
У Верховній Раді України зареєстровано законопроект про сімейне підприємництво (реєстр. №13109), який сприятиме відновленню та розвитку економічного і людського потенціалів країни у повоєнний період.
«Законопроєкт про сімейне підприємництво став результатом роботи Робочої групи щодо вдосконалені законодавства в сфері малого та середнього бізнесу, – розповідає ініціатор законопроєкту народний депутат України, голова підкомітету з питань взаємодії держави і бізнесу та інвестицій Ігор Марчук.
Цей законопроєкт визначає правові, економічні, соціальні і організаційні відносини у сфері сімейного підприємництва та спрямований на сприяння зайнятості, упередження трудової міграції, ліквідацію безробіття, забезпечення зростання добробуту громадян та соціально-економічного розвитку України.
Кожен українець – підприємець, кожна українська сім’я – підприємець!
З цього має розпочатися концептуально новий підхід держави до розвитку підприємництва в нашій країні!
Законопроєкт про сімейне підприємництво – це основоположна, серединна частина траєкторії еволюції підприємця, що починається з індивідуальної трудової діяльності самозайнятої особи, продовжується через сімейне підприємництво, і, зрештою, еволюціонує в класичну категорію мікропідприємства за європейськими стандартами.
Сьогодні ми зробили перший крок на цьому вкрай не простому шляху».
Комітет ВРУ не зупинився на змісті законопроєкту. Тож наведемо від себе деякі його деталі.
Загальні положення
1. Сімейне підприємництво є формою зайнятості громадян – членів однієї сім’ї з метою досягнення економічних і соціальних результатів та/або одержання прибутку.
2. Сімейне підприємництво може здійснюватись кількома, але не менше, як двома, членами однієї сім’ї – громадянами України, відповідно до закону.
3. Сімейне підприємництво може провадитись як в статусі юридичної особи – сімейного підприємства, так і в статусі фізичної особи-підприємця – суб’єкта сімейного підприємництва.
Сімейне підприємництво засновується на підставі установчого документа (для сімейного підприємства – статуту, для суб’єкта сімейного підприємництва – договору (декларації) про створення суб’єкта сімейного підприємництва).
Члени суб’єкта сімейного підприємництва
1. Членами суб’єкта сімейного підприємництва можуть бути члени однієї сім’ї першого та другого ступеня споріднення, які досягли 14-річного віку, і, реалізуючи своє право на вільно обрану зайнятість, об’єдналися для спільного провадження сімейного підприємництва та дотримуються положень договору (декларації) про створення суб’єкта сімейного підприємництва.
2. При створенні суб’єкта сімейного підприємництва одним із членів сім’ї інші члени сім’ї можуть стати членами такого суб’єкта після внесення змін до його договору (декларації) про створення суб’єкта сімейного підприємництва.
3. Членами суб’єкта сімейного підприємництва не є особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом).
4. Член одного суб’єкта сімейного підприємництва одночасно не може бути членом іншого аналогічного суб’єкта.
5. Суб’єкти, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», не можуть бути членами суб’єкта сімейного підприємництва.
6. Членом суб’єкта сімейного підприємництва не може бути громадянин, який є засновником юридичної особи та/або є фізичною особою-підприємцем.
7. Для цілей цього Закону членами сім’ї голови суб’єкта сімейного підприємництва першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, її діти, у тому числі усиновлені; другого ступеня споріднення – її брати та сестри, в тому числі двоюрідні, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки, дядьки, тітки, племінники.
Голова суб’єкта сімейного підприємництва
1. Головою суб’єкта сімейного підприємництва є його засновник – фізична особа - підприємець.
2. Голова суб’єкта сімейного підприємництва представляє його перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об’єднаннями відповідно до закону.
3. Голова суб’єкта сімейного підприємництва укладає від його імені угоди та вчиняє інші юридично значущі дії відповідно до законодавства України.
Господарська діяльність суб’єкта сімейного підприємництва
Господарська діяльність суб’єкта сімейного підприємництва не може здійснюватись у сферах:
- оптової торгівлі;
- виробництва, експорту, імпорту, продажу підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
- ресторанного господарства, за умови, що така діяльність провадиться в торговельному об’єкті, в якому одночасно здійснюється торгівля підакцизними товарами (крім роздрібного продажу пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).
Суб’єкт сімейного підприємництва діє на умовах самоокупності. Всі витрати суб’єкт сімейного підприємництва покриває за рахунок власних доходів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Суб’єкт сімейного підприємництва несе відповідальність за своїми зобов’язаннями усім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звернено стягнення.
Спори, що виникають під час виконання договорів, укладених суб’єктом сімейного підприємництва, вирішуються відповідно до закону.