• Посилання скопійовано

Статистичну та фінзвітність знову всім треба подавати до Держстату: підписано закон

Законом №4505 внесено зміни до Закону №2115 про захист інтересів СГ подання звітності та інших документів у період війни. За ними ФОПи, підприємства, установи та організації знову мають звітувати до органів статистики – дія «воєнної» пільги закінчилася

Статистичну та фінзвітність знову всім треба подавати до Держстату: підписано закон

Що саме Законом №2115 було прописано?

Нагадаємо, що за п. 1 Закону №2115 надано можливості:

  • фізичним особам,
  • фізичним особам – підприємцям,
  • юридичним особам

подати:

  • облікові,
  • фінансові,
  • бухгалтерські,
  • розрахункові,
  • аудиторські звіти

та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства, в документальній та (або) в електронній формі, через 90 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи.

Ці пільгові строки звітування діяли як для ФОПів, так і для юросіб, хоча вони не поширювалися на обов'язок подавати звітність до ДПС!

Завдяки цій нормі передбачалося, що у період дії воєнного стану, а також протягом трьох місяців після його завершення, не застосовується адміністративна та (або) кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та (або) документів, до фізичних осіб, фізичних осіб – підприємців, юридичних осіб.

Але тепер ці правила змінюються. Про це повідомляв й Держстат.

Повернення обовʼязку щодо звітування до Держстату з дня набрання чинності Закону №4505

Закон №4505, який підписано Президентом 3 липня 2025 року, вносить зміни до пп. 13 п. 1.

За ним дія пп. 1-4 п. 1 Закону №2115 не поширюється на подання статистичної та фінансової звітності до органів державної статистики та інших виробників офіційної статистики, а також на перевірку своєчасності та повноти її подання.

Тобто, обовʼязок подання статистичної та фінансової звітності повернеться з дня, наступного за днем опублікування Закону №4505, про що ми повідомимо окремо.

 

Нагадаємо: статистичну звітність можуть подавати і ФОПи!

Згідно ст. 5 Закону «Про офіційну статистику» респондентами – тобто, особами, які підлягають статистичному спостереженню у встановленому законодавством порядку, є, зокрема, і фізичні особи-підприємці.

Звісно, видів статзвітності, яку треба подавати ФОПам, значно менше, ніж для юросіб, але вона існує.

Деякі види статзвітності передбачені виключно для ФОПів – наприклад, форми державного статистичного спостереження №51-вант (які подаються 2 рази на рік) «Обстеження фізичної особи – підприємця, що здійснює вантажні автомобільні перевезення на комерційній основі» та №51-пас (2 рази на рік) «Обстеження фізичної особи – підприємця, що здійснює пасажирські автоперевезення на маршруті». Діючі форми цих звітів затверджено наказом Дерстату від 09.04.2024 №105.

Інші звіти подають і юрособи, і ФОПи. Наприклад, «Звіт про виробництво промислової продукції за видами» (форма №1-П (місячна)), який затверджений наказом Держстату від 08.04.2024 №94, передбачає окремі форми для звіту для юросіб і для ФОПів. 

Нагадаємо, що на сайті Держстату можна безоплатно подавати статистичну звітність в електронному вигляді через «Кабінет респондента». Там же можна дізнатись і про те, яку статистичну звітність треба подавати. Тобто, якщо ви ФОП і бажаєте дізнатись, чи треба вам подавати статистичну звітність, найшвидший шлях це зробити – зареєструватись на сайті Держстату і перевірити, до якого державного статистичного обстеження вас включили.

 

Якщо на дату набрання чинності Законом №4505 залишилась неподаною статистична та фінансова звітність до органів статистики

За новою редакцією норми особи, які підлягають статистичному спостереженню, у встановленому законодавством порядку протягом трьох місяців з дня набрання чинності Законом №4505 зобов’язані подати до органів державної статистики та інших виробників офіційної статистики неподану статистичну та фінансову звітність за весь період неподання відповідно до Закону №2115.

При поданні фінансової звітності та статзвітів за минулі періоди важливо використовувати правильні коди форм. Їх можна переглянути в Переліках форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які можуть подаватись респондентами в електронному вигляді.

Зокрема:

  • на 2022-2023 роки дивіться тут.
  • на 2024-2025 роки – тут.

 

Розмір штрафу за неподання звітності до органів статистики

Згідно ст. 186-3 КУпАП неподання органам державної статистики даних для проведення державних статистичних спостережень або подання їх недостовірними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб та громадян – суб'єктів підприємницької діяльності – від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто, від 170 до 255 грн.

А якщо вас оштрафують повторно протягом року після накладення першого адміністративного штрафу за такі порушення, – буде штраф на посадових осіб та громадян – суб'єктів підприємницької діяльності – від 15 до 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто, вже від 255 до 425 грн.

 

Право не подавати звітність до ДПС залишається, але тільки для тих, хто не має можливості її подавати!

Наразі платників податків, які не мають такої можливості, звільнено від відповідальності, передбаченої ПКУ, за умови виконання ними податкових обов’язків протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану або протягом 60 к. дн. з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей (пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Але тим, хто бажає скористатися такою пільгою, треба подати до ДПС заяву разом з документами, що підтверджують неможливість виконання податкових обов'язків. Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у пп. 69.1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ та перелік підтвердних документів встановлено наказом Мінфіну від 29.07.2022 №225.

Ці норми не змінюються, вони залишаються чинними!

Календарі для подання статзвітів та фінзвітності на 2022-2025 роки:

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»