Головна Усі новини Облік та звітність Автоматизація

Декларація з єдиного податку та звіт з ЄСВ за 2021 рік для ФОП ІІІ групи: правила складання

У попередній статті ми розповіли про єдину звітність за 2021 рік для «єдинників» І та ІІ груп. А зараз пропонуємо матеріал про єдину звітність для ФОП – платників єдиного податку ІІІ групи

Річна звітність ФОП-«єдинника» складається з декларації єдиного податку та Додатку 1 до неї – Звіту щодо сплачених сум ЄСВ за ФОП.

Наказ №578 затверджує лише форми податкових декларацій з єдиного податку, а інструкції або порядку їх складання не існує. Тому «єдинникам» доводиться орієнтуватися лише на самі форми, назви їх рядків та примітки до них. А ще на консультації від податківців.

Фізичні особи, які у 2021 році були платниками єдиного податку тільки ІІІ групи, заповнюють розділи І, ІV, V та VІІ декларації. Якщо протягом 2021 року ФОП перебував ще й на І та/або на ІІ групі, слід заповнити відповідні розділи ІІ та ІІІ декларації.

Розділ VІ заповнюється, якщо ФОП виправляє помилки минулих періодів у річній декларації за 2021 рік.

 

Який граничний строк подання декларації та сплати єдиного податку?

За п. 296.3 ПКУ платники єдиного податку ІІІ групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду. Річна декларація також подається у квартальні строки, а саме до 9 лютого 2022 року (включно).

Єдиний податок на ІІІ групі сплачується протягом 10 к.д. після граничного строку подання декларації  за місцем податкової адреси (п. 57.1 ПКУ). У 2022 році ця дата припадає на 19 лютого, суботу. Тому строк сплати єдиного податку за 2022 рік переноситься на 21 лютого 2022 року, понеділок.

Штрафи за неподання або несвоєчасне подання декларації не застосовуються під час карантину. Докладніше про це ми написали в попередньому матеріалі для ФОП І та ІІ груп платників єдиного податку. Для платників єдиного податку ІІІ групи діють такі ж самі правила.

 

Обов’язкові реквізити декларації з ЄП

Відповідно до п. 48.2 ПКУ обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений ПКУ статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Обов’язкові реквізити декларації визначено у п. 48.3 ПКУ, і всі вони повинні бути заповнені правильно, тому що помилка в цих реквізитах – це підстава для неприйняття декларації.

Ми не будемо тут перераховувати їх усі, а звернемо увагу на два з них: дата подання декларації та інформація про наявність Додатка 1. Така дрібниця, як незазначення дати, може призвести до невизнання декларації податківцями. І зроблять вони це вже після надсилання платникові 2-ї квитанції при поданні декларації в електронній формі або після прийняття декларації у паперовій формі. Підстава для таких дій – п. 49.11 ПКУ, а наслідки цього наведені  у п. 49.12 ПКУ.

Якщо в декларації, яка подається в електронній формі, не проставити відмітку про наявність Додатка 1 і одночасно додати до неї цей додаток, то платникові буде надіслана квитанція 2 з помилкою, яка полягає в тому, що «виявлено недостовірність обов’язкового реквізиту щодо інформації про додатки, що додаються до Декларації». У разі подання декларації у паперовій формі без такої позначки вона також може бути не прийнята.

 

Заголовна частина декларації

Залежно від того, яка декларація подається, проставляється позначка у рядках 01 – 04. У випадку звітування до спливу кінцевого строку (9 лютого 2022 року) за річний звітний період 2021 року проставляється позначка «Звітна» (01). Якщо після подання звітної декларації ФОП знайде в ній помилку, і це станеться до спливу строку подання декларації 9 лютого, можна буде подати нову декларацію з правильними показниками з позначкою «Звітна нова» (02). Кількість нових звітних декларацій не обмежується, до уваги буде взято останню декларацію типу «Звітна нова».

У цьому матеріалі не розглядатимемо декларації типу «Уточнююча» та «Довідково».

Реквізит 2 «Податковий звітний період» - в даному випадку це буде 2021 рік.

