• Посилання скопійовано

Як звітувати з екоподатку за викиди двоокису: розʼяснення від ДПС

Оскільки екоподаток у частині викидів справляється окремо за викиди двоокису, який зараховується до спецфонду Держбюджету, то слід звернути увагу на обов’язковість заповнення двох окремих додатків 1 до декларації

Як звітувати з екоподатку за викиди двоокису: розʼяснення від ДПС

ДПС у Черкаській області розповідає, що екологічний податок – загальнодержавний обов’язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів:

 • викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (далі – Викиди),
 • скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти (далі – Скиди),
 • розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання) (далі – Розміщення),
 • фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками (далі – Тимчасове зберігання), фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року (далі – Утворення) (пп. 14.1.57 ПКУ).

Платники Податку – суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються (пп. 240.1 ПКУ):

 • Викиди (КБК 19010100 та 19011000 (викиди двоокису вуглецю (далі – Викиди Двоокису)));
 • Скиди (КБК 19010200);
 • Розміщення (КБК 19010300);
 • Утворення (КБК 190010400);
 • Тимчасове зберігання (КБК 19010400).

Кодексом передбачено, що у разі якщо платник Податку з початку року не планує здійснення Викидів, Скидів, Розміщення, Утворення протягом звітного року, то такий платник Податку повинен повідомити про це відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення та скласти заяву про відсутність у нього у звітному році об’єкта обчислення Податку (п. 250.9 ПКУ).

Податкові зобов’язання з Податку за Викиди Двоокису виникають у суб’єктів господарювання, у яких сукупний річний обсяг Викидів Двоокису перевищує 500 тон (п. 240.7 ПКУ).

Податкові зобов’язання з Податку за Скиди, що відбуватимуться у період з 1 січня 2024 року до 31 грудня 2024 року включно, обчислюються за ставкою, що відповідає 90 відсоткам розміру ставки, зазначеної у п. 245.1 і 245.2 цього Кодексу (п. 37 підрозділу 5 «Перехідних положень» ПКУ).

Оскільки Податок у частині Викидів справляється окремо за Викиди Двоокису, який зараховується до спеціального фонду Державного бюджету, то необхідно звернути увагу на обов’язковість заповнення двох окремих додатків 1 до декларації, затвердженої наказом Мінфіну від 17.08.2015 №715, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за №1052/27497 (далі – Декларація).

Форми Декларації та додатків до неї з 2024 року змінено в частині виключення обов’язку нарахування в них пені (наказ Мінфіну від 07.09.2023 №488 «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації екологічного податку», зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 21.09.2023 за №1666/40722).

Таким чином, Платники зобов’язані декларувати податкові зобов’язання з Податку за зміненими формами Декларації та додатків починаючи із звітного періоду IV квартал 2023 року, з дотриманням норми п. 250.2 ПКУ щодо 40-денного періоду подання квартальної звітності та 10-денного періоду виконання зобов’язань після завершення граничного строку подання звітності.

Декларації подаються за:

 • Викиди, Викиди Двоокису, Скиди та Розміщення до підрозділу контролюючого органу за місцем розміщення стаціонарних джерел Викидів, Викидів Двоокису, Скидів; та спеціально відведених для цього місць чи об’єктів Розміщення;
 • Утворення, Тимчасове зберігання - за місцем перебування Платника на податковому обліку у контролюючих органах.

Джерело: ДПС у Черкаській області

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»