• Посилання скопійовано
Вилучено з «Моїх новин»

Звіт про власний капітал. Форма №4 за 2023 рік: інструкція із заповнення та подання

Вилучено з «Моїх новин»

Звіт про власний капітал (форма №4) наведено в додатку 1 до НП(С)БО 1. Він містить інформацію про зміни у складі власного капіталу підприємства протягом 2023 року

Звіт про власний капітал. Форма №4 за 2023 рік: інструкція із заповнення та подання
  • Бланк Звіту про власний капітал. Форма №4, терміни його подання, а також іншу корисну інформацію дивіться на нашому сайті за посиланням.

  • Форму Звіту про власний капітал. Форма №4 затверджено наказом Мінфіну від 07.02.2013 №73 «Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» (із змінами і доповненнями).

  • Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.

Загальні дані про заповнення звіту

Звіт містить інформацію про зміни у власному капіталі (розділ І пасиву балансу) за звітний період, зокрема 2023 рік:

  • залишок на початок року;
  • коригування на початок року;
  • зміни, що сталися протягом року (збільшення, зменшення);
  • залишок на кінець року.

Для забезпечення порівняльного аналізу інформації до річного звіту про власний капітал підприємства використовують звіт про власний капітал за попередній рік.

При заповненні цього Звіту керуються:

  • нормами НП(С)БО 1
  • додатка 3 до цього НП(С)БО, в якому наведені додаткові статті (рядки) фінзвітності, в тому числі Звіту про власний капітал, якими можна доповнювати стандартну форму Звіту – за умови, якщо стаття відповідає таким критеріям: інформація є суттєвою; оцінку статті може бути достовірно визначено;
  • розд. V (п. 51 – п. 5.12) Методрекомендацій №433.

Поряд з цим варто вивчити й саму форму Звіту: із назви відповідних рядків зрозуміло, яка інформація має наводитися в кожному рядку.

Звіт складають у тисячах гривень, без десяткового знака. 

Особливості заповнення наведемо в таблиці. 

Увага! У таблиці зірочкою (*) в рядку «Назва...» позначено рядки, які не включаються до загального підсумку. Якщо в якомусь рядку відображається від’ємне значення, воно наводиться у дужках, а не зі знаком «мінус».

Таблиця. Заповнення Звіту про власний капітал форми №4.

Назва статті, код рядка, Назва, номер графи Коментар щодо заповнення
Залишок на початок року (4000) зареєстрований  (пайовий)  капітал (3) Показник р. 1400 гр. 4 (на кінець звітного року) ф. 1 «Баланс» за минулий рік (оборот за к-т р. 40)
капітал у дооцінках (4) Показник р. 1405 гр. 4 (на кінець звітного року) ф. 1 «Баланс» за минулий рік (оборот за к-т р. 41)
додатковий капітал (5) Показник р. 1410 гр. 4 (на кінець звітного року) ф. 1 «Баланс» за минулий рік (оборот за к-т р. 42)
резервний капітал (6) Показник р. 1415 гр. 4 (на кінець звітного року) ф. 1 «Баланс» за минулий рік (оборот за к-т р. 43)
нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7) Показник р. 1420 гр. 4 (на кінець звітного року) ф. 1 «Баланс» за минулий рік (збиток наводиться у дужках) (оборот за к-т р. 44)
неоплачений капітал (8) Показник р. 1425 гр. 4 (на кінець звітного року) ф. 1 «Баланс» за минулий рік (наводиться у дужках) (оборот за к-т р. 46)
вилучений капітал (9) Показник р. 1430 гр. 4 (на кінець звітного року) ф. 1 «Баланс» за минулий рік (наводиться у дужках) (оборот за к-т р. 45)
Всього (10)* Сума показників всіх попередніх граф рядка 4000. Дорівнює також показнику р. 1495 гр. 4 ф. 1 за минулий рік
*Дані у графах з 3 по 10 рядка 4000 мають дорівнювати даним:
– у таких самих графах рядка 4300 «Залишок на кінець року» ф. №4 за попередній рік;
– р. 1400 – р. 1498 гр. 4 ф. 1 за минулий рік
Коригування:
Зміна облікової політики (4005)
з 3 по 9 Обороти за відповідними рахунками (40 – 46) в частині змін облікової політики – у графі 1 оборот за рах. 40, у графі 2 за рах. 41 і т.д.*
Всього (10) Підсумок всіх коригувань змін облікової політики*
Виправлення помилок (4010) з 3 по 9 Обороти за відповідними рахунками (40 – 46) в частині виправлення помилок минулих періодів – у графі 1 оборот за рах. 40, у графі 2 за рах. 41 і т.д.*
Всього (10) Підсумок всіх коригувань виправлення помилок*
Інші зміни (4090) з 3 по 10 Відображають інші можливі зміни, які не відображені в рядках 4005 і 4010
Скоригований залишок на початок року (4095) з 3 по 10 Р. 4000 ± р. 4005 ± р. 4010 ± р. 4090 ф. №4**
* Від’ємний показник наводиться у дужках.
** Це значення має дорівнювати значенню в р. 1400 – р. 1498 гр. 3 ф. 1 за звітний рік (від’ємний показник наводиться у дужках).
Чистий прибуток (збиток) за звітний період (4100) нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7) Переноситься значення показника із гр. 3 ф. №2:
– прибуток з р. 2350;
– збиток з р. 2355 (наводиться у дужках)
Інший сукупний дохід за звітний період (4110) капітал у дооцінках (4) Оборот за к-т рах. 41 мінус оборот за д-т рах. 41 (від’ємний показник наводиться у дужках)
додатковий капітал (5) Оборот за к-т субрах. 423, 424, 425 мінус оборот за д-т цих самих субрах., без врахування операцій з учасниками підприємства (від’ємний показник наводиться у дужках)
Дооцінка (уцінка) необоротних активів (4111)* капітал у дооцінках (4) Вписуваний рядок. Оборот за к-т субрах. 411, 412 мінус оборот за д-т цих самих субрах. (від’ємний показник наводиться у дужках)
Дооцінка (уцінка) фінансових інструментів (4112)* капітал у дооцінках (4) Вписуваний рядок. Оборот за к-т субрах. 413 мінус оборот за д-т цих самих субрах. (від’ємний показник наводиться у дужках)
Накопичені курсові різниці (4113)* додатковий капітал (5) Вписуваний рядок. Оборот за к-т субрах. 423 мінус оборот за д-т цих самих субрах. (від’ємний показник наводиться у дужках)
Частка іншого сукупного доходу асоційованих і спільних підприємств (4114)* капітал у дооцінках (4) Вписуваний рядок. Оборот за к-т рах. 41 мінус оборот за д-т цих самих субрах. (від’ємний показник наводиться у дужках)**
додатковий капітал (5) Оборот за к-т рах. 42 мінус оборот за д-т цих самих субрах. (від’ємний показник наводиться у дужках)**
** У частині іншого сукупного доходу асоційованих і спільних підприємств.
Інший сукупний дохід (4116)* капітал у дооцінках (4) Вписуваний рядок. Оборот за к-т субрах. 414 мінус оборот за д-т цих самих субрах. (від’ємний показник наводиться у дужках)
додатковий капітал (5) Оборот за к-т субрах. 424, 425 мінус оборот за д-т цих самих субрах. (від’ємний показник наводиться у дужках), без врахування операцій з учасниками підприємства
Розподіл прибутку:
Виплати власникам (дивіденди) (4200)
нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7) Оборот д-т субрах. 442 к-т субрах. 671, без урахування держдивідендів (цей показник наводять у дужках)
Спрямування прибутку до зареєстрованого капіталу (4205) зареєстрований (пайовий) капітал (3) і нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7) Оборот д-т 443 к-т 40. Цей показник показують як у графі 3, так і в графі 7 (у дужках)
Відрахування до резервного капіталу (4210) резервний капітал (6) і нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7) Оборот д-т 443 к-т 43. Цей показник показують як у графі 6, так і в графі 7 (у дужках)
Сума чистого прибутку, що належить до бюджету відповідно до законодавства (4215) нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7) Вписуваний рядок. Це показник нарахованих держдивідендів: оборот д-т субрах. 443 к-т 671 (цей показник наводять у дужках)
Сума чистого прибутку на створення спеціальних (цільових) фондів (4220) додатковий капітал (5) і нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7) Вписуваний рядок. Оборот д-т субрах. 443 к-т субрах. 426 Цей показник показують як у графі 5, так і в графі 7 (у дужках)
Сума чистого прибутку на матеріальне заохочення (4225) нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7) Вписуваний рядок. Оборот д-т субрах. 443 к-т рах. 66. (цей показник наводять у дужках)
Внески учасників:
Внески до капіталу (4240)
зареєстрований (пайовий) капітал (3) і неоплачений капітал (8) Оборот д-т рах. 46 к-т рах. 40. Цей показник показують як у графі 3, так і в графі 8 (у дужках)
додатковий капітал (5) і неоплачений капітал (8) Оборот д-т рах. 46 к-т субрах. 421. Цей показник показують як у графі 3, так і в графі 8 (у дужках)
Погашення заборгованості з капіталу (4245) неоплачений капітал (8) Оборот к-т рах. 46
Вилучення капіталу:
Викуп акцій (часток) (4260)
вилучений капітал (9) Оборот д-т рах. 45 к-т рах. 30, 31, 672 (цей показник наводять у дужках)
Перепродаж викуплених акцій (часток) (4265) вилучений капітал (9) Оборот д-т рах. 30, 31, 377 к-т рах. 45
додатковий капітал (5) і вилучений капітал (9) Оборот д-т субрах. 421 к-т рах. 45. Цей показник показують як у графі 5 (у дужках), так і в графі 9
нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7) і вилучений капітал (9) Оборот д-т рах. 44 к-т рах. 45. Цей показник показують як у графі 7 (у дужках), так і в графі 9
додатковий капітал (5) Оборот д-т рах. 30, 31, 377 к-т 421
Анулювання викуплених акцій (часток) (4270) зареєстрований (пайовий) капітал (3) і вилучений капітал (9) Оборот д-т рах. 40 к-т рах. 45. Цей показник показують як у графі 3 (у дужках), так і в графі 9
додатковий капітал (5) і вилучений капітал (9) Оборот д-т субрах. 421 к-т рах. 45. Цей показник показують як у графі 5 (у дужках), так і в графі 9
нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7) і вилучений капітал (9) Оборот д-т рах. 44 к-т рах. 45. Цей показник показують як у графі 7 (у дужках), так і в графі 9
зареєстрований (пайовий) капітал (3) і додатковий капітал (5) Оборот д-т рах. 40 к-т субрах. 421. Цей показник показують як у графі 3 (у дужках), так і в графі 5
Вилучення частки в капіталі (4275) вилучений капітал (9) Оборот д-т рах. 45 к-т субрах. 672
зареєстрований (пайовий) капітал (3) і вилучений капітал (9) Оборот д-т рах. 40 к-т рах. 45. Цей показник показують як у графі 3 (у дужках), так і в графі 9
зареєстрований (пайовий) капітал (3) і неоплачений капітал (8) Оборот д-т рах. 40 к-т рах. 46. Цей показник показують як у графі 3 (у дужках), так і в графі 8
додатковий капітал (5) і вилучений капітал (9) Оборот д-т субр. 421 к-т рах. 45. Цей показник показують як у графі 5 (у дужках), так і в графі 9
нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7) і вилучений капітал (9) Оборот д-т рах. 44 к-т рах. 45. Цей показник показують як у графі 7 (у дужках), так і в графі 9
зареєстрований (пайовий) капітал (3) і додатковий капітал (5) Оборот д-т рах. 40 к-т субрах. 421. Цей показник показують як у графі 3 (у дужках), так і в графі 5
Зменшення номінальної вартості акцій (4280) зареєстрований (пайовий) капітал (3), додатковий капітал (5) і нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7) Вписуваний рядок. Оборот д-т рах. 40 к-т субрах. 425, 442, 672. (показник у графі 3 у дужках)
Інші зміни в капіталі (4290) 3, 5, 6 і 7* Оборот д-т рах. 40, 42, 43 к-т субрах. 442.
додатковий капітал (5)* Оборот д-т рах. 10, 11, 20, 28 тощо к-т субрах. 422
резервний капітал (6)* Оборот д-т рах. 43 к-т субрах. 671
нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (7)* Оборот д-т субрах. 443 к-т субрах. 672
додатковий капітал (5) і неоплачений капітал (8)* Оборот д-т рах. 46 к-т субрах. 425 плюс оборот д-т субрах. 425 к-т рах. 46.
* Зменшення значення у відповідних графах відображається у дужках.
Разом змін у капіталі (4295) Графи з 3 по 10 Р. 4100 ± р. 4110 – 4200 ± 4205 ± 4210 ± 4215 ± 4220 ± 4225 ± 4240 + 4245 – 4260 ± 4265 ± 4270 ± 4275 ± 4280 ± 4290
Залишок на кінець року (4300) Графи з 3 по 10 Р. 4095 ± 4295*
* Показники у графах з 3 по 10 рядка 4300 ф. №4 мають дорівнювати показникам у рядках з 1400 по 1495 гр. 4 ф. №1 станом на кінець року (2023, якщо звітність за 2023 рік)

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї новини можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату , вартість пакету «Мій асистент» становить лише 199 грн/міс

Передплатити

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу! Матеріали в розділі «Новини», а також коментарі до них можуть містити аналітичні погляди сторонніх експертів та представників державних органів. Редакція докладає зусиль для перевірки достовірності даних, проте думка авторів може не збігатися з позицією редакції.

Оскільки податкове та бухгалтерське законодавство постійно змінюється, ми рекомендуємо використовувати наведену інформацію як довідкову та звертатися за індивідуальною консультацією перед прийняттям фінансових рішень. Редакція здійснює модерацію коментарів відповідно до Редакційної політики сайту.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»