• Посилання скопійовано

Звітування фізосіб-«єдинників» І та ІІ груп за 2023 рік: на що звернути увагу?

Чи змінилася форма декларації для звітування за 2023 рік? Як заповнити декларацію у разі рішення не сплачувати ЄП та ЄСВ? Коли можна взагалі не складати додаток 1? Коли потрібно подавати додаток 2 щодо МПЗ?

Звітування фізосіб-«єдинників» І та ІІ груп за 2023 рік: на що звернути увагу?

Нагадаємо, що за 2023 рік фізособи-«єдинники» І та ІІ груп подають форму декларації, яку затверджено наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578 (у редакції наказу від 24.11.2022 № 394). Зміни до форми у 2023 році не вносили.

Для подання в електронній формі потрібно обирати формат F0103406.

 

Як можна подати декларацію?

Податкова декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця подається за вибором платника податків відповідно до п. 49.3 ПКУ в один із таких способів:

 • особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
 • надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
 • засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Нагадаємо, що через війну податківці у 2023 році радили подавати звітність саме в електронному вигляді. Ця порада є доцільною й у 2024 році, оскільки воєнний стан триває.

Якщо такої можливості немає, то можна обрати паперовий варіант. Але і тут війна може внести свої корективи. Зокрема, потрібно буде заздалегідь записуватися в чергу на подання, та й не всі ЦОПи нині працюють за графіками.

 

Коли звітують «єдинники» І та ІІ груп?

За п. 296.2 ПКУ платники єдиного податку першої та другої груп подають до ДПС декларацію у строк, установлений для річного звітного періоду. Тобто така декларація подається протягом 60 календарних днів після закінчення звітного періоду.

Тому за 2023 рік «єдинники» І та ІІ груп повинні подати декларацію до 29 лютого 2024 року включно.

 

Штрафи за неподання або несвоєчасне подання декларації

За відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок під час воєнного стану він звільняється від відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. 

Це стосується, зокрема, й дотримання термінів сплати податків і зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ПКУ.

Тож тих, хто не може відзвітувати через війну, не штрафуватимуть. Звісно, якщо воєнний стан після 14 лютого 2024 року буде продовжено. І якщо платник повідомляє про відсутність можливості подання декларації. 

Але нагадаємо і про діючі види штрафів за неподання звітності. Неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до п. 49.2 ПКУ) або несвоєчасне подання платником податків декларації тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. А за ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, – в розмірі 1020 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Такі розміри штрафів передбачені п. 120.1 ПКУ.

Такі фінштрафи застосовуватимуть до тих, хто можливість подати декларацію мав (або така можливість відновилася), але не виконав свій обов’язок. 

А ще є й адмінштраф. Неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо ЄСВ тягнуть за собою накладення штрафу на ФОПа або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від 30 до 40 н.м.д.г. (від 510 грн до 680 грн). Це передбачає ст. 165-1 КпАП. Але на час війни ФОПів від нього звільнено 

 

Якщо доходу у 2023 році не було, чи обов’язково подавати декларацію?

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої – третьої груп, крім тих, які звільняються від обов’язку сплачувати єдиний внесок за себе, за умови, що вони отримують пенсію за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, незалежно від того, отримували вони дохід протягом звітного року чи ні, подають Декларацію разом із додатком 1 за звітний рік. Такий висновок зробили податківці ще влітку 2021 року. Про це ми писали тут https://news.dtkt.ua/simple/individual-single-tax/70302

 

Призначення пенсії протягом року

Декларація, у складі якої формується додаток 1 з типом форми «призначення пенсії», подається у разі призначення пенсії протягом року за період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дати формування заяви на призначення пенсії.

При цьому подання у складі Декларації з типом «Звітна» як «Довідково» додатка 1 з типом форми «призначення пенсії» не звільняє платника єдиного внеску від обов’язку подання за звітний період (календарний рік) до ДПС у складі Декларації додатка 1 з типом «Звітна». 

 

Як складати декларацію?

