• Посилання скопійовано

З 1 січня мінімальна зарплата 6700 грн: які наслідки для бізнесу?

Від розміру мінімальної зарплати залежать не тільки витрати на оплату праці, але й розмір деяких податків, а також штрафи за порушення трудових відносин. Про те, наскільки вони зростуть у 2023 році, читайте у статті

З 1 січня мінімальна зарплата 6700 грн: які наслідки для бізнесу?

Згідно зі Законом про Держбюджет-2023 з 1 січня 2023 року розмір мінімальної зарплати становитиме:

  • у місячному розмірі – 6700 грн;
  • у погодинному розмірі – 40,46 грн.

Про підписання Закону ми писали тут.

Отже, принаймні на початку 2023 року держава не планує піднімати мінімальну заплату і вона залишиться на рівні жовтня 2022 року. Проте порівняно зі січнем 2022 року (тобто, якщо порівнювати початки двох років), мінімальна зарплата буде більшою. На що це вплине? 

Нарахування та оподаткування зарплати (як це буде у січні 2023 року)  ми розглянемо незабаром в окремій статті.

В іншій аналітиці вже проаналізували сплату у 2023 році ЄСВ та єдиного податку самозайнятими особами (підприємцями, фермерами і особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність). 

А зараз розглянемо вплив зростання мінзарплати на решту бізнес-показників.

 

Податок на прибуток

Звісно, на ставку податку на прибуток мінімальна зарплата не впливає. Але від неї залежить окрема податкова різниця, на яку певним платникам податку слід буде відкоригувати визначений фінрезультат.

За пп. 140.5.4 ПКУ слід збільшувати фінрезультат на суму товарів та послуг, придбаних у неприбуткових організацій, внесених до Реєстру, якщо сума вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у таких організацій, сукупно протягом звітного року перевищує 25 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року.

У 2023 році річна вартість цих активів буде становити 167500,00 грн.

 

Туристичний збір

Згідно з пп. 268.3.1 ПКУ ставка туристичного збору встановлюється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно зі законом та перспективним планом формування територій громад, за кожну добу тимчасового розміщення особи у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. 268.5.1 ПКУ, у розмірі:

  • до 0,5% – для внутрішнього туризму;
  • до 5% – для в’їзного туризму 

від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.

Отже, зростання розміру мінімальної зарплати станом на 01.01.2023 р. призведе і до зростання максимального розміру туристичного збору. Максимальний розмір за добу на 1 особу становитиме:

  • до 33,50 грн – для внутрішнього туризму;
  • до 335,00 грн – для в’їзного туризму.

Але, як і раніше, фактичний розмір туристичного збору на територіях кожної громади мають встановити місцеві ради.

 

Податок на нерухомість

Згідно з пп. 266.5.1 ПКУ ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно з законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м. бази оподаткування.

Отже, за 2023 рік потрібно буде сплачувати податок на нерухомість за 1 кв.м. за максимальною ставкою 6700 х 1,5% = 100,50 грн. Але якою точно ця ставка буде на території певної територіальної громади, вирішуватиме місцева рада. 

 

Транспортний податок

За пп. 267.2.1 ПКУ до об'єкта оподаткування належатимуть легкові авто, у яких:

  • від дати випуску минуло не більше ніж 5 років;
  • середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів МЗП, встановленої законом на 1 січня (у 2023 році – це 6700 грн х 375 = 2 512 500 грн).

Нагадуємо, що ця середньоринкова вартість визначається Мінекономіки за методикою, затвердженою КМУ, станом на 1 січня податкового (звітного) року. Дізнатися про неї можна буде за посиланням (коли на цій сторінці з’явиться відповідний Перелік за 2023 рік). 

 

Збір за паркування

За пп. 268-1.3.1 ПКУ ставки збору встановлюються за кожен день провадження діяльності зі забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі до 0,075% мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року.

Таким чином, у 2023 році максимальний розмір ставки цього збору за 1 кв.м. буде становити 6700 х 0,075% = 5,03 грн.

 

Мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства

За новим Законом про АТ мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства становить 200 мінімальних зарплат, виходячи зі ставки мінімальної заробітної плати, що діє на момент створення (реєстрації) акціонерного товариства.

Тож під час дії мінімальної зарплати у розмірі 6700 грн мінімальний розмір статутного капіталу для АТ буде становити 1 340 000  грн.

 

Штрафи за порушення законодавства з праці

Про те, що фінансова відповідальність роботодавців за порушення трудового законодавства встановлена у вигляді штрафів, розмір яких прив'язаний до розміру місячної мінімальної зарплати, ми зазначали e своїх новинах та статтях доволі часто.

Це встановлює ст. 265 КЗпП. І ось який розмір ці штрафи мають ще з жовтня 2022 року (і будуть актуальними на початку 2023 року):  

Вид порушення

Розміри штрафів з 1 січня 2023 року

Неоформлені працівники та зарплата у «конвертах»

10 мінзарплат (67 000 грн) за перше порушення, а для «єдинників» І-ІІІ груп – попередження;

30 мінзарплат (201 000 грн) за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення – за повторне протягом двох років з дня виявлення порушення

Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні

3 мінзарплати (20 100 грн)

Недопущення до проведення перевірки з питань виявлення неоформлених працівників та зарплати «у конвертах»

16 мінзарплат (107 200 грн)

Порушення строків виплати зарплати

3 мінзарплати (20 100 грн)

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці

2 мінзарплати (13 400 грн) за кожного працівника

Недотримання гарантій та пільг мобілізованим працівникам та строковикам

4 мінзарплати (26 800 грн) за кожного працівника.

А до роботодавців-«єдинників» І-ІІІ групи застосовуватиметься лише попередження.

Інші порушення трудового законодавства

1 мінзарплата за кожне порушення (6 700 грн);

2 мінзарплати (13 400 грн) за повторне порушення протягом року з дня виявлення порушення

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Автоматизація»