• Посилання скопійовано

Власники більше 60 кв. м нерухомості незабаром отримають повідомлення про сплату податку

Перші платіжки для сплати податку на нерухомість, українці отримають вже навесні. Їм нададуть 60 днів для того, щоб заплатити вказану суму, а якщо цього не буде зроблено, то уряд розробить спеціальну систему штрафів

Власники більше 60 кв. м нерухомості незабаром отримають повідомлення про сплату податку

Згідно з угодою про Асоціацію з Євросоюзом, Україна зобов’язується привести своє законодавство у відповідність з європейськими нормами. І одним з найважливіших факторів повноцінної співпраці з ЄС є введення податку на нерухоме майно громадян.

Аналогічна вимога була і у МВФ, для надання кредитних коштів. За рахунок податку на нерухомість кожне українське місто зможе самостійно заробляти гроші в свій бюджет. Тобто, держава буде пропорційно виділяти кошти для областей, а на місцях цими фінансами розпорядяться відповідно до потреб. Всі податки також йтимуть безпосередньо до міського бюджету.

За рахунок податку на нерухомість українська влада планує суттєво збільшити суму фінансових коштів, в бюджеті того чи іншого міста.

У 2015 році кожна область прийняла процентну ставку щодо податку на нерухомість, відповідно до потреб міста. Десь процентну ставку встановлювали з урахуванням інтересів громадян, а десь тільки з урахуванням того, скільки коштів можна буде повернути до міського бюджету.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко в ексклюзивномукоментарі для “Vector News” зазначив, що в розвинених країнах світу, а саме в ЄС, податок на нерухомість є найважливішим, дозволяючи сформувати солідні місцеві бюджети.

«У нас же це, скоріше, пустощі, таких грошей не достатньо навіть зубожілій місцевій раді, а не те, що всім. Тому, він у нас ніби є, але реально його немає », – пояснює експерт.

До того ж до цього влада країни повинна створити спеціальні реєстри, яких поки що немає. Створити реєстр житлових приміщень займе не так вже багато часу. Головна трудність виникає із земельними ділянками, та нежитловою нерухомістю, типу сараїв, гаражів, стоянок, господарських прибудов, і подібного.

У 2016 році до Податкового кодексу були внесені деякі зміни, які частково торкнулися і податку на нерухомість. Головне, звернути увагу на три основні пункти.

По-перше, уряд вирішив скасувати неоподатковувану пільгу. Відтепер податок повинні платити ті, у кого площа квартир перевищує 60 квадратних метрів, а будинків – 120 квадратних метрів. Тобто, уряд зробив так, що податок на нерухомість будуть платити абсолютно всі. До того ж існує додаткове податкове навантаження. Якщо площа квартири перевищує 300 квадратних метрів, а будинку – 500 квадратних метрів, то заплатити доведеться додатково 25 тисяч гривень на рік.

По-друге, ставку податку дещо змінили. Тепер вона становить 3% від мінімальної зарплати.

По-третє, податок також поширюється на нерухоме нежитлове майно.

Якщо говорити про європейський досвід, то Олександр Охріменко акцентує увагу, що стосовно розміру податку навіть у ЄС є різні підходи.

«В окремих країнах податок на нерухомість розраховують як відсоток з кадастрової вартості. Для цього ведуть кадастр житла по всій країні і розраховують середні ціни по регіонах і типам житла. У цьому випадку, якщо нерухомість дорожчає, то і податки ростуть. Це дуже вигідно місцевим бюджетам. У деяких випадках, місцеві бюджети активно інвестують гроші в інфраструктури міст і районів, щоб ціни на нерухомість росли», – пояснює аналітик.

«Якщо Україна дійсно хочеться бути європейською країною, то потрібно і податки на нерухомість робити як у Європі, а якщо ні, то тоді потрібно визнати, що Україна будує азіатську модель, де велика частина населення ніколи не платить податок на нерухомість », – продовжив Олександр Охріменко.

Ще є одна особливість, яка стосується права власності на нерухомість. Якщо квартира площею 100 квадратних метрів приватизована на двох осіб, то вони не будуть платити податок на нерухомість, тобто площа буде розділена на двох.

