• Посилання скопійовано

Працевлаштування іноземців: як отримати дозвіл

Для легального працевлаштування іноземця в Україні роботодавець зобов’язаний отримати дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, що передбачено Законом України від 05.07.2012 №5067-V «Про зайнятість населення»

Працевлаштування іноземців: як отримати дозвіл

Хто видає дозвіл?

Оформленням дозволів займаються територіальні органи Державної служби зайнятості (далі – центри зайнятості). Для отримання дозволу, роботодавець може звернутися до будь-якого центру зайнятості незалежно від місця його реєстрації. Подати документи можливо також через центри надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП), електронний кабінет роботодавця на офіційному веб-сайті центру зайнятості або поштовим відправленням з описом вкладення.

Звертаємо вашу увагу, що видача та продовження дії дозволу на працевлаштування громадян російської федерації, республіки білорусь, а також інших держав, визнаних такими, що становлять загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності і демократичному конституційному ладу та іншим національним інтересам України, здійснюються за погодженням із СБУ.

 

Для яких категорій іноземців потрібно отримувати дозвіл?

Дозвіл потрібно отримувати для таких категорій працівників:

  • іноземні наймані працівники;
  • відряджені іноземні працівники;
  • внутрішньокорпоративні цесіонарії;
  • інші категорії, визначені законодавством.

Водночас є категорії іноземців, для яких не потрібно отримувати дозвіл, зокрема: 

  • іноземців, які постійно проживають в Україні (тобто отримали посвідку на постійне проживання в Україні);
  • іноземців, які набули статусу біженця або одержали дозвіл на імміграцію в Україну; 
  • іноземців, яких визнано особами, що потребують додаткового захисту, або яким надано тимчасовий захист в Україні; 
  • представників іноземного морського (річкового) флоту, авіакомпаній;
  • інших іноземців у випадках, передбачених законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

 

Який перелік документів необхідно надати для отримання дозволу та хто його подає?

Для oфopмлeння дoзвoлу нeoбxідні такі дoкумeнти:

  • кoпія пacпopтa з нотаріально засвідченим пepeклaдoм на укpaїнcьку мoву;
  • зaявa про отримання дозволу від poбoтoдaвця;
  • кольорова фoтoкapткa розміром З,5×4,5 cм;
  • квитанція про внесення плати за видачу дозволу;
  • довіреність, у тому випадку, якщо перелічені документи подаються представником роботодавця.

Крім того, для окремих категорій працівників передбачені й інші документи:

  • пpoєкт тpудoвoгo дoгoвopу (контракту), засвідчений роботодавцем - для іноземних найманих працівників;
  • копія зовнішньоекономічного договору (контракту), укладеного між українською та іноземною компаніями та копія документа, що підтверджує наявність трудових відносин іноземного працівника з іноземним роботодавцем, який його відрядив в Україну - для відряджених іноземних працівників;
  • інші документи визначені законодавством.

Звертаємо вашу увагу, що дозвіл оформлюється роботодавцем (юридичною або фізичною особою-підприємцем) на конкретну посаду, а не іноземцем для пошуку роботи.

Варто також зауважити, що до центру зайнятості спочатку подається тільки проєкт трудового договору. Сам трудовий договір з іноземцем укладається вже після отримання дозволу, а його завірена копія подається до центру зайнятості у термін 10 календарних днів після підписання. У разі неподання роботодавцем копії трудового договору у встановлений термін – дозвіл буде скасовано.

Також вaжливo, щoб уcі дoкумeнти, які надаються до центру зайнятості, були oфopмлeні відпoвіднo дo вимoг зaкoнoдaвcтвa та не містили пoмилок, інакше це мoже пpизвecти дo відмoви у видaчі дoзвoлу.

Оплата за отримання дозволу здійснюється на банківський рахунок центру зайнятості, до якого ви подаєте документи за визначеними реквізитами, які зазвичай публікуються на його офіційному сайті. Звертаємо вашу увагу, що платником виступатиме роботодавець.

 

Які строки розгляду заяв на отримання дозволу?

Центр зайнятості приймає рішення про видачу дозволу протягом 7 робочих днів від дня отримання відповідних документів, але в окремих випадках, строк розгляду заяви  може бути продовжений. Копія рішення не пізніше ніж протягом 2 робочих днів з дня його прийняття надсилається роботодавцю електронною поштою і розміщується на офіційному вебсайті відповідного центру зайнятості.

 

На який термін можна отримати дозвіл?

Дозвіл може бути отриманий на термін до 3 років, залежно від категорії іноземного працівника, а саме:

  • для іноземних найманих працівників — не більш як на 2 роки;
  • для відряджених іноземних працівників — не більш як на 3 роки;
  • для внутрішньокорпоративних цесіонаріїв — не більш як на 3 роки;
  • для всіх інших категорій — не більш як на 1 рік.

 

Яку відповідальність несе роботодавець за працевлаштування іноземців без дозволу?

Використання праці іноземця без дозволу є порушенням законодавства про працю, що передбачає відповідальність у вигляді штрафу, а саме:

  • 20 мінімальних зарплат* (на момент виявлення порушення) за кожну особу — у разі роботи на умовах трудового або іншого договору без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства;
  • 10 мінімальних зарплат* (на момент виявлення порушення) за кожну особу — у разі роботи на інших умовах, ніж ті, що передбачені зазначеним дозволом, або іншим роботодавцем.

*Наразі, з 01.01.2025 розмір мінімальної заробітної плати становить 8 000 грн, отже, штраф у 10- та 20-кратному розмірі становитиме 80 000 грн та 160 000 грн відповідно.

Також для роботодавців передбачена адміністративна відповідальність за допуск до роботи іноземця без дозволу — накладення штрафу у розмірі від 8 500 грн до 17 000 грн. У разі повторного порушення протягом року штраф за допуск до роботи без дозволу зростає вдвічі.

____

Загалом, отримання дозволу на працевлаштування іноземця – це важливий процес, який вимагає уважності. Коректне формування пакета документів, відповідність умовам законодавства, своєчасність дій сприяють успішному отриманню дозволу та уникненню непередбачуваних проблем у майбутньому.

Якщо вам потрібно швидко та без зайвих складнощів отримати, чи продовжити дозвіл на працевлаштування іноземного працівника, ми готові допомогти. Команда Forvis Mazars надає комплексні юридичні послуги, що включають правильне оформлення документів і супровід процесу від початку до кінця. Звертайтеся, ми будемо раді поспілкуватися, відповісти на ваші питання та знайти найкраще рішення для вашого бізнесу.

Більше про компанію та команду можна дізнатися на сайті:

Forvis Mazars — це провідна глобальна мережа професійних послуг, яка спеціалізується на аудиторських, бухгалтерських, консалтингових, податкових та юридичних послугах. Ми працюємо у понад 100 країнах і територіях світу. 
В Україні Forvis Mazars присутній вже 17 років та об'єднує понад 120 експертів. Наші офіси знаходяться в Києві та у Львові, але ми надаємо комплексний та гнучкий спектр послуг по всій Україні. Завдяки інтегрованому підходу ми можемо залучати на проєкт фахівців з усього світу та підтримувати клієнтів різного розміру та галузі – від малого та середнього бізнесу до найбільших транснаціональних корпорацій.

Ольга Кологрива
Юридична консультантка, Forvis Mazars

olha.kolohryva@forvismazars.com

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини партнерів

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини партнерів»