• Посилання скопійовано

Мінекономіки оприлюднило прогноз відновлення економіки України

Експерти, які припускають закінчення війни у 2024 році, уже в наступному – 2025 році прогнозують зростання реального ВВП у середньому на рівні 5%, а інші експерти мають більш стриману оцінку – зростання на рівні 3,5%

Мінекономіки оприлюднило прогноз відновлення економіки України

ЛІГА:ЗАКОН розповідає, що Міністерство економіки опублікувало сценарії у своєму квітневому консенсус-прогнозі. У прогнозі враховано як припущення експертів, що війна закінчиться у 2024 році, так і припущення, що вона триватиме довше.

Абсолютна більшість експертів вважають, що економіка й далі зростатиме за обома сценаріями. Так, експерти, які припускають закінчення війни у 2024 році, уже в наступному  2025 році прогнозують зростання реального ВВП у середньому на рівні 5%, а інші експерти мають більш стриману оцінку – зростання на рівні 3,5%. Але навіть така оцінка включає в себе великий розбіг значень – від падіння на 1,3% до зростання на 6%.

Для поточного 2024 року консенсусна оцінка порівняно з попередньою дещо погіршилася. Так, за прогнозами експертів зростання ВВП у 2024 році очікується на рівні 3,6% (порівняно з оцінкою 4,2% станом на жовтень 2023 року), що загалом може бути пояснено ефектом більш високої бази 2023 року. Водночас такі оцінки на 2024 рік також зберігають певну варіативність – від 2,1% до 5%.

Широкий діапазон коливань зберігається і за низкою інших показників 2024 року, зокрема відсутня чітка визначеність в експертному середовищі щодо показників в сільському господарстві (від падіння виробництва на 3% до його зростання на 3,4%), імпорту товарів та послуг (від «мінус» 13% до «плюс» 6,7%).

В оцінці інших показників експерти хоч і дають однакові тенденції на поточний рік, але зберігається широкий діапазон коливань. Головними консенсус-меседжами є:

  • вітчизняна економіка критично залежить від обсягів надходжень від міжнародних партнерів, які за прогнозами на середньострокову перспективу поступово зменшуватимуться;
  • на поточний рік експерти розділяють думку, що споживча інфляція буде нижчою, ніж оцінювалася раніше (на рівні 8,5% за рік порівняно з оцінкою 9,1% станом на жовтень 2023 року), але вищою за рівень 2023 року. Стримувати зростання цін у першій половині року в основному буде чинник достатньої пропозиції завдяки ефектам гарних минулорічних врожаїв. Надалі чинником прискорення цін стане вичерпання домінантної дії цього чинника на фоні нижчого врожаю 2024 року, а також перенесення в ціни ефекту млявої девальвації гривні. Наступного року, у разі закінчення війни у 2024 році, інфляція збережеться на рівні 8,2%, а в разі закінчення війни у 2025 році, навпаки, зросте до 9,2%;
  • під час війни дефіцит бюджету залишатиметься високим, ураховуючи потреби держави (переважно оборони та соціального забезпечення), з подальшим його зменшенням на середньострокову перспективу;
  • реалізація відкладеного споживчого попиту після завершення війни та повернення мігрантів до країни буде важливим чинником зростання, проте масштаби повернення лишаються невизначеними;
  • високий рівень безробіття за його широкого діапазону коливань, у тому числі є результатом нестачі інформації щодо стану ринку праці, неврегульованості питань щодо методології обліку окремих категорій населення (врахування військовослужбовців, тимчасово окупованих територій та територій, на яких ведуться (велися) бойові дії).

На 2026 – 2027 роки експерти в основному припускають зростання економіки в рамках програм відновлення та відбудови, що відповідно підвищуватиме роль впливу інвестиційного попиту.

Ураховуючи прогнози експертів, ВВП у 2027 році так і не досягне рівня 2021 року: становить 91% рівня 2021 року для сценарію закінчення війни у 2024 році, та 88% – для сценарію більш тривалої війни.

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН

Рубрика: Суспільство і життя/Економіка

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Економіка»