Якщо будь-який рядок декларації не заповнюється у зв’язку з відсутністю даних (суми), то в ньому робиться прокреслення.

Декларація, у тому числі в електронній формі, заповнюється українською мовою.

Фізособи–«єдинники» заповнюють декларацію, використовуючи дані з обраної ними форми обліку доходів. Декларацію підписує сам підприємець або його представник за довіреністю.

Початок декларації для будь-якого підприємця є аналогічним – він передбачає наведення персональної інформації та відомостей про те, за який звітний період подається декларація. 

Розділ «Загальна інформація»:

Рядок 01 – вказується тип Декларації «Звітна»;

Рядок 02 – вказується податковий (звітний період) «Рік» та «2023»;

Рядок 03 – заповнюється тільки у разі подання уточнюючої податкової Декларації; 

Рядок 04 – вказується контролюючий орган, до якого подається декларація;

Рядок 05 – вказується прізвище, ім’я, по батькові ФОПа;

Рядок 06 – вказується податкова адреса (місце проживання) ФОПа, електронна адреса та телефон (зазначимо, що ці два реквізити не є обов’язковими);

Рядок 07 – вказується реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта.

Розділ І «Загальні показники підприємницької діяльності»

Рядок 09 – вказується найбільша чисельність працівників. Але з цієї кількості виключають працівників, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами, а також для догляду за дитиною до досягнення нею 3 і 6 років, та працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Рядок 10 – вказують види підприємницької діяльності, які здійснювались ФОПом у звітному періоді. Зазначається «Код згідно з КВЕД» та «Назва згідно з КВЕД». У цьому рядку потрібно фіксувати всі види КВЕДів, за якими здійснювалася діяльність у 2023 році. Зокрема, у разі подання звітності в електронному вигляді потрібно буде додати необхідну кількість рядків для зазначення всіх видів діяльності.

А далі йдуть показники отриманих доходів та самого єдиного податку. І ось вони відображаються кожною групою «єдинників» окремо. 

Платники єдиного податку І – ІІ груп у декларації відображають обсяг отриманого доходу та щомісячні авансові внески, визначені та сплачені за п. 295.1 ПКУ. Для цього для І групи передбачено заповнення розділу ІІ декларації, а для ІІ групи – розділу ІІІ декларації.   

При цьому сума доходу відображається цілком за звітний період (у цьому випадку – рік), а суми авансових платежів наводяться з поділом за кварталами звітного року.

Зауважимо, що з 1 серпня 2023 року було скасовано пільги для фізосіб – «єдинників» І та ІІ груп. За Законом №3219 починаючи з серпня 2023 року вони знову сплачують авансові внески з ЄП (за винятком ФОПів з ТОТ). Докладніше про це – тут

Але такі ФОПи І та ІІ груп, які не сплачували єдиний податок за воєнні періоди, в декларації платника єдиного податку (у разі виникнення обов'язку щодо подання декларації) відображають відсутність щомісячних авансових внесків єдиного податку за відповідний податковий звітний період з січня по липень включно. Тобто не заповнюється інформація щодо таких періодів, в яких не сплачувались авансові внески з єдиного податку.

Річний дохід відображається двома рядками, залежно від ставки єдиного податку, який до нього застосовується (діюча фіксована ставка відповідної групи або 15%). Усі види доходів, до яких «єдинники» І – ІІ груп повинні застосовувати ставку ЄП 15%, наведено в п. 293.4 ПКУ.

 Заповнення рядків щодо авансових внесків у 2023 році 

Податківці у підкатегорії ЗІР зауважили, що у графах «І квартал», «ІІ квартал», «ІІІ квартал» і «IV квартал» розділів ІІ або ІІІ річної декларації за 2023 рік не зазначається інформація в частині показників щомісячних авансових внесків з єдиного податку (у разі подання Декларації на паперових носіях графи прокреслюються, в електронному вигляді – не заповнюються).

При цьому платники єдиного податку першої і другої груп, які сплачували єдиний податок (не скористалися правом не сплачувати єдиний податок), та ті, яким необхідно було сплачувати авансові внески з єдиного податку, але не сплачували їх, зобов’язані відобразити суми таких сплачених/несплачених авансових внесків у графах «І квартал», «ІІ квартал», «ІІІ квартал» і «IV квартал» розділів ІІ або ІІІ річної Декларації за 2023 рік.

 Розділ ІІ та ІІІ

Вказуються поквартально сплачені щомісячні авансові внески платниками єдиного податку першої групи. 

Якщо ФОП не сплачував з січня й до липня включно 2023 року авансовий внесок, то він відповідні графи за І та ІІ квартал залишає порожніми, а за ІІІ квартал зазначає суму за серпень та вересень, а за ІV квартал – суму за всі три місяці. 

Оскільки за один місяць 2023 року ФОП І групи мав сплатити ЄП в сумі 268,40 грн, за квартал сума ЄП становила 805,20 грн – саме цей показник і потрібно зазначити щодо кожного кварталу, у якому ЄП було сплачено за цілий квартал, рядка «Щомісячні авансові внески, грн, коп.» розділу ІІ. 

Далі у рядку 01 вказується обсяг доходу, отриманого фізособою-«єдинником» І групи за звітний період 2023 року (у грн з коп.). Це той дохід, з якого «єдинник» сплачував податок у фіксованому розмірі. Якщо ж він отримував доходи, наведені в п. 293.4 ПКУ, то загальну їх суму слід зазначити у рядку 02. 

Якщо ФОП ІІ групи не сплачував з січня й до липня включно 2023 року авансовий внесок, то він відповідні графи за І та ІІ квартал залишає порожніми, а за ІІІ квартал зазначає суму за серпень та вересень і за ІV квартал – суму за всі три місяці. 

При цьому за місяць сума ЄП становить 1340,00 грн, а за цілий квартал – 1340,00 грн х 3 = 4020 грн відповідно. 

Суму отриманих у 2023 році доходів слід відображати у рядках 03 та 04.

Зверніть увагу! Чинна форма декларації не передбачає рядків для відображення в ній неоподаткованих єдиним податком доходів підприємця.

Тож хоча затвердженого Мінфіном порядку складання декларації з єдиного податку не існує, наразі слід дотримуватися правила: в декларації показуємо лише ті суми доходу, з яких сплачується єдиний податок.

Заповнення розділу V «Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку» є однаковим для І, ІІ груп.

«Єдинники» І та ІІ груп тільки вказують у ньому у рядку 08 загальну суму доходу за звітний 2023 рік. Тобто до цього рядка переноситься сума доходу, зазначена у рядку 01 розділу ІІ, рядку 03 розділу ІІІ декларації відповідно.

 

Відображення в декларації доходів за ставкою 15%

І група «єдинників» такі доходи має відобразити в рядку 02 розділу ІІ, ІІ група «єдинників» – у рядку 04 розділу ІІІ. Ці суми доходів також відображаються у розділі V у рядку 08.

Суму нарахованого єдиного податку за ставкою 15% потрібно зазначити у рядках 09 та 12 розділу V.

Інформація щодо ЄСВ. Зауважимо, що за підсумками 2023 року слід заповнити ще рядок 21. У ньому потрібно зазначити загальну суму ЄСВ, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду. Тобто сюди переноситься сума з рядка «Усього» графи 4 розділу 9 додатка 1.

При цьому податківці вже вказували, що нарахування суми ЄСВ за даними звітного періоду в інтегрованій картці платника здійснюються на підставі показників додатка 1. Тому у разі невідображення суми єдиного внеску у рядку 21 Декларації, але за наявності поданого правильно складеного додатка 1 подавати уточнюючу Декларацію не потрібно. 

 

Коли треба сплатити декларований єдиний податок?

«Єдинники» І – ІІ груп мають власні строки сплати податку (авансовими внесками), тому подання декларації і сплата єдиного податку для них не пов’язані між собою.

