Головна Усі новини Тематичні розсилки Неприбуткові організації

«Неприбуткові організації» №5(12) | 14.06.2018 р.

Дванадцятий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно неприбутковим організаціям і установам

Це – вже дванадцятий (і п’ятий у 2018 році) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно неприбутковим організаціям і установам. З моменту написання попереднього листа минув майже місяць і нам є про ще розповісти.

 

Цього разу ми:

  • зупинимося на правилах оприбуткування та використання готівки неприбутковими організаціями;
  • визначимося, кому та як неприбуткова організація може надавати благодійну допомогу;
  • дізнаємося, чи обов’язково неприбутковій організації реєструватися платником ПДВ;
  • вкажемо, як відобразити в обліку відсотки на залишок коштів на рахунку неприбуткової організації;
  • з’ясуємо, до чого призведе надання часткової компенсації медичного страхування працівників;
  • …а також наведемо роз’яснення ДФС щодо правомірності надання неприбутковою організацією цільової гуманітарної допомоги виробами медичного призначення для індивідуального користування.

Гарного вам читання!

 

***

Як неприбутковим організаціям оприбутковувати готівку та використовувати її?
Наразі отримувати членські внески неприбуткові організації можуть й готівкою; це не заборонено Положенням №148. При цьому РРО не потрібен.

Але при надходженні готівкових членських внесків діють загальні правила:

  • якщо їх вносить фізособа, то в день від неї можна прийняти готівкою лише 50 тис. грн;
  • якщо їх вносить юрособа (через уповноважену на це фізособу), то в день від неї можна прийняти готівкою лише 10 тис. грн.

Про це та про те, чи діють готівкові обмеження на пожертвування або благодійну допомогу та чи можна виплатити зарплату зі суми отриманого внеску чи благодійної допомоги читайте у нашій аналітиці.

 

Кому та як неприбуткова організація може надавати благодійну допомогу?
По-перше, набувачем благодійної допомоги може бути фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада. Але юрособи-набувачі можуть отримувати допомогу тільки на цілі, визначені ст. 3 Закону №5073.

По-друге, допомога може надаватися двох видів: благодійна та пожертва. Якщо допомога має цільовий характер, між благодійником та бенефіціаром укладається договір пожертви.

По-третє, кожне надання допомоги має бути документально оформлено.

При наданні благодійної допомоги юрособам треба мати:

  • лист-прохання від такої організації щодо надання їй допомоги,
  • наказ керівника підприємства,
  • відповідне платіжне доручення на перерахування коштів організації.

При наданні благодійної допомоги фізособам потрібні:

  • заява від таких фізосіб,
  • складений наказ керівника підприємства на підставі даних із таких заяв про надання благодійної допомоги,
  • договір пожертви (в разі, якщо допомога є цільовою),
  • платіжне доручення, якщо допомогу надавали у безготівковій формі. Або має бути складено видатковий касовий ордер, якщо фінансування здійснено готівкою.

По-четверте, надавати в день благодійну допомогу у готівці можна в будь-якій сумі.

Про це детальніше читайте у нашій аналітиці.

 

Чи обов’язково неприбутковій організації реєструватися платником ПДВ?
Для неприбуткових організацій розділом V ПКУ не встановлено окремих правил для реєстрації платником ПДВ. Тому неприбуткова організація, сукупний обсяг оподатковуваних операцій якої за 12 календарних місяців перевищив 1 млн грн, зобов’язана зареєструватись платником ПДВ.

На ресурсі «ЗІР» (категорія 101.02) зазначено, що до оподатковуваних операцій для цілей реєстрації платником ПДВ належать операції:

  • що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ;
  • що підлягають оподаткуванню за ставкою 7% ПДВ;
  • що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою ПДВ;
  • звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

 

Звертаємо увагу: відповідальність за нереєстрацію платником ПДВ настане лише у разі здійснення операцій, що оподатковуються ПДВ за ставками 20% та 7%.

 

Про усе це ми розповідаємо у своїй консультації.

 

Відсотки на залишок коштів на рахунку неприбуткової організації: відображення в обліку
Згідно з п. 7 П(С)БО 15 відсотки, отримані на залишки коштів на поточних рахунках у банках, входять до складу інших операційних доходів. Операції з нарахування й отримання відсотків відображаються в обліку записами:

  • Дт 373 Кт 719 — нарахування відсотків на залишки коштів на поточному рахунку;
  • Дт 311 Кт 373 — отримано відсотки на поточний рахунок;
  • Дт 719 Кт 791 — дохід від нарахованих відсотків віднесено на фінансовий результат.

Факт отримання відсотків на залишок коштів на рахунку не призводить до втрати статусу «неприбутковості» за умови, якщо ці кошти будуть спрямовані виключно для цілей, зазначених в установчих документах. Про це детальніше читайте у консультації.

 

Наостанок – два роз’яснення від ДФС
Про правомірність і надання неприбутковою організацією цільової гуманітарної допомоги виробами медичного призначення для індивідуального користування читайте тут («неприбуткова організація, внесена до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги, не втрачає статус неприбуткової організації у разі, якщо розподіл адресної гуманітарної допомоги здійснюється за цільовим призначенням між її набувачами, у тому числі якщо серед набувачів є члени такої неприбуткової організації, а такий розподіл не вважається розподілом доходу між членами такої організації»).

А позицію ДФС щодо правомірності здійснення часткової компенсації медичного страхування працівників на період дії трудового договору в якості неприбуткової організації читайте ось тут («Виплати працівникам, які включаються до фонду заробітної плати, не є розподілом прибутку організації і можуть здійснюватися нею в статусі неприбуткової. Інші витрати, здійснені за рахунок доходів (прибутків) неприбуткової організації, у разі якщо вони не є фінансуванням видатків, визначених пп. 133.4.2 ПКУ вважатимуться недотриманням неприбутковою організацією вимог цього підпункту»).

 

***

Наразі це все.
Більше новин щодо діяльності неприбуткових установ читайте тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Доступ до повного тексту цієї новини можливий лише для передплатників пакетів «Експерт», «Профі» та «Тематичні розсилки від редакції». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Тематичні розсилки» становить лише 49 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Тематичні розсилки / Неприбуткові організації
Теги:
Неприбуткові установи

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 0

Новини по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?