Головна Усі новини Оподаткування ПДФО

Увага! З 21 липня наберуть чинності закони щодо «нульового декларування»

Закон №1539 передбачає у період з 1 вересня 2021 р. по 1 вересня 2022 р. провести одноразове (спеціальне) добровільне декларування активів фізосіб та сплату збору за підсумками такого декларування. Також підписано Закон про зміни до КпАП, КК та КПК для стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян. Закони №1539 та №1542 опубліковані в "Голосі України" від 20.07.2021 р. №134

16 липня Президент підписав Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету» № 1539-ІХ, ухвалений ВРУ 15 червня 2021 року. Про його прийняття ВРУ ми писали тут

Документ створює стимули для виведення з тіні доходів, прихованих від оподаткування, та сприятиме залученню в економіку України додаткових ресурсів.

Закон визначає особливості проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб, яке відбуватиметься з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року.

Громадяни України матимуть право подати одноразову добровільну декларацію із зазначенням активів, що їм належать, і з яких не були сплачені податки і збори до 1 січня 2021 року. При цьому у добровільній декларації не потрібно буде вказувати інформацію про джерела походження задекларованих активів.

Декларант може вказати серед активів валютні цінності (крім коштів у готівковій формі), цінні папери, рухоме та нерухоме майно, зокрема об'єкти незавершеного будівництва, частки у майні юридичних осіб, які знаходяться в Україні чи за кордоном.

Із задекларованих активів громадянин повинен буде сплатити збір, зокрема 5% щодо валютних цінностей на рахунках у банках в Україні, а також інших активів, що знаходяться (зареєстровані) в Україні; 9% щодо валютних цінностей на рахунках в іноземних фінансових установах, а також з інших активів, що знаходяться за кордоном; 2,5% щодо номінальної вартості державних облігацій України, придбаних декларантом у період з 1 вересня 2021 року до 31 серпня 2022 року.

Якщо громадянин сплатить усі необхідні збори, держава гарантуватиме йому звільнення від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства. Також гарантується нерозголошення державними органами та їхніми посадовими особами відомостей, що містяться в одноразових добровільних деклараціях, без відповідного рішення суду.

Крім того, Глава держави підписав Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України у зв’язку із внесенням змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету» № 1542-ІХ, ухвалений парламентом 15 червня.

Цей закон системно пов’язаний із попереднім (№ 1539-ІХ) і пропонує не вважати умисним ухиленням від сплати податків і зборів, якщо такі діяння пов’язані з придбанням об’єктів, які громадянин вказав у одноразовій добровільній декларації та сплатив узгоджену суму збору декларування, якщо такі діяння вчинені до 2021 року.

Також встановлюється, що не можуть бути використані вищевказані дані на підтвердження винуватості підозрюваного, обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень щодо  ухилення від сплати податків і зборів (передбачених статтями 212, 212-1 Кримінального кодексу України).

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, але не раніше дня набрання чинності законом № 1539-ІХ.

 

Щодо набрання чинності законів

Тексти підписаних законів вже оприлюднено та опубліковано. Закони №1539 (завантажити тут)  та №1542 (завантажити тутопубліковано в "Голосі України" №134 від 20.07.2021 р. 

 Закон №1539 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім окремих пунктів. А саме:

  • підпункту 3 пункту 2 розділу І цього Закону (щодо змін до підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення»);
  • підпункту 4 пункту 2 розділу ІІ цього Закону (щодо змін до підпункту 5 пункту 98 розділу І Закону №1266).

Вони набирають чинності з 1 січня 2022 року.

Закон №1542 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, але не раніше дня набрання чинності Законом №1539.

Тобто з 21 липня почнуть діяти майже всі норми Закону №1539 та Закон №1542.

Увага! Аналіз цих законів також буде проведено в окремій аналітиці.

***

Читайте також: «Нульове» декларування статків фізосіб: аналіз законів від редакції

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело
Прес-служба Президента України
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
ПДФО , Декларація

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 14

Новини по темі

Консультації по темі