• Посилання скопійовано

Уряд закликає переходити на ProZorro, незалежно від суми закупівель

"Ефективність використання електронної системи очевидна. Тому важливо забезпечити повний перехід на ProZorro з 1 серпня, відповідно до закону", Мінекономрозвитку

Уряд закликає переходити на ProZorro, незалежно від суми закупівель

Реформа публічних закупівель - взірець позитивних змін в Україні, - вважає Мінекономрозвитку.

"За 14 місяців роботи електронної системи ProZorro вдалося заощадити понад 1,5 млрд грн. Сама система отримала світове визнання. Ключовим завданням Уряду на 2016 рік є забезпечення повного переходу на електронні закупівлі, що дозволить поширити ефект економії на усі державні тендери". Про це на засіданні Уряду розповів Перший віце-прем'єр-міністр – Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів у доповіді про поточний стан реформи.

Степан Кубів нагадав, що система ProZorro працювала в пілотному режимі в лютому 2015 року. Її використання було добровільним, кожен замовник міг проводити у ній свої допорогові закупівлі (до 200 тис грн для товарів та послуг і 1,5 млн грн - для робіт). І навіть у такому добровільному режимі ProZorro дозволила заощадити майже 1,2 млрд грн (дані за лютий 2015 - квітень 2016).

З 1 квітня 2016 року набрав чинності Закон України «Про публічні закупівлі», який запроваджує в Україні переведення усіх закупівель в Україні в електронний формат.

Перехід відбувається у два етапи:

  • з 1 квітня 2016 року всі свої закупівлі у систему ProZorro перевели центральні органи виконавчої влади й великі держпідприємства,
  • з 1 серпня 2016 року використання електронної системи стане обов’язковим для решти державних замовників.

Не всі замовники ставляться до реформи сумлінно і здійснюють свої допорогові закупівлі через електронну систему ProZorro. Однак і вони з 1 квітня зобов’язані оприлюднювати звіт про укладені договори.

Так, за період з 1 квітня 2016 року були оприлюднені 394 таких звіти, загальна сума укладених договорів склала близько 150 млн грн. Оскільки визначення постачальників відбувалося поза електронною системою, інформація щодо наявності економії відсутня. «Дійсно, допорогові закупівлі не регулюються Законом України «Про публічні закупівлі», тому замовники можуть обирати, як саме їх проводити. Але ми переконані, що сумлінні замовники перейдуть на ProZorro. При чому для усіх своїх закупівель, незалежно від суми закупівлі», - підкреслив Степан Кубів.

Зі свого боку заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов розповів про стан впровадження електронної системи публічних закупівель у регіонах. За його даними, лідерами по використанню ProZorro є Київська, Дніпропетровська, Донецька, Чернігівська та Одеська області. У той же час в окремих регіонах впровадження електронної системи відбувається надто повільно. Серед типових проблем - відсутність системної роботи із якістю закупівель, низька активність в системі, консервативне ставлення замовників і низький попит на освітні заходи ProZorro.

Статистика свідчить: електронна система ProZorro дозволяє отримати кращу ціну, ніж використання старих «паперових» процедур. В якості прикладу Максим Нефьодов навів такий популярний продукт, як цукор. В Дніпропетровській області, якщо закупівля цукру проходить через систему, держава сплачує 13,04 грн/кг, в той час як на закупівлях поза системою - 16,25 грн/кг. В Черкаській області різниця між цінами становить аж 42%. «Ефективність використання електронної системи очевидна. Тому важливо забезпечити повний перехід на ProZorro з 1 серпня, згідно з законом», - підкреслив заступник Міністра.

Наразі ведеться активна підготовка до повного переходу на ProZorro. 

Спеціально для державних замовників був створений інформаційний ресурс Інфобокс http://infobox.prozorro.org/. Крім детальних роз’яснень законодавства щодо публічних закупівель, ресурс пропонує спеціалізовані онлайн-курси, а також зразкові специфікації на товари та послуги, які значно полегшують замовникам складання тендерної документації. «Ми можемо стверджувати, що сьогодні у замовників є всі необхідні можливості і інструменти для підготовки до повного переходу на ProZorro», - зазначив Максим Нефьодов.

За підсумками презентації стану реформи Кабінет міністрів затвердив низку рішень, які сприятимуть вчасному і повному переходу на електронну систему. Зокрема, буде забезпечено доступ до ключових відкритих реєстрів та баз даних:

  • Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців,
  • інформації про відсутність судимості,
  • інформації про відсутність заборгованості по податках,
  • а також щодо платежів за контрактами держзакупівель.

Ці дані будуть отримуватися системою ProZorro в автоматичному режимі, відповідно, відпаде необхідність в ручній перевірці цих даних замовниками та постачальниками, що спростить роботу тендерних комітетів та унеможливить випадкові чи умисні помилки.

Крім того, всім облдержадміністраціям буде рекомендовано застосовувати систему електронних закупівель, незалежно від суми тендеру. «Уряд сприятиме впровадженню ProZorro і не допустить саботажу реформи», - підкреслив Степан Кубів.

Презентація щодо стану реформи публічних закупівель доступна за посиланням>>>

Джерело: Прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі

Рубрика: Держрегулювання/Інше

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Інше»