Головна Усі новини Тематичні розсилки Фізособи-підприємці

«Фізособи-підприємці» №6(9) | 14.06.2018 р.

Дев`ятий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена діяльності фізосіб-підприємців на загальній та спрощеній системах

Це – вже дев’ятий (і шостий в цьому році) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена діяльності фізосіб-підприємців на загальній та спрощеній системах. З часу написання попереднього листа минув цілий місяць, тож нам є про що розповісти.

 

Цього разу ми:

  • зупинимося на правилах відображення доходів та витрат у Книзі обліку для фізособи-«загальносистемника»;
  • визначимося, як зазначати дохід у Книзі у разі продажу підакцизних товарів;
  • з’ясуємо, що чекає фізособу-«єдинника» за несвоєчасну сплату ЄП та ЄСВ;
  • наведемо позицію податківців, коли при оренді нерухомості орендодавцем виступає ФОП, а коли – звичайна фізособа;
  • проінформуємо, за яких умов фізособа-«єдинник» І та ІІ групи може не сплачувати податок під час своєї відпустки;
  • дізнаємося, що буде за відображення в Книзі тільки винагороди за посередницькими договорами;
  • а також ознайомимось із пам'яткою від ДФС: які документи повинні знаходитись на місці торгівлі у ФОП.

Гарного вам читання!

 

***

Як фізособі-«загальносистемнику» відображати в Книзі доходи та витрати?
В індивідуальній консультації від 04.05.2018 р. №2003/ІПК/99-99-13-01-02-14/ІПК податківці наголосили, що фізособи-«загальники» у графі 2 Книги мають відображати отриманий дохід за підсумками дня з одночасним зазначенням у графі 6 Книги сум документально підтверджених витрат, пов’язаних з придбанням товарів (робіт, послуг).

Тобто без доходів відображати витрати у Книзі обліку заборонено.

 

Про умови звільнення від сплати єдиного податку під час відпустки фізособи-«єдинника»
Згідно з п. 295.5 ПКУ «єдинники» І та ІІ груп (без найманих працівників) звільняються від сплати єдиного податку на час своєї відпустки протягом одного календарного місяця на рік. При цьому податківці на ресурсі «ЗІР» (підкатегорія 107.12) наголошують: «якщо тривалість відпуски є меншою одного календарного місяця, то підстави для звільнення від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця відсутні».

З огляду на вищенаведене, звільнення від сплати єдиного податку не зможуть отримати:

  1. «єдинники» I-II групи, що мають найманих працівників;
  2. «єдинники» І та ІІ групи, які вказали у заяві про податкову відпустку неповний її місяць;
  3. фізособи-«єдинники» ІІІ групи.

 

Зверніть увагу: факти виконання робіт або надання послуг, підтверджені документально, під час відпусти будуть підставою для втрати права на звільнення від сплати ЄП протягом усієї раніше оформленої відпустки з відповідним накладанням штрафу (у розмірі 50% від несплаченої суми єдиного податку) та пені. А від сплати ЄСВ за період відпустки фізособи-«єдинники» не звільняються взагалі.

 

Про це все детально ми розповідаємо у аналітиці.

А про те, чи повинна фізособа-підприємець оформлювати наказом надання відпустки своїм працівникам, читайте ось тут. (Так, адже будь-який роботодавець, і навіть ФЛП має виконувати норми ст. 10 Закону про відпустки).

 

Що буде за відображення в Книзі обліку доходу тільки винагороди за посередницькими договорами?
Податківці в індивідуальній консультації від 11.05.2018 р. №2101/Д/99-99-14-05-01-14/ІПК зауважили, що відображення у Книзі обліку лише суми комісійної винагороди прирівнюється до порушення Положення №148 у частині своєчасного та повного оприбуткування готівки. Наразі за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки встановлено штраф у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Саме тому вони радять для уникнення штрафів відображати повну суму надходжень комісіонера серед доходів у Книзі обліку.

 

Зверніть увагу: оштрафувати податківці зможуть за таке порушення тільки за записами щодо готівкових розрахунків. При безготівковій формі розрахунків накладати ці штрафи вони не мають права.