Але за п. 295.7 ПКУ єдиний податок, нарахований за перевищення граничної суми (обсягу) доходу (який встановлений для певної групи п. 291.1 ПКУ), сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

 

Коли додаток 1 до декларації не подається?

Фізособи-«єдинники» I – III груп, які мають основне місце роботи та за яких роботодавцем сплачено ЄСВ у розмірі, не меншому від мінімального страхового внеску за всі календарні місяці звітного періоду, додаток 1 до Декларації не заповнюють та не подають. Про це ми писали тут.

Також додаток 1 не подають пенсіонери та особи з інвалідністю. Але у разі самостійного (навіть помилкового і зайвого!) визначення для себе бази нарахування єдиного внеску такі особи подають додаток 1 до Декларації, а значення рядка «Усього» графи 4 розд. 9 відображають у рядку 21 розд. VII Декларації.

Про це ми зазначали тут.

 

Додаток 1 та воєнний стан

Тимчасово, ще з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та ще 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану, ФОПи, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе (п. 9-19 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ). При цьому положення абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ щодо таких періодів для таких осіб не застосовують.

Проте такі особи розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому ЄСВ не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався. Тобто в такому випадку за 2023 рік подати додаток 1 подавати не потрібно.

Якщо платники скористалися воєнної пільгою з ЄСВ, але подали додаток 1 у складі декларації з типом «Звітна» з нульовими показниками, то подавати звітну нову декларацію або уточнюючу без розрахунку ЄСВ не потрібно. Про це ми писали тут.

Проте до платників єдиного внеску, зазначених вище, які обчислять і нарахують єдиний внесок та подадуть до ДПС звітність, що містить інформацію щодо сум нарахованого єдиного внеску, та при цьому не сплатять самостійно визначені зобов’язання, будуть застосовані штрафи. Про це податківці вказували тут.

 

Як заповнити додаток 1 до річної декларації?

Додаток 1 має 4 типи (звітний, звітний новий, уточнюючий і довідковий), і вони наводяться у рядках 01 – 04. Коли ФОП звітує за 2023 рік, він обирає звітний тип. 

Проте в ньому є ще один рядок із типами – це рядок 5, але у ньому проставляють позначку «х» лише у спеціальних випадках, зокрема: 

 • якщо йдеться про ліквідаційну декларацію, то в рядку 5 проставляють позначку «х» у графі «після припинення». При цьому такі платники одночасно проставляють у рядку 6 дату державної реєстрації припинення;
 • позначка у графі «перехід на сплату інших податків і зборів» проставляється підприємцями, які перейшли на загальну систему оподаткування. При цьому такі платники одночасно проставляють позначку у розділі 8 – період перебування на спрощеній системі оподаткування;

Перш ніж перейти до табличної частини додатка 1, не забудьте в інформації про себе вказати код застрахованої особи (рядок 8.1). Для всіх ФОПів-«єдинників» він є однаковим (тому навіщо вони його зазначають у цьому додатку, це велика таємниця): «6» – фізична особа – підприємець на спрощеній системі оподаткування.

У табличній частині наводяться доходи підприємця у розрізі місяців року. Про відповідність даних додатка 1 і даних основної частини декларації у формі нічого не сказано. І це зрозуміло, адже ФОПи-«єдинники» самостійно визначають базу нарахування ЄСВ, і вона ніяк не залежить від суми фактично отриманого ними доходу.

У підкатегорії 107.01.07 «ЗІР» податківці зазначили, що ФОПи – платниками єдиного податку першої – третьої груп, які є платниками ЄСВ, заповнюють розділ 9 додатка 1 у складі річної декларації: 

 • у графі 2 «Самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок з урахуванням максимальної величини» – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається самостійно визначена сума доходу, яка не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, та не більшою від максимальної величини бази нарахування єдиного внеску;
 • у графі 3 «Розмір єдиного внеску» зазначається ставка єдиного внеску 22%;
 • у графі 4 «Сума нарахованого єдиного внеску» відображається сума єдиного внеску, розрахована шляхом множення суми, зазначеної у графі 2, на розмір єдиного внеску в розрізі кожного місяця, зазначений у графі 3.

