Головна Усі новини Держрегулювання Підприємництво

Змінено правила подання документів у сфері фінмоніторингу

10 травня Кабмін прийняв постанову, яка скасовує необхідність проставлення відбитку печатки на документах під час подачі до органів державної влади, а також скасовує обов’язок дублювання електронних документів на папері

Про це повідомляє прес-служба Мінфіну.

 

У чому суть?

Як відомо, Законом від 23.03.2017 р. №1982-VIII  
скасовано обов’язок використання печаток на документах суб’єктів господарювання та передбачено адміністративну відповідальність посадових осіб державних органів за вимогу у суб’єктів господарювання наявності відбитку печатки на офіційному документі. Про це ми писали тут>>

Крім того, чинне законодавство містить норми, які не відповідають сучасним пріоритетам щодо розвитку електронних комунікацій та є невиправдано обтяжливими для бізнесу. Як наслідок, виникла необхідність аналізу та перегляду законодавства.

Тому Мінфін розробив постанову КМУ від 10.05.2018 р. №343, яка скасовує:

  • вимоги використання печаток суб’єктами господарювання (незалежно від їх наявності) під час надання інформації на запит Держфінмоніторингу;
  • надсилання запитів суб’єктами первинного фінансового до державних органів, державних реєстраторів;
  • ведення реєстру фінансових операцій.

Цією ж постановою скасовується необхідність дублювати на паперовому носії документів, складених в електронній формі.

 

Що це дає?

Постанова направлена на реалізацію політики дерегуляції щодо спрощення ведення господарської діяльності, зокрема, шляхом скасування вимог використання печаток суб’єктів господарювання та необхідності дублювання на паперовому носії документів, складених в електронній формі.

Зазначене призведе до зменшення затрат часу та коштів суб’єктів господарювання та забезпечить розвиток інформаційних ресурсів.

 

Від редакції

З огляду на зміст оприлюдненої постанови, скасування норми щодо  необхідності дублювати на паперовому носії документи, складені в електронній формі, поширюється тільки на порядок подання інформації на запит Державної служби фінансового моніторингу. Це ж стосується й невикористання печатки.

Зверніть увагу! В правила складання первинних документів (Положення №88) та в Положення №148 (стосовно касових документів) змін не вносилося. Про правила ведення касової книги в електронному вигляді читайте ось тут

 

Щодо первинних документів

За п. 2.3 Положення № 88 первинні документи, створені в електронному вигляді, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг. Це ж правило встановлено п. 2 ст. 9 Закону № 996.

До того ж за п. 2.5 Положення № 88 первинний документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Тож за наявності печатки у підприємства при складанні первинних документів нею слід скріплювати підписи. Про всі обов'язкові реквізити первинних документів ми писали тут. 

 

Копії електронних первинних документів

У разі складання та зберігання первинних документів і регістрів бухобліку в електронному вигляді підприємство зобов’язане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також правоохоронних органів та відповідних органів у межах їх повноважень, передбачених законами (п. 6 ст. 9 Закону №996). На підставі цієї норми податківці у своїх роз'ясненнях наголошують на обов'язку платників при перевірках  надавати копії електронних документів на паперових носіях. 

За Законом про електронні документи та електронний документообіг копією документа на папері для електронного документа є візуальне подання електронного документа на папері, яке засвідчене у встановленому порядку. Але наразі цього порядку не затверджено.

Тому копія електронного документа має відповідати оригіналу. І в такому випадку згідно зі ст. 7 Закону про електронні документи  має містити ЕЦП автора. Тобто, по суті, це роздруківка електронного документу із підписами осіб, які його склали, засвідчене печаткою (за наявності). Про це ми писали тут

***

Читайте також:

Джерело
Міністерство фінансів України
Рубрика:
Держрегулювання / Підприємництво
Теги:
Підприємці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 7

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?