Головна Усі новини Держрегулювання Готівковий обіг та каса

Повернення покупцю безготівкової оплати готівкою: чи можна і як саме?

Податківці розповіли, чи можна повернути кошти покупцям, що були отримані у безготівковій формі, готівкою, та чи потрібно в такому випадку застосовувати РРО

Раніше ДФС роз’яснювала («ЗІР», підкатегорія 109.02): якщо оплата за товар (послуги) здійснювалась у безготівковій формі, то повернення коштів за неотриманий товар (ненадану послугу) здійснюється у безготівковій формі через установу банку.

При цьому податківці нагадували, що  безготівкові розрахунки – це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.

Втім, у іншій консультації в «ЗІР» наводилася вже не така жорстка вимога: якщо розрахунки за товар (послуги) здійснювались у безготівковій формі, то повернення коштів за неотриманий товар (ненадану послугу) здійснюється у безготівковій формі через установу банку або із застосуванням РРО з оформленням відповідного розрахункового документа. При цьому РРО вимагалося у випадку саме альтернативи – у разі готівкової форми розрахунків з покупцем чи застосування банківської платіжної картки (і це вже при поверненні коштів!).

Тепер податківці у консультації від 26.03.2019 р. №1264/6/99-99-14-05-01-15/ІПК нагадали, що відповідно до п. 1 та п. 2 ст. 3 Закону №265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані:

  • проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО;
  • видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Водночас податківці у коментованій ІПК роз’яснили, що у разі отримання оплати за товар (послуги) у безготівковій формі повернення коштів за неотриманий товар (ненадану послугу) здійснюється:

  • у безготівковій формі через установу банку;
  • у готівковій формі чи за допомогою банківської платіжної картки, однак із застосуванням РРО з оформленням відповідного розрахункового документа.

Отже, обидва варіанти повернення коштів за товар є легальними. І РРО потрібен лише у випадку, якщо повертати кошти будемо готівкою або на банківську картку покупцю.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Готівковий обіг та каса
Теги:
РРО , Торгівля , Готівка , Договір

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі: 16

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?