Головна Усі новини Праця та соціальний захист ЄСВ, соціальний захист

Отримання виплат від Фонду з ТВП підприємцями у 2016 році: думка Мінсоцполітики

Мінсоцполітики роз'яснило, як здійснюватиметься матеріальне забезпечення виплати лікарняних та декретних фізосіб-підприємців коштом ФСС з ТВП, який розмір доходу потрібно брати для розрахунку лікарняних та які документи слід подавати до Фонду

Як завжди дуже «своєчасно» Мінсоцполітики у листі від 12.03.2016 р. № 72/18/99-16 вирішило роз’яснити, яким чином буде здійснюватися матеріальне забезпечення виплати лікарняних та декретних фізосіб-підприємців незалежно від обраної системи оподаткування коштом ФСС з ТВП. Раніше ми детально розглядали питання щодо наявності права на виплати лікарняних та декретних фізособам-підприємцям від ФСС з ТВП у аналітиці тут>>>

Фахівці міністерства, спираючись на норму ч. 3 ст. 19 Закону № 1105, доводять, що  за умови сплати страхових внесків до ФСС з ТВП згідно з законом фізичні особи - платники ЄСВ мають право на матеріальне забезпечення за соціальні послуги за рахунок коштів Фонду.

У листі детально розглянуто порядок сплати ЄСВ для фізосіб-підприємців. Як відомо, відповідно до ч. 8 ст.9 Закону про ЄСВ для фізичних осіб підприємців визначено спеціальні строки сплати ЄСВ, а саме: 

  • фізособи-підприємці на загальній системі зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року;
  • фізособи – підприємці на спрощеній системі оподаткування  сплачують ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ;
  • фізособи, які займаються професійною діяльністю зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.

При цьому звітним періодом для вищезазначених платників ЄСВ є календарний рік. Тож, мати право на виплати від ФСС можуть тільки підприємці, які своєчасно сплачують за себе ЄСВ. 

Порядок розрахунку лікарняних та декретних

Виходячи із норм Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, фахівці міністерства доводять, що обчислення середньоденного доходу для розрахунку страхових виплат фізичними особами - платниками ЄСВ здійснюється відповідно до пункту 2 та 3 цього Порядку.

Як відомо, якщо протягом 12-ти місяців перед настанням страхового випадку за даними Держреєстру соцстрахування застрахована особа має страховий стаж менше шести місяців, середній дохід визначається для розрахунку:

- допомоги по тимчасовій непрацездатності (крім тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, що пов'язані з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням), оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності - виходячи з нарахованого доходу, з якого сплачуються ЄСВ, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку;

 - допомоги по вагітності та пологах - виходячи з нарахованого доходу, з якого сплачуються ЄСВ, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку.

На сьогодні обчислення страхового стажу для розрахунку страхових виплат повинно здійснюватися за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. При цьому отримання даних робочими органами Фонду з цього реєстру до подання фізичною особою - платником ЄСВ звітності відповідно до законодавства є неможливим.

На підставі цього Мінсоцполітики доводить, що до фізосіб-платників ЄСВ, які у 2015 році не підлягали загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (не були найманими працівниками або застрахованими за цим видом страхування на добровільних засадах), повинно бути застосоване зазначене вище обмеження розміру допомоги.

Для фізосіб - платників єдиного внеску, які у 2015 році мали укладені договори добровільного страхування, розрахунковий період необхідно визначати з урахуванням місяців добровільного страхування. Тож якщо, наприклад, підприємець весь 2015 рік сплачував страхові внески у межах  добровільного страхування, то він має право на виплати за фактичним нарахованим доходом.

За загальним правилом середній дохід для розрахунку допомоги по вагітності та пологах і допомоги по тимчасовій непрацездатності, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів страхувальника обчислюється страхувальниками на підставі відомостей, що включаються до звіту з ЄСВ, що подається до ДФС (п. 32 Порядку). Але, звітують фізособи-підприємці за підсумками звітного року. І от, який розмір доходу у такому випадку слід брати за основу для розрахунку лікарняних таким особам?

На це питання Мінсоцполітики відповіло: «Розрахунок матеріального забезпечення фізичними особами - платниками ЄСВ до закінчення терміну подання звітності з ЄСВ необхідно здійснювати із розміру мінімальної заробітної плати на момент настання страхового випадку.»

Також Мінсоцполітики наголошує, що у разі несплати ЄСВ у строки, визначені Законом № 2464, матеріальне забезпечення, виплачене із розміру мінімальної заробітної плати, підлягатиме поверненню.

Порядок фінансування виплат

Фінансування матеріального забезпечення фізичним особам - платникам ЄСВ пропонується здійснювати на підставі заяви-розрахунку, форма якої затверджена Порядком фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів ФСС з ТВП, затвердженим постановою правління Фонду від 22.12.2010 р. № 26.

При цьому з метою контролю за використанням коштів ФСС з ТВП, таким особам до заяви-розрахунку необхідно додати:

  • довідку з територіального фіскального органу про сплату ЄСВ або копії квитанцій про сплату ЄСВ за розрахунковий період;
  • копію листка непрацездатності.
Автор:
Русанова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / ЄСВ, соціальний захист
Теги:
Єдиний соціальний внесок , Лікарняні , Підприємці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі