліку доходів підприємця. Виходячи з суми коштів, що була отримана на гривневий рахунок, та з вартості валюти, що була отримана на валютний рахунок підприємця. При цьому датою виникнення доходу є дата зарахування коштів на відповідні рахунки підприємця після їх списання з розподільчого рахунку.

 

А чи потрібно визнавати дохід у вигляді курсової різниці?

Податківці вважають, що розрахунок курсової різниці, яка виникає при продажу іноземної валюти фізособи - підприємця, та включення такої курсової різниці до доходу платника єдиного податку нормами ПКУ не передбачений.

Крім цього, курсові різниці можна визначити лише згідно з стандартами бухобліку, а його підприємці, як відомо, не ведуть. 

Отже, зміни курсів НБУ не вимагають від підприємця перерахунку суми валюти, що знаходиться на валютному рахунку, і не призводять до виникнення доходу.

 

А якщо такий залишок валюти буде проданий у майбутньому?

Податківці вважають, що оподаткований дохід в цьому випадку в підприємця не виникне. Навіть, якщо курс НБУ зросте і, отримає в результаті такого продажу підприємець більше, ніж визнав доходу при зарахуванні цієї валюти на його рахунок. 

Податківці вважають, що після отримання цих коштів, підприємець може ними розпоряджатися вільно. І подальші операції з такими коштами розглядатимуться не в межах підприємництва, а як операції звичайної фізособи. 

Свою думку податківці ґрунтують на ст. 44 ГКУ, за якою підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом. Фізособа - підприємець має право вільно користуватися коштами для власних потреб з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення господарської діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством від підприємницької діяльності.

Отже, оскільки з валютної виручки вже був сплачений єдиний податок, то далі вона розглядається як власні кошти звичайної фізособи. А відповідно до пп. 165.1.51 ПКУ доходи від операцій з валютними цінностями (крім цінних паперів), пов'язаних з переходом права власності на такі валютні цінності, не включається до розрахунку загального оподатковуваного доходу звичайної фізичної особи.

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Фізособи — підприємці на єдиному податку
Теги:
Валюта , Доходи , Єдиний податок , Підприємці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?