Варто звернути увагу, що податок на нерухомість не тільки поповнює міський бюджет. Є у нього і дещо інша мета, про яку розповів наш експерт:

«Крім того, що податок на нерухомість в ЄС вирішує проблему наповнення місцевих бюджетів, він вирішує і проблему стимулювання функціонування ринку вторинного житла. Податок на нерухомість – це метод економічного примусу. Якщо людина в похилому віці залишилася одна у великій квартирі або будинку, то податок на нерухомість, як би його стимулює подумати і продати велику квартиру або будинок і купити менше. При цьому нові сім’ї, які перебувають на стадії зростання, якраз мають можливість купити вторинне житло, і тим самим подумати про своє майбутнє. Ніхто не змушує силою літню людину продавати свою квартиру, але податок його стимулює це робити, і тим самим йде кругообіг нерухомості. Тому, коли деякі люди, які дізнаються почому квартири в Берліні, то ставлять запитання, а чому вони дешевше київських, то тут багато в чому впливає податок на нерухомість. В Україні зробили такий незручний податок, що виходить, пенсіонер може жити в стометровій сталінці в центрі Києва і скаржитися, що немає грошей на життя, але при цьому він ніколи не додумається продати свою велику квартиру і купити маленьку хрущовку на околиці.

Якщо вже Україна вирішила зробити європейський ринок житла, то потрібно прибрати всі ці пільги і ліміти, і оподатковувати нерухомість з першого метра, як це прийнято в ЄС. Ось це дійсно буде економічно стимулювати перепродувати нерухомість, і тим самим збільшити оборот вторинного ринку житла і знижувати ціни на це житло. І що важливо, наповнюватимуть доходи місцевих бюджетів. У даній ситуації не може бути ніяких соціальних пільг. Тут все просто, не можеш платити податок, перепродавай нерухомість і плати менше ».

Відзначимо, що перші платіжки для сплати даного податку, українці отримають вже навесні. Їм нададуть 60 днів для того, щоб заплатити вказану суму, а якщо цього не буде зроблено, то уряд розробить спеціальну систему штрафів.

******************

Від редакції ДК: У 2016 році ставка податку на нерухомість за 1 кв. м. становить 3% від мінімальної зарплати, тобто 41,34 грн (1378 грн × 3%).

Крім того, з 2016 року за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 кв. м. (для квартири) та/або 500 кв. м. (для будинку), сума податку, обчислена за загальними правилами, збільшується на 25000 грн на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

Відповідно до пп. 266.4.1  ПКУ встановлено такі пільги зі сплати податку. База оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

  •  для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
  • для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
  • для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Тобто, якщо у фізособи є квартира загальною площею 100 кв. м, то така фізособа сплачує за 2016 рік податок на нерухомість у сумі  (100 кв. м – 60 кв. м) х 41,34 грн = 1653,60 грн. 

Якщо у фізособи є два будинки, загальна площа яких становить 400 кв. м, то така фізособа сплачує за 2016 рік податок на нерухомість у сумі  (400 кв. м – 120 кв. м) х 41,34 грн = 11575,20 грн. 

Відповідно, фізособи - власники житлової нерухомості, загальна площа якої підпадає під пільгу, встановлену пп. 266.4.1 ПКУ, як і у 2015 році, не сплачуватимуть у 2016 році податку на нерухомість. 

І як  і в минулому році, тільки юрособи зможуть самі визначити суму податку до сплати і подати до ДПІ відповідну декларацію. Фізособи звітів не подаватимуть, а суму податку для них визначатимуть самі податківці, згідно з даними держреєстру. Суму такого податку вони зазначатимуть у ППР, які надсилатимуться до 01.07.2016 р. усім фізособам, що матимуть цей податок сплатити! 

Новини на тему:

 - 25 тис. грн до податку на нерухомість - і для юросіб;

 - Визначено порядок оподаткування нерухомості в Києві;

 - ДФС про особливості справляння податку на нерухомість та транспортного податку у 2016 році

Джерело: Версії

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Інші податки»