• Посилання скопійовано

Виплата компенсації нерезиденту за ремонт пошкодженого товару: які податкові наслідки?

Виплата компенсації за ремонт пошкодженого товару, який був попередньо відвантажений нерезиденту та відремонтований власними силами покупця-нерезидента, розглядається як компенсація послуг та не підлягає оподаткуванню податком на доходи нерезидента та ПДВ

Виплата компенсації нерезиденту за ремонт пошкодженого товару: які податкові наслідки?

Ситуація: Підприємство-резидент експортувало товар покупцю-нерезиденту. Під час приймання товару покупець виявив його пошкодження.

Сторони погодили, що ремонт товару здійснить покупець власними силами, а постачальник відшкодує йому фактичні витрати на проведення такого ремонту.

Підприємство запитало податківців про таке:

  1. Чи підлягає зазначена операція оподаткуванню ПДВ?
  2. Чи існують підстави для утримання податку з доходів нерезидента (податку на репатріацію) при виплаті компенсації витрат на ремонт?

Податківці у листі від 16.10.2025 №1140/2/99-00-21-03-02-02 навели норми пп. 14.1.185, п. 185.1, п. 186.2 ПКУ.

Також у листі нагадано, що при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій платники ПДВ повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку – превалювання сутності над формою, згідно з яким операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (найменування) (ст. 4 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Таким чином, якщо нерезидент надає резиденту – платнику ПДВ послуги, повʼязані з рухомим майном (зокрема, з ремонту рухомого майна, який здійснюється за межами митної території України), то місце постачання таких послуг визначається за межами митної території України та операції з їх постачання не підпадають під обʼєкт оподаткування ПДВ у розумінні п. 185.1 ПКУ.

Отже, ПДВ на таку операцію не нараховується.

Для відповіді щодо оподаткування доходів нерезидентів в такому випадку податківці звернулися до пп. 141.4.1141.4.2 ПКУ та зробили висновок.

А саме: виплата компенсації за ремонт пошкодженого товару, який був попередньо відвантажений нерезиденту та відремонтований власними силами покупця – нерезидента, розглядається як компенсація послуг та не підлягає оподаткуванню податком на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Загальні положення

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Загальні положення»