• Посилання скопійовано

Хто з ФОПів має подавати щомісячну єдину звітність?

Якщо ФОП не має працівників і не виплачує будь-яких доходів фізособам та ФОПам, він не подає щомісячну єдину звітність. Якщо у ФОПа є працівники або він виплачує доходи фізособам чи ФОПам, щомісячну єдину звітність потрібно подавати

Хто з ФОПів має подавати щомісячну єдину звітність?

Єдину звітність з ЄСВ, ПДФО та ВЗ подають насамперед податкові агенти. Це не звітність, яку ФОПи подають за себе, про власні доходи. Це звітність, у якій зазначаються доходи, нараховані/виплачені іншим фізособам!

А тепер розповімо, хто належить до податкових агентів.

Податковим агентом визнається особа, на яку ПКУ покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків (ст. 18 ПКУ). 
Зокрема, податковий агент щодо ПДФО – це (пп. 14.1.180 ПКУ):
  • юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), 
  • самозайнята особа (ФОП або фізособа, яка провадить незалежну професійну діяльність), 
  • представництво нерезидента – юридичної особи, 
  • інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції,

які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення норм ПКУ в порядку, передбаченому ст. 18 та розд. IV ПКУ.

Тобто якщо ФОП нараховує та виплачує доходи іншим фізособам (навіть іншим ФОПам), він як податковий агент має показати це в єдиній звітності.

І якщо ФОП не має працівників, але виплачує будь-які доходи фізособам, він має подавати щомісячну єдину звітність з наведенням у ній відповідних сум доходів у додатку 4ДФ. 

Окреме питання, яке виникає у читачів, це чи зазначати у додатку 4ДФ нарахування доходів ФОПом іншим ФОПам. 

Підкреслимо, що, за сталою позицією ДПС, всі доходи, які нараховано ФОПам, мають бути зазначені у додатку 4ДФ. Незважаючи на те, що такі доходи не оподатковуються податковим агентом і відображаються не тільки в 4ДФ, а й у власній звітності ФОПів, які отримали ці доходи. 

Наприклад, така позиція викладена в листі ДПС від 19.03.2015 №625/2/99-99-17-02-02-10, який на сьогодні є чинним, та міститься в ЗІР

Тож тим ФОПам, які не бажають показувати ці суми в додатку 4ДФ, доведеться доказувати свою правоту при перевірках ДПС вже у суді, бо ДПС наполягатиме на необхідності зазначення таких доходів у додатку 4ДФ з відповідним застосуванням штрафів за таке невідображення.

А ще в єдиній звітності наводиться інформація щодо нарахованого ЄСВ та кадрова інформація. Тому якщо дохід, який був нарахований фізособам, вимагав нарахування ЄСВ, то і цей дохід, і ЄСВ треба показати в єдиній звітності, а отже, і подати її. Навіть якщо усі наймані працівники ФОПа перебувають у неоплачуваних відпустках, це теж треба зазначити в єдиній звітності. Тобто якщо у ФОПа є наймані працівники, єдину звітність треба подавати обов'язково! 

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»

  • Скільки транзитних декларацій оформлено у І кварталі 2025 року?
    У І кварталі 2025 року ДМС оформила 25,8 тис. транзитних декларацій, що на понад 2 тис. більше, ніж у попередньому кварталі. Це найбільша кількість декларацій за квартал з початку приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту
    18.04.20259
  • Продаж авто: як відзвітувати та сплатити податки?
    Якщо фізособа продала рухоме майно і з цього доходу не було сплачено ПДФО або ВЗ, то вона зобов’язана до 1 травня року, наступного за звітним, подати декларацію про майновий стан і визначити відповідні ПЗ та до 1 серпня сплатити такі ПЗ
    18.04.202514
  • Чи можна сформувати заяву-розрахунок за паперовими лікарняними?
    В особистому кабінеті на вебпорталі е-послуг ПФУ страхувальники можуть сформувати заяву-розрахунок на підставі даних паперового листка непрацездатності. Для цього у формі заяви-розрахунку потрібно зазначити тип листка непрацездатності – “паперовий”
    18.04.2025456
  • Як заповнити таблицю 1.1 додатка 2 до декларації з ПДВ?
    У таблиці 1.1 додатка 2 розшифровується вся сума ПДВ до бюджетного відшкодування, яка виникла за рахунок коригування ПЗ за операцією з експорту РЕЗ, та заповнюється у разі декларування такої суми до бюджетного відшкодування у графі 9 таблиці 1 додатка 2
    18.04.202588
  • Скільки декларацій про майновий стан вже подано за 2024 рік?
    Наразі сума задекларованих доходів становить 88,2 млрд грн. Це на 32,7 млрд грн більше, ніж в аналогічному періоді минулого року. На 14 квітня вже подано понад 104 тис. декларацій про майновий стан. Це – 101% від показника минулорічної кампанії
    17.04.202526