
30 липня 2026 року Мінекономіки оприлюднило для обговорення проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо екологічного податку, що справляється за захоронення відходів».
Метою його є врегулювання питань щодо екологічного податку, що справляється за захоронення відходів та розміщення відходів видобувної промисловості шляхом коригування об’єктів, бази та ставок оподаткування.
У разі прийняття Закон набере чинності з 01 січня 2027 року.
Що саме зміниться?
- Пропонується доповнити термінологію ПКУ визначеннями таких термінів:
- відходи видобувної промисловості,
- незабруднений ґрунт,
- розміщення видобувних відходів.
- Змінами до ст. 240 ПКУ передбачається вивести з переліку платників податку за захоронення відходів виключно суб’єктів господарювання, які утримують відходи на об’єктах збирання або на об’єктах оброблення протягом не більше одного року з моменту їх утворення, до передачі суб’єктам господарювання у сфері управління відходами для оброблення.
- Зміни до об’єкту та бази оподаткування (ст. 242 ПКУ), а саме:
- до обсягів та видів захоронених відходів не включати обсягів відходів від руйнувань, які перебувають у місцях тимчасового зберігання відходів від руйнувань;
- до обсягів розміщених видобувних відходів не включати обсяги незабрудненого ґрунту.
- Встановити новий розмір ставок податку залежно від класу відходів та змінивши коефіцієнт до ставок податку залежно від виду відходів.
- Змінами до ст. 249 ПКУ передбачається уточнення п. 249.6, що визначає порядок обчислення податку за захоронення відходів.
- Статтю 250 ПКУ пропонується уточнити в частині зазначення назв дозволів і ліцензії, операцій з відходами.
- Поступове (впродовж семи років) збільшення ставки екологічного податку після скасування чи припинення воєнного стану.
