Головна Усі новини Оподаткування Загальні положення

Прийнято податкову реформу: що зміниться?

Верховна Рада прийняла з другої спроби законопроект про внесення змін до Податкового кодексу

Народні депутати підтримали в цілому законопроект № 1578 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)". 

Офіційний текст Закону поки відсутній. Проте базові тези напрацьованої податкової реформи оголосив прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк під час представлення проекту на засіданні Парламенту 28 грудня. Таким чином:

1. Скорочується  кількість податків із 22 до 9: 

2. Вводиться мораторій на проведення перевірок малому і середньому бізнесу протягом двох років.

3. Щодо оподаткування великого бізнесу, то продовжено всі високі ставки, чинні на сьогоднішній день по оподаткуванню ренти на нафту, газ та інші корисні копалини. Окрім того, запроваджено трансфертне ціноутворення для великого бізнесу.

5. В змінах до Податкового кодексу залишено спеціальну систему оподаткування ПДВ підприємствам аграрного сектору. Тобто той обсяг дотацій, які держава надає через податок на додану вартість, залишається у всіх товаровиробників. Натомість зернотрейдери не матимуть права на відшкодування ПДВ. Таке право залишається виключно у виробників сільськогосподарської продукції.

6. Вводиться оподаткування так званих пасивних доходів, зокрема, дивідендів, процентів, роялті. Ставка податку для пасивних доходів – процентів, роялті й інвестиційних прибутків підвищується із 15 до 20% (для суб'єктів підприємницької діяльності, які не є платниками податку на прибуток). Для дивідендів, виплачених суб'єктами підприємницької діяльності, які є платниками податку на прибуток, ставка 5%. .

7. Податок на об'єкти житлової нерухомості зараховується і адмініструється місцевими органами влади. Не оподатковується до 60 метрів квадратних для квартири і до 120 квадратних метрів для будинку. Також не оподатковується нежитлова нерухомість, що використовується в аграрному секторі,  промисловості, МАФи і кіоски, які є суб'єктами малого бізнесу, де люди самі собі зароблять, та ринки.

8. Уряд вже підвищив ставки за рентними платежами для нафти, газу, газового конденсату. Зміни до Податкового кодексу встановлюють на постійній основі ставки рентної плати:

  • для нафти та конденсату – 45% з покладів до 5 кілометрів,
  • 21% - з покладів понад 5 кілометрів;
  • для природного газу, що реалізується не для потреб населення – 55% з покладів до 5 кілометрів, і 28% з покладів понад 5 кілометрів.

Прийнято також рішення про поетапне підвищення ставки незалежно від глибини видобутків стосовно так званих договорів про спільну діяльність: 1-ий квартал поточного року – 60%, 2-ий квартал – 65%, починаючи з третього кварталу поточного року – 70%. Ідея полягає в тому, щоб стимулювати підприємства, які мають спільну діяльність щодо видобутку газу, на перехід на угоди з розподілу продукції.

Закон також передбачає збереження на постійній основі справляння рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку, встановивши ставки плати в еквіваленті в доларах США, які відповідають світовим стандартам. Це, за словами Глави Уряду, встановлюється окремим законом України.

9. У змінах до Податкового кодексу залишається запропоноване Урядом застосування загальних умов оподаткування для інститутів спільного інвестування. Таким чином, прийнято рішення оподаткувати отримані фізичною особою доходи від ІСІ за ставкою 20%. Для юридичних осіб доходи від інститутів спільного інвестування включаються до бази оподаткування.

10. Залишається також запропоноване Урядом збільшення фінансового результату платника податку на прибуток на 30% вартості товарів за окремими операціями з вилученням норми про обмеження у віднесення на витрати товарів, робіт і послуг, що придбані у суб'єктів спрощеної системи оподаткування.

11. Закон також передбачає дію запропонованих Урядом норм щодо безспірного стягнення коштів з рахунків та готівки по самостійно задекларованих платником податків податкових зобов’язаннях виключно на перше півріччя поточного року, якщо сума податку перевищує 5 млн гривень і якщо немає узгоджених податкових зобов’язань з боку держави по відношенню до цього платника податків.

12. Зберігається пільговий режим оподаткування для освіти та медицини. 

13. Передбачається тестовий режим застосування електронної системи адміністрування ПДВ з 1 лютого до 1 липня поточного року. ДФС щомісячно на своєму веб-сайті публікуватиме список боржників та суми боргу по всіх податках всіх суб'єктів підприємницької діяльності. 

14. Запроваджено податок на розкішні автомобілі – як дизельних, так і бензинових машин з об'ємом двигуна більше за 3000 кубічних сантиметрів, віком до п’яти  років.

15. Встановлюється ставка акцизного податку з роздрібних продажів пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та палива у розмірі 5% від обсягу реалізації. Ці кошти будуть зараховуватись до місцевих бюджетів. «Плати за ліцензії на торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами Уряд своїм рішенням підвищує з урахуванням інфляції та реальної вартості таких ліцензій. Тобто ми підвищуємо всі ставки по ліцензіям, які видаються на торгівлю алкогольними та тютюновими виробами», - повідомив Глава Уряду.

16. Вводиться оподаткування обороту лотерей за ставкою 10%. 

17. Запроваджується обов’язкове застосування РРО:

  • з 1 липня 2015 року - фізичними особами-підприємцями, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у роздрібній торгівельній мережі, через засоби пересувної мережі,
  • з 1 січня 2016 року - фізичними особами-підприємцями, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у роздрібній торгівельній мережі через засоби пересувної мережі з 1 січня 2016 року.

З 1 липня 2015 року запроваджується електронний кабінет платника податку. Це повинна зробити податкова адміністрація, де фактично буде електронне досьє кожного платника податку.

З часу запровадження електронного адміністрування ПДВ у повному обсязі припиняється перевірка вхідного ПДВ.

Окрім того, Арсеній Яценюк наголосив, що Уряд в найкоротші терміни підготує  і внесе на розгляд Парламенту законопроект про додаткове запровадження складу податку на майно - податок на предмети розкоші.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Загальні положення
Теги:
Акциз , Доходи , ПДВ , ПДФО , ПКУ , Податок на прибуток , Рентна плата , РРО , Сільське господарство , Нерухомість , Зміни - 2015

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 14

Новини по темі

Консультації по темі