
Положення щодо ліміту, встановленого НБУ
Постановою від 27.08.2024 №102 регулятор банківських і небанківських послуг встановив обмеження на вихідні транзакції з картки на картку в розмірі 150 000 грн на місяць. Метою запровадження такого правила були боротьба з «дропами», запобігання ухиленню від сплати податків, а також необхідність виявлення і блокування операцій, пов’язаних з криптовалютою та гральним бізнесом.
Під ліміт не підпадали:
- оплата за реквізитами у форматі IBAN;
- вхідні платежі;
- перекази між рахунками клієнта в одній фінустанові;
- рахунки волонтерів, котрі підтвердили свій статус;
- операції, здійснювані особами, чий дохід перевищує граничну суму.
Обмеження діяли з 1 жовтня 2024-го по 31 березня нинішнього року і не були продовжені регулятором.
Коротко про обмеження, встановлені Меморандумом
Згідно з Меморандумом, підписаним 10 грудня 2024 року НБУ та чотирма найбільшими українськими банками, надавачі фінансових послуг зобов’язалися здійснювати перекази від фізичних осіб і ФОПів з урахуванням ризикоорієнтованого підходу. До багатосторонньої угоди станом на початок квітня 2025 року за даними НАБУ приєдналися вже 52 банки з 60, а також фінансові компанії NovaPay та RozetkaPay.
Відповідно до положень Меморандуму надавачі фінпослуг мають самостійно відстежувати операції клієнтів і перевіряти їхню відповідність вимогам документа.
Для клієнтів, що належать до груп «середнього» і «високого» ризику, гранична сума дорівнює:
- з 1 лютого — 150 000 грн;
- починаючи з 1 червня поточного року — 100 000 грн.
Для «високоризикових» клієнтів ліміт становить 50 000 грн. Критерії ризиковості в угоді не регламентовані та визначаються індивідуально.
Обмеження поширюються на перекази з картки на картку і за номером IBAN. До речі, один із найпростіших способів швидко здійснити переказ за банківськими реквізитами пропонує платіжна платформа Portmone.
Водночас ліміти не стосуються власників рахунків з доходами, що перевищують зазначені ліміти, та волонтерів, які належним чином підтвердили зайняття відповідним видом діяльності. Крім того, перевірці не підлягають перекази між двома рахунками, що відкриті в одному банку і належать одній особі.
У рамках співпраці учасники угоди домовилися про впровадження системних кроків у таких питаннях:
- отримання фінустановами доступу до офіційної інформації в Дії щодо доходів клієнта, судових справ тощо;
- створення єдиного реєстру клієнтів з ознаками «дропа» як джерела інформації, яка може використовуватися для прийняття рішень про майбутні ділові відносини.
Ініціатива спрямована на скорочення тіньового сектора економіки, протидію терористичній та диверсійній діяльності країни-агресора, що фінансується, зокрема, через використання «дропів». Її метою також є унеможливлення застосування карток і платіжної інфраструктури у шахрайських схемах. Меморандум покликаний адаптувати сучасний банківський ринок до стандартів і законодавчих вимог ЄС.
Що дають і як впливають ліміти на пересічних громадян
Після вступу в дію Постанови №102 аномальний сплеск відкриття платіжних карток пішов на спад, як і збільшення об’ємів переказів між рахунками фізосіб. Зі свого боку Нацбанк продовжує моніторити ситуацію та вести боротьбу зі злочинними махінаціями за участю «дропів».
Також варто підкреслити, що більшість пересічних українців не здійснює операцій на суми, про які йдеться в меморандумі. Отже, для громадян і підприємців, що не порушують закон, ліміти на перекази не створюють жодних проблем.