Головна Усі новини Тематичні розсилки Акцизи

«Акцизи» №8(47) | 28.10.2021 р.

Сорок сьомий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку

Це – вже сорок сьомий (і восьмий у 2021 році) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку. Від минулої розсилки минуло більше ніж місяць і нам є про що розповісти. Сьогодні ми:

 

 • розкажемо, що ДПС виявляє порушників-платників акцизу з пального завдяки автоматичному контролю при реєстрації АН;
 • зазначимо, що ДПС опублікувала проєкти форм для наповнення реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
 • зауважимо, що з 2022 року перелік підакцизних товарів може бути доповнено;
 • з’ясуємо, чи можна проводити через РРО алкоголь з пошкодженими даними штрихкоду акцизної марки;
 • розповімо, як проводити через РРО продаж алкогольних коктейлів та алкоголь на розлив.

Гарного вам читання!

***

 

ДПС виявляє порушників-платників акцизу з пального завдяки автоматичному контролю при реєстрації АН
Наприкінці жовтня ДПСУ повідомила, що для здійснення автоматичного контролю за наявністю зареєстрованих в Єдиному реєстрі витратомірів та рівнемірів-лічильників та наявністю ліцензій з 8 вересня 2021 року посилено контроль при реєстрації в ЄРАН акцизної накладної. Так, встановлено перевірку на:

 • наявність права на здійснення діяльності з пальним на підставі відповідної ліцензії у осіб (продавців та покупців);
   
 • наявність достатнього об’єму зареєстрованих резервуарів – під час отримання пального на акцизний склад, на який відвантажується пальне;
   
 • наявність встановленого витратоміра-лічильника на акцизному складі, з якого реалізується пальне та на який відвантажується пальне;
   
 • відповідність загальної ємності акцизного складу пересувного до обсягів пального, які відвантажуються на такий пересувний акцизний склад.

 

ДПС опублікувала проєкти форм для наповнення реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі 
11 жовтня ДПС опублікувала доопрацьований проєкт наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження формату даних, структури, форм та Порядку заповнення електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі».

В проєкті наказу враховано норми Закону № 391 щодо обліку скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану (коди згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10), на які Кодексом встановлено однакові ставки акцизного податку, за єдиним умовним кодом, а не за кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (як для інших видів пального).

Крім того, проєктом наказу передбачено:

 • внести зміни до формату даних, структури Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
   
 • запровадити нові форми електронних документів, якими розпорядниками акцизних складів – платниками акцизного податку з реалізації пального направляються до контролюючого органу облікові дані з витратомірів і рівнемірів, у яких враховується специфіка господарської діяльності платників;
   
 • затвердити порядок заповнення таких електронних документів.

 

З 2022 року перелік підакцизних товарів може бути доповнено
6 жовтня 2021 року на сайті Мінфіну було розміщено для обговорення проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо адміністрування акцизного податку». З текстом його можна ознайомитись за посиланням.

Законопроєкт розроблено з метою:

 • унеможливлення ввезення без сплати акцизного податку на митну територію України під виглядом розріджувачів октанопідвищуючих речовин, які додаються до пального на міні-НПЗ з метою збільшення октанового числа;
   
 • удосконалення системи відеоспостереження за виробництвом та обігом спирту;
   
 • визначення порядку пломбування місць можливого доступу до спирту.

 

Пошкоджено дані штрихкоду акцизної марки: чи можна проводити через РРО товар? 
Київські податківці наголосили, що в разі пошкодження даних щодо цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку алкоголю розрахункова операція суб’єктом господарювання не проводиться. У зв’язку з чим фіскальний касовий чек не формується та відповідно не заповнюється рядок 9 фіскального чеку.

Суб’єкт господарювання повинен вилучити з обігу такий алкогольний напій для подальшого його списання (знищення).

 

Штрихкод в чеку РРО при продажу алкоголю в коктейлях і на розлив: роз’яснення ДПС 
Податківці у ІПК від 06.09.2021 №3349/ІПК/99-00-07-05-01-06 зазначили, що при програмуванні алкогольної продукції, що використовується у приготуванні коктейлів та на розлив, слід забезпечити введення даних/сканування марки для відображення її реквізитів у розрахунковому документі при її відкорковуванні, в межах отримання першої порції для приготування коктейлю або продажу на розлив.

Якщо для приготування однієї порції коктейлю потрібно використати різні порції алкоголю з декількох відкоркованих пляшок, то потрібно зазначати в чеку декілька штрихкодів акцизних марок.

Залишається відкритим питання: як ідентифікувати подальші продажі порцій алкоголю з раніше  відкоркованих  пляшок, якщо продавці щойно дізналися про це роз’яснення ДПСУ? Адже, якщо діяти за таким роз’ясненням буквально, то рештки алкоголю на розлив або у складі коктейлів будуть відображені в чеку вже без зазначення штрихкоду акцизної марки. Про це докладніше ми розповідали тут.

 

***

Наразі це все.
Більше новин на тему акцизного податку ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Доступ до повного тексту цієї новини можливий лише для передплатників пакетів «Експерт», «Профі» та «Тематичні розсилки від редакції». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Тематичні розсилки» становить лише 59 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Тематичні розсилки / Акцизи
Теги:
Акциз , Алкоголь , Пальне , Акцизна накладна , Акцизний склад

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі