• Посилання скопійовано

ДПС видалила ЗІР щодо подання єдиної звітності ФОПами при нарахуванні доходів ФОПам (проте думку не змінила)

У ЗІР питання щодо необхідності подання єдиної звітності ФОПами при нарахуванні доходів іншим ФОПам переведено у нечинне від 24.02.2025. А 25 лютого у ЗІР зʼявилося нове. В ньому вже не йдеться про нарахування ФОПом доходів іншим ФОПам, а от у листі - так

ДПС видалила ЗІР щодо подання єдиної звітності ФОПами при нарахуванні доходів ФОПам (проте думку не змінила)

Ми вже писали, що єдину звітність з ЄСВ, ПДФО та ВЗ подають насамперед податкові агенти. Це не звітність, яку ФОПи подають за себе, про власні доходи. Це звітність, у якій зазначаються доходи, нараховані/виплачені іншим фізособам!

Тобто якщо ФОП нараховує та виплачує доходи іншим фізособам (навіть іншим ФОПам), він як податковий агент мав би показати це в єдиній звітності.

І якщо ФОП не має працівників, але виплачує будь-які доходи фізособам, він має подавати щомісячну єдину звітність з наведенням у ній відповідних сум доходів у додатку 4ДФ.

Окреме запитання, яке виникає у читачів, це чи зазначати у додатку 4ДФ нарахування доходів ФОПом іншим ФОПам.

За сталою позицією ДПС, всі доходи, які нараховано ФОПам, мають бути зазначені у додатку 4ДФ. Незважаючи на те, що такі доходи не оподатковуються податковим агентом і відображаються не тільки у 4ДФ, а й у власній звітності ФОПів, які отримали ці доходи.

Наприклад, таку позицію викладено в листі ДПС від 19.03.2015 №625/2/99-99-17-02-02-10, який на сьогодні є чинним та міститься у ЗІР

Але от у ЗІР це питання вже переведене у нечинне від 24.02.2025.

А 25 лютого у ЗІР зʼявилося нове щодо подання єдиної звітності ФОПом. Проте в ньому вже не йдеться про випадки нарахування ФОПом іншим ФОПам доходів. 

А зазначається тільки про випадки звітування у разі нарахування доходів фізособам. 

З цього можна зробити висновок, що ДПС могла змінити свою думку щодо зазначення під ознакою 157 доходів ФОПів у додатку 4ДФ до єдиної звітності. 

Але ДПС не змінила своєї позиції. Наразі зʼявився лист ДПС, в ньому, на жаль, зроблено такий висновок: податковий агент у разі нарахування (виплати) доходів на користь ФОПів зобов’заний подавати ДПС Розрахунок, незалежно від того, що Кодексом передбачено звільнення податкового агента від обов’зку нарахування і сплати податку і збору з зазначених доходів, за умови надання ФОПом копії документів, що підтверджують його державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності, а також у разінеобхідності витяг з реєстру платників єдиного податку.

Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у додатку 2 до Порядку, дохід, виплачений самозайнятій особі, відображається податковим агентом у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «157».

Тож як ми й писали раніше, у ДПС стала позиція й від неї вона не відмовиться. 

Старе розʼяснення у ЗІР

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»