Реквізит 3 «Податковий (звітний) період, який уточнюється» - заповнюється в тому разі, якщо ФОП хоче виправити помилки одного з минулих періодів у поточній декларації з типом «Звітна» або «Нова звітна».

Реквізит 4 «Найменування контролюючого органу, до якого подається звітність». Оскільки цей реквізит є обов’язковим, то його відсутність або неправильне заповнення можуть призвести до того, що податківці не визнають декларацію і вона буде вважатися неподаною. Втім, ця проблема може виникнути лише при поданні декларації у паперовій формі, при поданні декларації в електронній формі найменування податкової заповнюється автоматично.

Реквізит 5 «Платник». Прізвище, ім’я, по батькові ФОП у декларації повинно співпадати з тими даними, що вказані у реєстраційних  документах – у Держреєстрі.

Реквізит 6 «Податкова адреса». Податкова адреса – це адреса проживання ФОП, за якою він зареєстрований в податковій. Податкову адресу теж потрібно звірити з даними з Держреєстру, вона повинна повністю співпадати з цими даними.

Реквізит 7  «Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта». Тут додати нічого, крім того, що помилки в цьому реквізиті гарантовано призведуть до невизнання декларації.

Реквізит 8 «Особливі відмітки». Якщо в четвертому кварталі 2021 року ФОП припинив державну реєстрацію або перейшов на загальну систему, в цьому реквізиті потрібно проставити відповідні позначки. Про те, що в разі припинення ФОП слід подати декларацію протягом 40 к.д. після кварталу, в якому відбулося припинення, див. нашу новину тут. Крім цього, електронний документообіг між платником та контролюючим органом припиняється, зокрема, у випадку наявності в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків інформації про припинення підприємницької діяльності ФОП. Остання податкова декларація платника ЄП подається особисто (уповноваженою на це особою) або надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення (так податківці пишуть тут).

 

Розділ І. Загальні показники підприємницької діяльності

 У цьому розділі лише два показники:

  • фактична чисельність найманих працівників у звітному періоді (осіб) – реквізит 9;
  • види підприємницької діяльності у звітному періоді за КВЕД – реквізит 10.

Щодо заповнення реквізиту 9 податківці неодноразово роз’яснювали (наприклад, див. тут), що в ньому слід зазначати найбільшу чисельність працівників за будь-який місяць податкового (звітного) періоду. Тих осіб, що працювали з ФОП за договором ЦПХ, включати до цього показника не потрібно (див. тут).

Втім, для "єдинників" ІІІ групи заповнення цього показника – це формальність, адже кількість найманих працівників для платників ЄП 3-ї групи не обмежується (п. 291.4 ПКУ). Якщо в цьому показнику буде допущено помилку, то на нашу думку, жодних наслідків вона не матиме.

Увага: згідно з пп. 291.4.1 ПКУ при розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку – фізособою, не враховуються наймані працівники, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами та у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку, а також працівники, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

У реквізиті 10 слід вказати всі види діяльності за КВЕД, які ФОП фактично здійснював (тобто отримав оподатковувані доходи) у звітному періоді, навіть у тому випадку, якщо це були види діяльності, не дозволені платникам ЄП ІІІ групи або не зазначені у реєстрі платників ЄП. Тобто тут зазначаються не всі зареєстровані види діяльності ФОП, а лише ті, за якими він фактично отримав доходи у звітному році.

Нагадаємо, що платники ЄП ІІІ групи можуть здійснювати всі види діяльності, не зазначені у п. 291.5 ПКУ. Зокрема, якщо ФОП – платник ЄП ІІІ групи отримав доходи від діяльності за КВЕД, які не зазначені в Реєстрі платників єдиного податку, податківці радять подавати разом з декларацією заяву про внесення змін до реєстру платників єдиного податку (див. тут). Проте такий порядок прямо не передбачений нормами ПКУ, про що ми писали у цій консультації.

ПрикладФОП складає декларацію з ЄП за 2021 рік. У січні – березні у нього працювало 3 працівника, у квітні прийнято ще 2 працівника – всього стало 5 працівників, а у вересні один звільнився, а чотири прийнято. У вересні-грудні загальна кількість працівників становить 8 працівників. Це найбільша кількість у звітному періоді, вона і буде зазначена у декларації.

