• Посилання скопійовано

До 20 червня слід надати до ТЦК дані про автотранспорт

Кому із суб’єктів господарювання потрібно повідомляти ТЦК про наявний у них автотранспорт, а кому цього не треба робити? Чи чекати штрафів за неповідомлення?

До 20 червня слід надати до ТЦК дані про автотранспорт

Нагадаємо, що з вересня 2022 року у МВС з’явився новий обов’язок. Воно щокварталу має подавати до ТЦК СП відомості про реєстрацію, переобладнання та зняття з обліку транспорту підприємств, які можуть бути мобілізовані.

Водночас обов’язок підприємств подавати аналогічну інформацію про свій автотранспорт до ТЦК СП працює й далі. 

Отже, джерел інформації – два, а завдяки інформації від МВС ТЦК СП зможе звіряти подані бізнесом дані. 

Але з 18 травня 2024 року до цього обов’язку було внесено зміни.

Так, з цієї дати військово-транспортний обов'язок для потреб ЗСУ стосуватиметься також водних транспортних засобів й іншої техніки та поширюватиметься на всіх юросіб та окремих фізосіб.

Залучення транспортних засобів під час мобілізації здійснюється ТЦК, центральним управлінням або регіональними органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів України на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, що оформлюються відповідними розпорядженнями.

Про це повідомив речник Міністерства оборони України, старший лейтенант Дмитро Лазуткін у хроніці тижня від МОУ.

«Військово-транспортний обов’язок встановлюється з метою задоволення потреб Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період транспортними засобами, у тому числі водними та технікою. Це також можуть бути трактори, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні машини, сільськогосподарська техніка», – розповів він.

Приймання-передача транспортних засобів, залучених під час мобілізації, та їх повернення після оголошення демобілізації здійснюються на підставі актів приймання-передачі, в яких зазначаються відомості про власників, технічний стан, залишкову (балансову) вартість та інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортні засоби.

Повернення транспортних засобів власнику здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації.

 

Чим затверджено обов’язок подання інформації для бізнесу?

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону про мобілізацію порядок виконання військово-транспортного обов'язку визначається Кабінетом Міністрів України. На виконання цієї норми Кабміном було затверджено Положення №1921.

Зверніть увагу: дія Положення №1921 поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, а також громадян – власників транспортних засобів! 

За п. 7 Положення №1921 військово-транспортний обов'язок виконується:

  • в мирний час – шляхом проведення заходів, пов'язаних з військовим обліком транспортних засобів і техніки та завчасним забезпеченням їх мобілізаційної готовності відповідно до визначених завдань;
  • в особливий період – шляхом передачі підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами транспортних засобів і техніки для задоволення потреб військових формувань відповідно до визначених завдань.

Правила та строки подання інформації затверджено п. 15 Положення №1921. Зокрема, в ньому вказано, що керівники підприємств подають ТЦК щороку до 20 червня та 20 грудня інформацію про:

  • наявність транспортних засобів і техніки,
  • їх технічний стан,
  • а також про громадян, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці. 

Форму відповідної відомості затверджено як додаток 1 до Положення №1921 (див. зразок).

Поки що змін до Порядку №1921 не було внесено, тож ані форма звіту, ані норми Порядку не змінилися. Але підприємствам аграрної сфери доведеться подавати звіт і щодо наявної сільгосптехніки, бо обов’язок вже діє за Законом.

 

Про які зміни щодо поданих даних слід інформувати?

У разі зміни даних підприємства або статусу транспорту слід повідомити про це ТЦК СП. Такий обов'язок встановлено п. 16 Положення №1921.

За ним керівники підприємств, транспортні засоби і техніка яких призначені для задоволення потреб військових формувань на особливий період, зобов'язані у семиденний строк повідомити ТЦК СП про:

  • зміну найменування підприємства або форми власності;
  • відправку транспортних засобів і техніки до інших регіонів або за межі території України на тривалий час;
  • передачу права власності на транспортні засоби і техніку іншим юридичним особам або громадянам у довгострокову оренду (лізинг);
  • початок застави транспортного засобу або техніки;
  • інші випадки, коли унеможливлюється передача транспортних засобів і техніки військовим формуванням.

Також за п. 17 Положення №1921 у разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), ліквідації або банкрутства підприємства, транспортні засоби і техніка яких призначені для задоволення потреб військових формувань на особливий період, повідомляють про це ТЦК СП. 

У такому разі слід подати пропозиції щодо покладення завдання з підготовки та передачі транспортних засобів і техніки військовим формуванням на правонаступників або на інші підприємства, установи та організації, які розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

 

Хто не подає інформацію?

По-перше, Положення №1921 не поширюється на фізосіб-підприємців. Тому вони не надають інформацію про автотранспорт та техніку.

По-друге, якщо на дату подання інформації підприємство не має власних транспортних засобів, то подавати інформацію не потрібно. Якщо ж наступного року їх буде придбано та вони обліковуватимуться на балансі, то ось тоді таку інформацію потрібно буде і подати.

Такий порядок подання випливає з роз'яснення Міноборони від 24.05.2016 №322/2/2836. У ньому було зазначено, що норма щодо подання інформації поширюється на всі підприємства, незалежно від форми власності, за наявності на обліку на цих підприємствах транспортних засобів і техніки або змін у їх якісному чи кількісному стані.

 

Повідомлення – це звітність чи листування?

Вимога щодо подання відомостей про наявність транспортних засобів і техніки, їх технічний стан та водіїв має статус інформування ТЦК СП, а не звітування.

Тож подання відомостей про наявні транспортні засоби не належить до звітування.

Але це не звільняє від адмінвідповідальності за неподання таких даних.

 

Штраф за неподання інформації

За п. 5 Положення №1921 посадові особи та громадяни несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання військово-транспортного обов'язку відповідно до закону.

Тож на керівників юросіб, які мали подати таку інформацію, але не зробили цього вчасно, чекатиме адмінштраф за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП). 

І з 19 травня 2024 року в особливий період розмір такого адмінштрафу для посадових осіб підприємств вже становить від 2000 до 3500 н.м.д.г. (від 34000 до 59500 грн).

 

Інші наслідки у разі ненадання інформації

Відповідно до п. 11 Положення №1921 для державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів у територіальних органах з надання сервісних послуг МВС (крім транспортних засобів, власниками яких є громадяни), крім документів, необхідних для реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку, представником підприємства, установи чи організації, транспортні засоби яких підлягають реєстрації (перереєстрації), зняттю з обліку, подається довідка, форма якої визначається Міноборони, з відміткою керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки про постановку транспортного засобу на військовий облік або зняття з такого обліку.

Тож у разі неподання інформації військкоматам можуть виникнути проблеми під час державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»