• Посилання скопійовано

Чи буде вирішено питання подвійного оподаткування для біженців з України?

За словами Гетманцева, Україна наразі працює з ОЕСР для імплементації загальноєвропейської угоди, яка б внесла автоматичні зміни щодо статусу податкових резидентів

Чи буде вирішено питання подвійного оподаткування для біженців з України?

4 серпня компанії, об’єднані Європейською Бізнес Асоціацією, мали змогу долучитися до презентації та обговорення Плану відновлення України з представниками Національної ради з відновлення України від наслідків війни на чолі з Данилом Гетманцевим. Розповідає ЕВА.

Представлений план складається з секторальних блоків та містить пропозиції реформ, що дозволять відновити, зміцнити державу та сприятимуть модернізації і розвитку України у воєнний та післявоєнний час. На зустрічі нам вдалося обговорити питання економічного, аграрного, та екологічного блоків.

Реалізація плану вже частково розпочата, повідомив пан Гетманцев, а сам документ буде динамічним та за потреби може бути адаптований у відповідь на зміну ситуації. Джерела фінансування залежатимуть, зокрема, від тривалості активних воєнних дій, в цілому ж це можуть бути як зовнішні, так і внутрішні кошти. Водночас представники Нацради вважають озвучену у Лугано суму на відновлення України у 750 млрд доларів цілком реальною, зважаючи на часовий проміжок їх освоєння в 10 років. 

Бізнес також уточнив порядок інституційного забезпечення цього процесу. Відповідно, Нацрада розроблює, доопрацьовує та затверджує пріоритетні реформи та стратегічні ініціативи для відновлення України, однак це дорадчий орган, позбавлений виконавчої функції. Для подальшої реалізації плану буде створена Агенція з відновлення країни від наслідків війни.

Окрім перспектив відновлення, у бізнесу також було чимало практичних питань до представників Нацради, від яких залежить робота компаній сьогодні та у майбутньому. Серед таких питань важлива увага була присвячена новині щодо планів Уряду ввести додатковий 10% імпортний збір з метою подальшої стабілізації гривні та макрофінансової ситуації. У той же час, бізнес, традиційно не підтримує такі ініціативи, оскільки вони сприятимуть подальшому здорожчанню товарів, а також зростанню кількості нелегального імпорту.

Так, вже цього року Україна розраховує залучити 30-40 млрд доларів на підтримку бюджету та першочергові потреби, з них вже вдалося залучити близько 13 млрд. Економічна ситуація в країні лишається напруженою, навіть не зважаючи на те, що витрати бюджету скоротились до трьох категорій: забезпечення армії, соціальні виплати та підготовка до зими. Щомісячні видатки наразі складають близько 200 млрд гривень на місяць, тоді як доходи є вдвічі меншими. При цьому видатки за 7 місяців 2022 року є на 2/3 більшими, ніж за аналогічний період минулого року.

Дефіцит загального фонду бюджету в 8 разів більший за аналогічний період минулого року. За 5 місяців від початку війни доходи бюджету без зовнішнього фінансування покривають тільки 40% видатків, ще близько 50% покриваються за рахунок грантів та займів, і залишок також частково покривається за рахунок монетизації дефіциту.

Зважаючи на це, залучення бізнесу до процесу відновлення та відбудови, а також розвитку оборонного комплексу країни є вкрай важливим. Так, розгортання програм державно-приватного партнерства – це основний принцип розвитку оборонно-промислового комплексу, закладений у Плані. Роль бізнесу у відновленні роботи на деокупованих територіях є також важливою. Для цього, зокрема, для малого бізнесу наразі передбачена низка грантових програм, багато з яких стосується аграрного сектору.

На період війни визначено три пріоритети в аграрній сфері. Перше – це розвиток експортної логістики. Завдяки в тому числі й зусиллям бізнесу навіть без портів вдалося досягти чималих успіхів та збільшити обсяги вивезеної агропродукції з 350 тис тонн в березні до 3 млн тонн в липні. А з серпня до логістичних коридорів додадуться ще й чорноморські порти. Друге – це зберігання врожаю. За підтримки ФАО до України надійде необхідне обладнання для зберігання зерна, що значно допоможе у вирішенні проблем нестачі зерносховищ. Третє – це кредитування та доступ до фінансування для агросфери, над чим українська сторона активно працює разом з партнерами. Післявоєнний розвиток аграрної галузі передбачає розвиток переробки, зростання доданої вартості, розвиток біоенергетики, тваринництва, садівництва і т.д.

Також важливо зауважити, що наскрізним мотивом по усьому Плану відновлення проходить формування українського «зеленого курсу» Green Deal. Навіть у воєнний час держава та бізнес докладатимуть зусиль з забезпечення переходу підприємств на сталу модель розвитку під час повоєнного відновлення. В той же час бізнес наголосив на важливості урахування контексту військового стану та складної економічної ситуації, яка має бути відображена у вигляді достатніх строків для екомодернізації промисловості.

Пан Гетманцев також прокоментував актуальне питання податкового резидентства, яке наразі хвилює багатьох українців за кордоном. Так, Україна наразі працює з ОЕСР для імплементації загальноєвропейської угоди, яка б внесла автоматичні зміни щодо статусу податкових резидентів, очікується, що за кілька тижнів буде відповідний механізм, після чого буде розпочатий діалог з Єврокомісією з цього питання. Інша важлива тема, над якою працює держава – страхування військових ризиків для залучення інвестицій в Україну. За словами пана Гетманцева, такий механізм наразі є доступним, але при цьому дуже дорогий, тому ведуться перемовини з міжнародними страховими організаціями та фінансовими установами, аби здешевити вартість такого страхування.

Ми вдячні пану Гетманцеву та іншим учасникам Національної ради з відновлення України від наслідків війни за діалог з бізнес-спільнотою Асоціації!

***

Читайте також:

Джерело: Європейська Бізнес Асоціація

Рубрика: Суспільство і життя/Суспільство, події

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Суспільство, події»