Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юрособи у разі зміни засновника: як проводиться?
Вилучено з «Моїх новин»
Обсяг цивільної правоздатності та дієздатності визначається, а повноваження представника перевіряються щодо засновника (учасника), якому належить частка у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) відповідної юридичної особи, та щодо особи, яка набуває таку частку
23.09.20211 648
Посилання скопійовано
Цій статті більше 3-х років. Українське законодавство складне і мінливе, тож на даний момент редакція не гарантує її 100% актуальність. У разі сумнівів скористайтесь пошуком, щоб читати свіжіші статті і консультації, або зверніться за допомогою до нашого ШІ-консультанта.
учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі товариства оплатно або безоплатно іншим учасникам товариства або третім особам.
статутом товариства може бути встановлено, що відчуження частки (частини частки) та надання її в заставу допускається лише за згодою інших учасників.
Відповідне положення може бути внесене до статуту або виключене з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства.
учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі лише в тій частині, в якій вона є оплаченою.
Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (далі – Закон про реєстрацію) у ч. 5 ст. 17 встановлює, що для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв’язку із набуттям/відчуження частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю подається:
документ про сплату адміністративного збору (у розмірі 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб + добуток 0,01 прожиткового мінімуму для працездатних осіб на кількість осіб, яким має надсилатися виписка відповідно до вимог ч. 4 ст. 25 Закону про реєстрацію);
акт приймання-передачі частки (частини частки), справжність підписів на якому засвідчується нотаріально з обов’язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів.
Заявником може бути особа, яка набула частку (частину частки) у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, особа, яка відчужила (передала) її, або уповноважена ними особа (відповідно до вимог ст. 1 Закону про реєстрацію).
Ст. 6 Закону про реєстрацію у ч. 6 встановлює, що під час проведення такої реєстрації державний реєстратор здійснює перевірку цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, перевіряє повноваження представника фізичної або юридичної особи.
Обсяг цивільної правоздатності та дієздатності визначається, а повноваження представника перевіряються щодо засновника (учасника), якому належить частка у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) відповідної юридичної особи, та щодо особи, яка набуває таку частку.
Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності фізичної особи - громадянина України здійснюється шляхом отримання відомостей про таку особу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Перевірка правоздатності та дієздатності фізичної особи - іноземця або особи без громадянства здійснюється на підставі документа, що встановлює його особу і є підставою для перебування в Україні.
Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи, зареєстрованої відповідно до законодавства України, здійснюється шляхом отримання з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про таку особу, у тому числі її установчі документи, та перевірки відповідності реєстраційної дії, яка вчиняється, обсягу її цивільної правоздатності та дієздатності.
Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи - нерезидента здійснюється на підставі витягу з відповідного реєстру, що ведеться країною резидентства такої юридичної особи, оформленого з дотриманням правил легалізації документів для дії за кордоном, та, за необхідності, її установчих документів (їх копій), належним чином легалізованих.
Обсяг цивільної правоздатності та дієздатності визначається, а повноваження представника перевіряються щодо особи, якою набуваються або якій належать майнові (корпоративні) права в юридичній особі.
У разі подання документів для проведення державної реєстрації уповноваженою на те особою встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи: документ, що підтверджує повноваження законного представника особи (наприклад свідоцтво про народження, рішення суду), нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру.
Дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України, перевіряється за допомогою Єдиного реєстру довіреностей.
Користування Державним реєстром актів цивільного стану громадян, Єдиним реєстром довіреностей здійснюється безпосередньо державним реєстратором, який проводить відповідну державну реєстрацію.
Виключні переліки підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації передбачено ст. 27, 28 Закону про реєстрацію, зокрема відмова застосовується, якщо на момент подання заяви про державну реєстрацію змін, пов’язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, що має наслідком ЗМЕНШЕННЯ частки такого засновника (учасника) його внесено до Єдиного реєстру боржників.
Отже, реєстратор перевіряє лише факт наявності особи, яка передає свою частку (частину частки) в Єдиному реєстрі боржників.
Крім того, на виконання вимог ч. 22 ст. 17 Закону про реєстрацію товариство зобов’язано підтримувати інформацію про свого кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності в актуальному стані, оновлювати її та повідомляти державного реєстратора про зміни протягом 30 робочих днів з дня їх виникнення, з поданням підтверджуючих документів.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Зверніть увагу! Матеріали в розділі «Новини», а також коментарі до них можуть містити аналітичні погляди сторонніх експертів та представників державних органів. Редакція докладає зусиль для перевірки достовірності даних, проте думка авторів може не збігатися з позицією редакції.
Оскільки податкове та бухгалтерське законодавство постійно змінюється, ми рекомендуємо використовувати наведену інформацію як довідкову та звертатися за індивідуальною консультацією перед прийняттям фінансових рішень. Редакція здійснює модерацію коментарів відповідно до Редакційної політики сайту.
Власник продукції зобов’язаний вилучити з обігу неякісну та небезпечну продукцію, привести її, при можливості, у відповідність з вимогами відповідних нормативно-правових актів або забезпечити переробку, утилізацію чи знищення такої продукції
Наразі залишається неврегульованим питання правомірності ввезення лікарських засобів, що підпадають під перехідний період, але не містять інформації про імпортера у реєстраційному досьє
При визначенні ціни, за якою суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі здійснюється продаж тютюнових виробів та рідин для е-сигарет, необхідно враховувати 5-відсотковий акцизний податок з реалізації
7 травня 2026 року Держгеокадастр запровадив у Державному земельному кадастрі можливість державної реєстрації земельних ділянок під житловими будинками (крім багатоквартирних) на території бойових дій та ТОТ
Окремо рішенням передбачено внесення змін до попередніх урядових розпоряджень, що дозволить збільшити обсяги виплат за січень та лютий 2026 року. Воно дозволяє підтримати людей, які забезпечують відновлення критичної інфраструктури
Який порядок оподаткування сум, зароблених студентом ПТУ на практиці у 2026 році, якщо за договором 50% коштів перераховується навчальному закладу? Як розраховуються ці 50%, які податки утримуються та чи нараховується ЄСВ?
На підприємство надійшло страхове відшкодування за пошкоджений автомобіль. На який бухгалтерський рахунок слід віднести такі кошти та які проводки застосувати відповідно до чинних норм обліку?
Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального страхового внеску, якщо у квітні мобілізованому працівнику нарахована зарплата менша за мінімальну, та чи виникає такий обов'язок у травні, якщо нарахувань не буде взагалі (тип відсутності «НЗ»)? Також, чи використовується код типу нарахувань «13» у Додатку Д1?
Якщо останній день строку подання Звіту про нарахування, обчислення та сплату внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю припадає на вихідний або святковий день, – останнім днем строку вважається наступний операційний день