У  реєстрі платників ЄП записано 10 видів діяльності за КВЕД. Але протягом 2021 року ФОП фактично отримав доходи лише від двох видів: 45.46 та 45.49. Саме ці два види діяльності і зазначаються в декларації.

 

Розділи ІІ та ІІІ про діяльність на І та ІІ групі єдиного податку

Розділи ІІ та ІІІ заповнюються у річній декларації ФОП-"єдинника" ІІІ групи в тому випадку, якщо він протягом 2021 року перебував у І та/або ІІ групі платників єдиного податку.

Про заповнення цих розділів читайте у нашому попередньому матеріалі тут.

 

Розділ ІV «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку  третьої  групи»

У цьому розділі наводиться фактично один показник господарської діяльності платників ЄП ІІІ групи: обсяг доходу за звітний період, що оподатковується за ставками 3 %, 5% та 15%.

Оскільки декларація складається наростаючим підсумком з початку року, можливе одночасне заповнення рядків 05 та 06 розділу ІV. Якщо, наприклад, у першому кварталі року платник ЄП був платником ПДВ, а потім його реєстрацію платника ПДВ було анульовано, або навпаки – на початку року він не був платником ПДВ, а потім зареєструвався.

Якщо у звітному році ФОП отримав доходи, що оподатковуються за ставкою 15%, ці доходи зазначаються у рядку 07.

Ставка 15% застосовується платниками ЄП 3-ї групи:

  • до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у пп. 3 п. 291.4 ПКУ. У 2021 році цей ліміт становив 7 002 000 грн (1167 розмірів мінзарплати на 1 січня 2021 року);
  • до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у п. 291.6 ПКУ. Цим пунктом платникам ЄП дозволений лише грошовий спосіб розрахунків. Зокрема, сюди потраплять суми взаємозаліку заборгованостей, якщо такий проводився в 2021 році. Втім, податківці допускають такий взаємозалік з банком, який утримує свою комісію з тих сум, що він виплачує ФОП, наприклад, за договором еквайрингу (див. нашу консультацію тут);
  • до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування. Ці види діяльності перераховані в п. 291.5 ПКУ.

Увага: підвищена ставка ЄП 15% у платників 3-ї групи не застосовується до доходів, отриманих ними від провадження видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку. Такі доходи оподатковуються за загальною ставкою – 3% або 5%. Але сам факт їх отримання зобов’язує платника ЄП перейти на загальну систему з наступного кварталу (пп. 7 пп. 298.2.3 ПКУ). Про те, коли слід внести до реєстру нові види діяльності, ми зазначили вище у попередньому розділі.

Інформація для заповнення розділу ІV береться з обліку, який потрібно було вести протягом всього звітного року. У 2021 році ФОП вже не зобов’язані вести облік у книгах обліку доходів, затверджених Мінфіном. Ці книги були скасовані з 1 січня 2021 року (ми писали про це тут). З 1 січня 2021 р. ФОП-"єдинники" ІІІ групи – неплатники ПДВ ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів, а  ФОП-"єдинники" ІІІ групи (платники ПДВ) ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів та витрат.

 

Розділ V «Визначення податкових зобов'язань по єдиному податку»

У цьому розділі визначаються податкові зобов’язання по єдиному податку наростаючим підсумком з початку року.

У рядку 08 підсумовуються всі доходи з рядків 01 – 07.  Можливе одночасне заповнення розділів ІІ, ІІІ та ІV, а відповідно і рядків 01 – 07 – якщо платник ЄП за звітний рік встигне побувати в кожній з трьох груп платників ЄП.

У рядках 09, 10, 11 визначається сума єдиного податку за ставкою 15 %; 3% та 5% - ставки розташовані чомусь саме в такому порядку.

Далі у рядку 12 визначаємо суму єдиного податку, що нарахована всього за звітний 2021 рік наростаючим підсумком з початку року за всіма ставками, а у наступному рядку 13 наводимо суму єдиного податку, визначену у попередньому звітному періоді того ж року. В рядок 13 річної декларації переноситься значення рядка 12 декларації за 9 місяців 2021 року.

