• Посилання скопійовано

Компенсація втрат війни – питання не одного року. Яким його бачать бізнес та держава?

Для покриття воєнних ризиків українські страховики надають послуги безпосередньо зі залученням перестраховиків на міжнародних ринках. У 2021 р. вартість покриття військових ризиків була незначною, але з січня 2022 р. зросли тарифи для українських підприємств

Компенсація втрат війни – питання не одного року. Яким його бачать бізнес та держава?

24 червня Європейська Бізнес Асоціація зустрілася з представниками страхового та юридичного ринку, а також Заступником Міністра економіки України Тарасом Качкою та Заступником Голови Національного банку України Сергієм Ніколайчуком для обговорення поточної ситуації на ринку страхування, роботи страхових компаній, механізмів покриття військових ризиків та перспектив отримання компенсацій за втрати від бойових дій.

 

Про ситуацію на страховому ринку

Для покриття воєнних ризиків українські страховики надають послуги як безпосередньо, так і з залученням перестраховиків на міжнародних ринках. До кінця 2021 року вартість покриття  військових ризиків була порівняно незначною, але з січня 2022 року суттєво зросли тарифи для підприємств, що працюють в Україні. «Знайти доступну пропозицію покриття серед рейтингових страховиків наразі дуже складно. Міжнародний страховий ринок вже фіксує 10-30 млрд прямих збитків від війни й залишається стриманим щодо страхування ризиків, які походять з України», – коментує CEO UNIQA Олена Ульє. Водночас страхові компанії продовжують роботу зі стандартними ризиками, зокрема УНІКА продовжує покривати майнові ризики, надавати послуги з автострахування та медичного страхування. 

«Медицина, безпека, пенсійні гарантії – це базові потреби, які сприятимуть поверненню людей до України, і їх можна забезпечити за рахунок страхування»,  – вважає Наталія Базилевська, Голова правління Grawe Ukraine. За статистикою компанії, в період з березня по червень у два рази збільшилася кількість укладених договорів страхування життя. Також спостерігається зростання попиту на інвестиційне страхування.  

 

Про здійснення операцій з валютою

UNIQA та Grawe є представниками австрійського страхового бізнесу, який налаштований підтримувати свою діяльність в Україні. Втім, українські страховики зараз відчувають труднощі зі здійсненням повноцінних розрахунків з міжнародними партнерами й не можуть оплатити всі послуги з перестрахування через валютні обмеження НБУ. Така ситуація значно звужує можливості компаній  страхувати не тільки воєнні, а й стандартні ризики.

«Ми намагаємося знайти баланс між потребами різних учасників ринку, – пояснює Сергій Ніколайчук, Заступник Голови Національного Банку України. – Якщо ми зараз відпустимо всю валюту за кордон, то це може поставити під сумнів можливість гарантування макроекономічної стабільності в країні. Але для страхування вузьких специфічних випадків все ж були дозволені валютні операції, зокрема у сфері ядерної безпеки, телекомунікацій, ризиків цивільної авіації, операцій Моторного (транспортного) страхового бюро України, виплат за договорами міжнародного страхування «Зелена картка».

 

Про компенсацію втрат війни

Можливості страхових компаній також обмежені в контексті відшкодування збитків від бойових дій. Уряд це розуміє й готовий працювати над цим комплексним питанням. Так, ведеться робота щодо оцінки втрат, які вже завдані чи можуть бути завдані в майбутньому, щоб мати підстави для притягнення рф до відповідальності. «Формула проста – росія має заплатити. Вже ведуться переговори щодо зняття імунітету із заморожених активів рф, щоб використати їх для відновлення України, – заявляє Тарас Качка, Заступник Міністра економіки України. – Але треба набратися терпіння, бо на розробку механізмів компенсації можуть піти роки». Також буде залучена міжнародна допомога для створення Фонду, з якого будуть виплачуватися компенсації. Пан Качка коментує: «Має бути максимальний рівень довіри, щоб партнери давали нам гроші. Бажання створити такий Фонд дуже сильне і ми тут не просто обговорюємо ідею. Наприклад, вже запущено інструмент, який гарантує покриття втрат транспортних засобів – вагонів, літаків, барж тощо».

Про необхідність  державних програм страхування інвестицій, які б покривали військові ризики та їх важливість для бізнесу, також наголосила Марина Шарапа, Партнер Arzinger.  Такі програми та механізми наразі напрацьовуються, зокрема одним із них може стати створення трастового фонду із залученням міжнародних партнерів. Що стосується компенсації вже завданих  військовою агресією збитків, то наразі  відсутній єдиний спосіб, який став би ефективним для кожного випадку завдання такої шкоди. Проте, деякими механізмами варто скористатись вже зараз, зокрема мова йде про звернення до  Європейського суду з прав людини. «У ЄСПЛ обмежений строк подачі звернення, тому бізнес має вже готувати необхідний пакет документів, якщо є намір скористатися цим механізмом», – радить Марина.

Європейська Бізнес Асоціація дякує спікерам та учасникам заходу за висвітлення актуальних питань страхування під час війни!

***

Джерело: Європейська Бізнес Асоціація

Рубрика: Суспільство і життя/Економіка

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Економіка»