 

Як ДФС буде штрафувати фізособу-підприємця за несплату (несвоєчасну сплату) ЄСВ?
За несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ на підприємців (незалежно від системи оподаткування) чекатимуть фінансовий штраф та адмінвідповідальність.

Фінансовий штраф становить 20% своєчасно несплачених сум, а на суму недоїмки ще нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Окремо на підприємців чекатиме адмінштраф залежно від сум несплаченого ЄСВ. При несплаті ЄСВ у сумі:

  • що не перевищує 300 н.м.д.г. (5100 грн) – штраф від 40 до 80 н.м.д.г. (від 680 до 1360 грн);
  • понад 300 н.м.д.г. – штраф від 80 до 120 н.м.д.г. (від 1360 до 2040 грн).

Повторне за рік вчинення таких дій тягне за собою накладення адмінштрафу від 150 до 300 н.м.д.г. (від 250 до 5100 грн).

Про це, а також про порядок нарахування пені ми розповідали ось тут.

 

Оренда майна: в яких випадках орендодавець – ФОП, а в яких – звичайна фізособа?
Податківці з «Віснику» наголосили, що фізособа-«єдинник» ІІ групи з обраним видом госпдіяльності «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» не має права надавати в оренду нерухомість юридичній особі як фізична особа. Тож при перевірках податківці дохід від такої оренди будуть вважати доходом від підприємницької діяльності з відповідними податковими наслідками.

Відповідно у разі відсутності такого виду діяльності серед обраних видів фізособа-«єдинник», як звичайна фізособа, може надавати в оренду своє майно без наслідків.



Перелік документів, які повинні знаходитись на місці торгівлі у ФОП: пам'ятка від ДФС
ДФС в Одеській області нагадує, що фізичні особи – підприємці повинні забезпечити наявність на торговому місці наступних документів:

  • виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
  • реєстраційне посвідчення на реєстратор розрахункових операцій (або його копія);
  • остання довідка про опломбування реєстратора розрахункових операцій (або її копія);
  • книги обліку розрахункових операцій (остання використана та поточна);
  • документ, підтверджуючий право власності (оренди/суборенди) місця здійснення торгівельної діяльності;
  • книга обліку доходів та витрат (книга обліку доходів);
  • ліцензія (у випадках, встановлених нормами чинного законодавства);
  • свідоцтво платника ПДВ (у разі, якщо суб’єкт господарювання зареєстрований платником ПДВ);
  • документ, що посвідчує особу, яка здійснює торгівельну діяльність;
  • трудові угоди з найманими працівниками (у разі використання найманої праці).

 

Наостанок – два роз’яснення від ДФС
Щодо відповідальності за несвоєчасно сплачений платником єдиний податок читайте тут. («У разі якщо фізична особа-підприємець — платник єдиного податку не сплачує (не перераховує) авансові внески єдиного податку у порядку та строки, визначені Податковим кодексом України, такий платник притягується до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 50 % ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку»).

А позицію ДФС щодо порядку ведення Книги обліку доходів і витрат фізичною особою - підприємцем на загальній системі оподаткування, що здійснює роздрібну торгівлю підакцизними товарами, читайте ось тут («суми акцизного податку з реалізованих фізичною особою - підприємцем на загальній системі оподаткування роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включаються до його доходу та витрат, тому не відображаються в Книзі (обліку доходів і витрат – ред.).

...Порядком N547 передбачено внесення сум акцизного податку з реалізованих фізичною особою - підприємцем на загальній системі оподаткування роздрібної торгівлі підакцизних товарів до книги обліку розрахункових операцій»).

 

***

Наразі це все.
Більше новин щодо діяльності підприємців ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Доступ до повного тексту цієї новини можливий лише для передплатників пакетів «Експерт», «Профі» та «Тематичні розсилки від редакції». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Тематичні розсилки» становить лише 49 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Тематичні розсилки / Фізособи-підприємці
Теги:
ПДФО-підприємці , Підприємці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 0

Новини по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?