Різниця між сумою ЄП наростаючим підсумком та сумою ЄП минулого періоду наводиться у рядку 14 – це і є податок до сплати за останній четвертий квартал 2021 року. Сплатити її потрібно протягом 10 к.д. після граничного строку подання податкової декларації за 2021 рік (п. 295.3 ПКУ), тобто до 21 лютого 2022 року.

 

Розділ VІ «Визначення податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок»

Помилки минулих періодів можна виправити, зокрема, у поточній декларації з єдиного податку. При цьому виправити можна лише один звітний період.

Помилкова сума єдиного податку, що була задекларована у рядку 14 помилкової декларації, зазначається у рядку 15 звітної декларації, а правильна сума – у рядку 16. Далі у рядках 16-20 визначається сума переплати або недоплати єдиного податку, нараховується 5% штрафу (оскільки помилка виправляється у поточній декларації). Нагадаємо, що при заповненні цього розділу слід вказати період, що уточнюється – у реквізиті 3 декларації.

Пеня розраховується у разі недоплати податку. У загальному випадку вона починає нараховуватися після спливу 90 к.д., наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання (див. пп. 129.1.3 ПКУ). Пеня нараховується за кожний календарний день прострочення у сплаті податку, починаючи з 91 к.д., що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання, із розрахунку 100 % річних облікової ставки Нацбанку, чинної на кожний такий день (п. 129.4 ПКУ).

Протягом дії карантину пеня не нараховується, докладніше див. тут.

 

Не забуваємо про Додаток 1!

Докладніше про те, як заповнити Додаток 1 до декларації, ми написали в попередньому матеріалі.

Для ФОП ІІІ групи платників єдиного податку правила заповнення Додатку 1 є ідентичними.

 

Чи треба ФОП-"єдиннику" ІІІ групи подавати пусту декларацію з єдиного податку?

Як бути тим платникам єдиного податку ІІІ групи, у яких не було доходів у 2021 році?

Податківці дивляться на це так (див. нашу новину тут):

  • ФОП – платники єдиного податку першої-третьої груп, які зобов’язані були сплачувати ЄСВ за себе, незалежно від того, чи отримували вони дохід протягом звітного року чи ні, подають декларацію разом з Додатком 1 за звітний рік. В цьому випадку в декларації будуть нульові показники, а в Додатку 1 будуть зазначені суми сплаченого ЄСВ. Такий порядок діє і у випадках, коли ЄСВ сплачувався не за всі місяці звітного року. Достатньо хоча б одного місяця, коли ФОП був зобов’язаний сплатити ЄСВ, щоб мати обов’язок подавати за рік Додаток 1.
  • Якщо у першому кварталі, півріччі, трьох кварталах 2021 року доходів не було, то декларація з єдиного податку ФОП ІІІ групи за ці періоди не подається, адже до неї не додається Додаток 1. Таким чином, декларувати за ці періоди немає чого. Проте річну декларацію з нульовим показниками та з ненульовим Додатком 1 потрібно буде подати, якщо протягом року сплачувався ЄСВ.
  • Якщо платники єдиного податку третьої групи декларували доходи протягом будь-якого кварталу поточного року, а в четвертому кварталі доходів не було, то такі доходи знову повинні бути відображені в декларації за звітний рік без сплати єдиного податку – за принципом наростаючого підсумку.
  • Якщо ФОП протягом всього 2021 року не був зобов’язаний сплачувати ЄСВ за себе (він є найманим працівником, за якого ЄСВ сплатив роботодавець, або є пенсіонером чи має інвалідність тощо), і не отримував доходи від підприємницької діяльності, то йому не потрібно подавати ані саму декларацію за 2021 рік, ані Додаток 1 до неї. Тобто в цьому випадку річна об’єднана звітність ФОП ІІІ групи не подається.

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими! 

А найбільша спільнота бухгалтерів в Україні – у нашій групі на Facebook

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Автоматизація
Теги:
3 група ЄП , Єдиний податок , Фізособи-підприємці , Декларація

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 4

Новини по темі

Консультації по темі