Усі графи заповнюються в розрізі календарних місяців.

Показники граф 2 та 4 підсумовуються у рядку «Усього».

 

Окремі нюанси заповнення додатка 1 у разі звільнення від сплати ЄСВ

Податківці у підкатегорії 107.01.07 «ЗІР» наводили тільки правила заповнення розд. 9 додатка 1 до декларації для фізосіб-«єдинників» І групи через їхнє звільнення від ЄСВ за січень – травень 2021 року через карантин.

Зокрема, в таких випадках у графах 2 та 4 розд. 9 додатка 1 до декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця в розрізі рядків січень, лютий, березень, квітень, травень звітного 2021 року – треба було проставляти нулі. Тож можна скористатися цим самим алгоритмом у разі несплати ЄСВ через воєнну пільгу. 

ФОПи-працівники, які були звільнені від ЄСВ, але через несплату роботодавцями нарахованого ЄСВ або сплату у розмірі менше мінімального, мали сплачувати його самостійно за відповідні місяці, повинні також заповнити додаток 1.

При цьому за місяці, за які роботодавцем сплачено єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску, у графі 2 розд. 9 додатка 1 в паперовому вигляді проставляються прочерки, в електронному варіанті – поля залишаються незаповненими. Про це ми писали тут.

 

Коли подавати додаток 2 щодо МПЗ

У складі декларації рік додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» подається платниками єдиного податку у разі наявності у них земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножать, пасовищ та перелогів), які:

 • належать їм на праві власності та/або користування (оренда, суборенда, емфітевзис, постійне користуванням) та використовуються для провадження господарської діяльності;
 • належать головам сімейних фермерських господарств і членам таких сімейних фермерських господарств на праві власності та/або користування та використовуються такими сімейними фермерськими господарствами.

Докладніше про розрахунок МПЗ читайте тут і тут

 

Як виправити дані після звітування з ЄСВ за 2023 рік?

Платник ЄСВ може виправити показники сум нарахованого доходу та сум нарахованого єдиного внеску у разі виправлення самостійно виявлених помилок, за податкові періоди починаючи з 2021 року, шляхом подання додатка 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток 1) з типом форми «Уточнююча». Але додаток не вийде подати без самої декларації з таким самим типом.

При цьому в Додатку 1 обов’язково заповнюються всі рядки та колонки розд. 9 «Визначення сум нарахованого єдиного внеску», де вказуються правильні показники з урахуванням виявлених помилок, за період, визначений у графі 8 «Період перебування фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування».

Для визначення уточнених зобов’язань зі сплати єдиного внеску заповнюється розд. 10 «Визначення зобов’язань із сплати єдиного внеску у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок» Додатка 1, в якому:

 • у рядку 1 вказується сума єдиного внеску, яка підлягала перерахуванню на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду, в якому виявлена помилка, яка переноситься з рядка «Усього» графи 4 розд. 9 раніше поданого Додатка 1, що уточнюється;
 • у рядку 2 – уточнена сума нарахованого єдиного внеску за звітний (податковий) період, у якому виявлено помилку – вказується значення рядка «Усього» графи 4 розд. 9;
 • у рядку 3 – сума збільшення суми єдиного внеску, яка підлягала перерахуванню на небюджетні рахунки, яка розраховується за формулою: рядок 2 розд. 10 - рядок 1 розд. 10 (заповнюється у разі якщо рядок 2 > рядка 1);
 • у рядку 4 – сума зменшення суми єдиного внеску, яка підлягала перерахуванню на небюджетні рахунки, яка розраховується за формулою: рядок 2 розд. 10 - рядок 1 розд. 10 (заповнюється у разі якщо рядок 2 < рядка 1);
 • у рядку 5 – сума пені, самостійно нарахована платником відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»