• Посилання скопійовано

Дострокове припинення договору страхування життя: як оподатковується викупна сума?

Викупна сума, виплачена фізособі-нерезиденту у зв'язку з достроковим розірванням договору довгострокового страхування життя, підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% і військовим збором за ставкою 1,5%

Дострокове припинення договору страхування життя: як оподатковується викупна сума?

Що таке договір довгострокового страхування життя?

ДФС у м. Києві у листі від 12.10.2016 р. №22132/10/26-15-13-04-16 нагадує, що договір довгострокового страхування життя - це договір страхування життя, який:

 - укладається строком на п'ять і більше років,

- передбачає страхову виплату одноразово або у вигляді ануїтету, якщо застрахована особа дожила до закінчення терміну дії договору страхування чи події, передбаченої у договорі страхування, або досягла віку, визначеного договором;

- не може передбачати часткових виплат протягом перших п'яти років його дії, крім тих, що здійснюються у разі настання страхових випадків, пов'язаних із смертю чи хворобою застрахованої особи або нещасним випадком, що призвело до встановлення застрахованій особі інвалідності I або II групи чи встановлення інвалідності особі, яка не досягла вісімнадцятирічного віку. При цьому платник податку - роботодавець не може бути вигодонабувачем за такими договорами страхування життя.

 

Коли можливо достроково припинити такий договір?

Дію договору страхування може бути достроково припинено за вимогою страхувальника або страховика, якщо це передбачено умовами договору страхування. 

У такому разі страховик виплачує страхувальнику викупну суму, яка є майновим правом страхувальника за договором страхування життя.

 

Що таке викупна сума?

Це сума, яка виплачується страховиком у разі дострокового припинення дії договору страхування життя та розраховується математично на день припинення договору страхування життя залежно від періоду, протягом якого діяв договір страхування життя, згідно з методикою, яка проходить експертизу в Уповноваженому органі, здійснена актуарієм і є невід'ємною частиною правил страхування життя. Уповноважений орган може встановити вимоги до методики розрахунку викупної суми.

 

Нюанси оподаткування викупної суми, виплаченої фізособі-нерезиденту

Згідно з пп. 170.8.1 ПКУ податковим агентом платника податку - отримувача викупної суми є страховик-резидент, який нараховує викупну суму за договором довгострокового страхування життя.

Згідно з пп. "б" пп. 170.8.2 ПКУ податковий агент утримує та сплачує (перераховує) до бюджету податок за ставкою 18%  з викупної суми у разі дострокового розірвання страхувальником договору довгострокового страхування життя.

Отже, викупна сума, виплачена фізичній особі - нерезиденту у зв’язку з достроковим розірванням договору довгострокового страхування життя включається до загального оподатковуваного доходу та підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18 % і військовим збором за ставкою 1,5 %.

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: ДФСУ

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДФО»