• Посилання скопійовано

Допомогу ВПО виплачуватимуть і надалі, але не всім: свіжа постанова Уряду

Допомога продовжується для ВПО в Україні у розмірах для осіб з інвалідністю і дітей – 3 тис. грн і для інших осіб – 2 тис. грн. І не виплачуватиметься особам, які перебувають за кордоном понад 30 к.д., та тим, хто повернувся до покинутого місця проживання

Допомогу ВПО виплачуватимуть і надалі, але не всім: свіжа постанова Уряду

11 липня Уряд прийняв постанову «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», яка вносить зміни до порядку призначення виплат на проживання для ВПО. Розповідає Мінсоцполітики.

Допомога на проживання для ВПО – один із найбільш важливих інструментів для підтримки внутрішньо переміщених осіб. При цьому це одна з найбільших за розміром фінансування з державного бюджету програм. На поточний рік на неї передбачено в держбюджеті 57 млрд грн. Наразі відбувається фінансування виплат для понад 2,6 млн осіб.

Метою Мінсоцполітики є забезпечення дієвої підтримки і допомога у подоланні викликів, спричинених війною, для внутрішньо переміщених осіб, які через війну втратили житло або вимушені були залишити власні домівки і переселитися з місць, де ведуться бойові дії або з тимчасово окупованих територій. 

З метою осучаснення умов надання допомоги для ВПО Уряд ухвалив постанову, якою уточнено параметри надання цієї підтримки.

Зокрема, для всіх внутрішньо переміщених осіб, які отримують допомогу зараз, з 1 серпня 2023 р. буде автоматично продовжено виплату допомоги ще на 6 міс., до кінця січня 2024 р. 

Допомога продовжується для всіх ВПО, які проживають в Україні і є внутрішньо переміщеними особами, у розмірах для осіб з інвалідністю та дітей – 3 тис. грн та для інших осіб – 2 тис. грн. 

Відповідно виплати не продовжуватимуться особам, які:

 • перебувають за кордоном понад 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин, що підтверджуються документально (обґрунтованими вважаються причини, коли людина була у службовому відрядженні чи на стажуванні, перебувала на лікуванні або реабілітації, доглядала за хворою дитиною, оздоровлювала дитину тощо);

 • повернулися до покинутого місця проживання.

Крім того, виплати не продовжуватимуться особам, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм.

Звертаємо увагу, що громадянам для продовження виплат жодних додаткових дій вчиняти не потрібно, виплати продовжуватимуться автоматично. 

З 1 вересня допомога продовжується для тих громадян, чий майновий стан потребує такої підтримки, і не продовжується для громадян, чий майновий стан дозволяє здійснювати суттєві витрати без допомоги держави.

А саме: з 1 вересня 2023 р. виплату буде припинено тим ВПО, які від моменту ухвалення цієї Постанови: 

 1. придбали новий транспортний засіб (з року випуску якого минуло менше 5 років), крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони краіни;

 2. придбали на суму понад 100 тис. грн земельну ділянку, квартиру, будинок (крім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);

 3. мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі більше 100 тис. грн;

 4. придбали іноземну валюту (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму більше 100 тис. грн;

 5. мають у власності житло, що розташоване на територіях інших, ніж ті, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 м2 на одного члена сім’ї.

Якщо за результатами перевірки отримувачів через державні реєстри буде прийняте рішення про припинення допомоги, громадянина про це буде повідомлено. У разі незгоди він може оскаржити таке рішення органу соцзахисту або, можливо, надати підтвердні документи та продовжувати отримувати виплати. 

Звертаємо увагу, що Постановою надано можливість отримувати допомогу внутрішньо переміщеним особам, у яких народились діти після переміщення. Це врегулює проблему, яка виникала з отриманням допомоги на дітей, які народились у ВПО після переміщення і, відповідно, їхнє зареєстроване місце проживання збігалося з місцем задекларованого місця проживання їхніх батьків (місця, куди переїхали ВПО). 

Також відтепер особа зможе дистанційно відмовитися від статусу внутрішньо переміщеної особи без особистого звернення до органу соціального захисту населення.

Виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам здійснюватимуться 15 та 28 числа кожного місяця.

Мінсоцполітики звертає увагу, що нові критерії для отримання допомоги не впливають на отриману допомогу до 01.08.2023.

Також звертаємо увагу, що для внутрішньо переміщених осіб, які вперше звернуться для отримання допомоги ПІСЛЯ 01.08.2023 р., допомога призначається на шість місяців, на сім’ю, та виплачуватиметься щомісяця одному з членів сім’ї (далі ‒ уповноважена особа) з розрахунку на кожного члена сім'ї: 

 • для осіб з інвалідністю та дітей ‒ 3 тис. грн;

 • для інших осіб ‒ 2 тис. грн.

Для таких родин допомогу може бути призначено сім'ї ще на 1 шестимісячний період, якщо в родині є:

 • діти з інвалідністю, 

 • особи, які доглядають особу з інвалідністю, 

 • особи пенсійного віку, 

 • які мають трьох і більше дітей віком до 18 років,

 • неповнолітні та малолітні діти, які прибули без супроводу законного представника, 

 • якщо сукупний дохід на одного члена сім'ї не перевищує 4-х прожиткових мінімумів.

Але допомога не призначатиметься, якщо протягом трьох місяців перед зверненням член родини здійснив суттєві витрати чи оплатив послуги на суму від 100 тис. грн одним платежем. Критерії суттєвих витрат – зазначено вище.

Джерело: Міністерство соціальної політики

Рубрика: Суспільство і життя/Суспільство, події

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Суспільство, події»