.jpg)
Федерація роботодавців розповідає, що 14 серпня за ініціативою наших членів, що представляють дві бюджетоутворюючі галузі виробництва (тютюнову та алкогольну) провели робочу нараду, присвячену набранню чинності з 1 січня 2026 року електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах та електронної марки акцизного податку (далі – еАкциз) та супутнім питанням.
Під час обговорення дійшли одностайної думки про те, що Верховній Раді України потрібно терміново ухвалювати Закон про перенесення набрання чинності еАкцизом на 1 січня 2027 року. Передусім через те, що уповноважені державні органи не дотрималась строків поетапного впровадження цієї системи.
З метою реалізації відповідних положень законодавства постановою Уряду від 04.10.2024 №1142 було затверджено рамочну нормативну базу впровадження системи еАкцизу та відповідних кроків на цьому шляху. Зокрема, зазначеною постановою було затверджено проведення у період з 1 березня до 31 грудня 2025 року випробування функціонування програмного забезпечення Електронної системи у тестовому режимі.
Проте відповідальними державними органами і до сьогодні не реалізовано створення цілісної системи, яка б дозволяла користуватись Електронною системою у тестовому режимі.
Таким чином, можна констатувати, що із закінченням майже шести місяців після встановленого строку повноцінне тестування Електронної системи досі не розпочалось.
З урахуванням складності системи та широкого кругу її учасників (виробники, дистрибутори та оптова торгівля, рітейл) існує майже 100-відсотковий ризик технічної неготовності до запровадження еАкцизу з 1 січня 2026 року, що може призвести до неможливості сплати акцизного податку та стати фактором стрімкого зростання ринку нелегальної підакцизної продукції та подальшої тінізації економіки. Втрати Державного бюджету внаслідок зупинки виробництва тільки від недонадходження акцизного податку можуть становити понад 400 млн грн щодня!
Ще однією проблемою є колізія між нормами Податкового та Митного кодексів України, яка зробить фактично неможливим легальний імпорт алкогольних напоїв з 1 січня 2026 р., що завдасть бюджету додаткових втрат.
Згідно з п.м226.11 ст.м226 Податкового кодексу України у редакції, що набирає чинності з 01.01.2026, допускається ввезення алкогольних напоїв на митну територію України з подальшим маркуванням у режимі митного складу.
Водночас зміни до Митного кодексу України, які набрали чинності 19.04.2025, унеможливлюють проведення маркування підакцизної продукції на митному складі, дозволяючи лише обмежений перелік операцій з такими товарами (ч. 7 ст. 73-6 МКУ).
Таким чином, зазначені норми Митного кодексу фактично суперечать п. 226.11 ст. 226 ПКУ, ставлять під загрозу ефективний імпорт алкогольних напоїв, фактично обнуляють інвестиції імпортерів алкогольних напоїв у розвиток акцизних складів, а також роблять неможливим імпорт алкогольних напоїв в умовах запровадження еАкцизу.
За підсумками зустрічі домовилися терміново звернутися до Верховної Ради та Уряду із закликом невідкладно підготувати, розглянути та прийняти законів щодо:
- відтермінування введення в дію відповідних положень законів №3173 та №3817 на період до 01.01.2027;
- внесення змін до Митного кодексу з метою усунення вищезазначеної правової колізії.
***
Читайте також: